میلگرد اصفهان چه خصوصیاتی دارد؟ (بهمراه سوالات متداول در مورد آن)

میلگرد اصفهان

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

در مورد میلگرد اصفهان بعنوان شناخته شده ترین میلگرد تولیدی در ایران چقدر اطلاعات دارید؟ برای خرید این محصول به چه نکاتی باید دقت کرد؟ در هر بندیل میلگرد از میلگرد اصفهان چه مشخصاتی درحج شده است؟

میلگرد اصفهان در بازار نام بسیار شناخته شده ای است که به میلگرد تولید شده توسط ذوب آهن اصفهان اطلاق می شود. ذوب آهن اصفهان اولین تولیدکننده محصولات طویل در ایران است. میلگرد و تیرآهن های ذوب آهن، هر دو جزو باکیفیت ترین محصولات فولادی در خاورمیانه محسوب می‌شود.

میلگرد اصفهان به صورت ساده و آجدار در بازار یافت می‌شود. میلگردهای آجدار تولید شده توسط این کارخانه در سایزهای ۸ الی ۳۶ می باشد اما عموما سایزهای ۱۲ الی ۳۲ تولید و کاربرد گسترده تری دارد. نوع آج میلگردهای ذوب آهن به صورت دوکی (جناغی) و یکنواخت می باشد. میزان کربن در میلگرد های ساده مطابق با استاندارد ۰٫۲۴ درصد میباشد، در حالی که در میلگردهای آجدار درصد کربن بسته به نوع آج و خواص نهایی متفاوت است و در محدوده ۰٫۳ تا ۰٫۴۳ درصد قرار دارد. اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات انواع میلگرد ساختمانی نیز در مقاله ای دیگر گردآوری شده است.

خواص مکانیکی میلگردهای اصفهان در جدول زیر نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه میکنید در میلگردهای آجدار، استحکام نهایی یا همان مقاومت کششی می‌تواند تا حداقل ۶۹۰ مگاپاسکال برسد. این خاصیت مکانیکی در میلگردهای ساده حداقل ۳۶۰ مگاپاسکال می‌باشد.

"جدول

طبقه بندی میلگرد اصفهان

آنچه که در بازار رایج است، طبقه بندی میلگردها مطابق با استاندارد روسی و به صورت A1، A2  و A3 میباشد. اما اگر میخواهید بدانید که این میلگردها در انجمن تست مواد آمریکا یعنی ASTM و همچنین در JIS یعنی استاندارد صنعتی ژاپن چگونه طبقه بندی می شود. جدول زیر را مشاهده نمایید. در واقع این جدول معادل استانداردهای مختلف را به ما نشان می‌دهد.

استاندارهای میلگرد
استاندارهای میلگرد

آرم حکاکی شده بر روی میلگرد اصفهان

آرم حکاکی شده و یا علامت اختصاری جک شده بر روی میلگردها راهی برای شناسایی برند تولید کننده میباشد. در برخی کارخانه ها آرم حک شده مخفف شده نام کامل آنهاست. در میلگردهای تولید شده ذوب آهن اصفهان ( میلگرد اصفهان )، آرم این شرکت ESCO CU می‌باشد. نمونه ای از این ارم را تصویر زیر مشاهده می‌کنید. همانطور که ملاحظه می شود در کنار نام ذوب آهن (ESCO) دو حرف C  و U نوشته شده است که معانی مشخصی دارد.

آرم حک شده بر روی میلگرد اصفهان
آرم حک شده بر روی میلگرد اصفهان

حرف اول: حرف C برای میلگردهای آجدار جناغی ۴۰۰ اطلاق می‌شود. در ترکیب شیمیایی این نوع میلگرد، درصد کربن  ۰٫۳۷ درصد می باشد. عدد ۴۰۰ بیانگر استحکام تسلیم میلگرد می باشد. استحکام تسلیم این میلگرد ۶۰۰ مگاپاسکال می باشد.

حرف اول به جز C، می تواند L، J ، H، S و F نیز باشد. که به ترتیب دو حرف L و J مربوط به میلگرد آجدار مارپیچ (یکنواخت یا دوکی) با استحکام های تسلیم ۳۵۰ و ۳۴۰ مگاپاسکال می باشد. حرف H نیز مانند حرف C مربوط به میلگرد آجدار جناغی است با این تفاوت که میزان استحکام تسلیم ۴۲۰ می باشد.  حروف S و F نیز به ترتیب برای میلگرد آجدار مرکب (دوکی) با استحکام های تسلیم ۵۰۰ و ۵۲۰ مگاپاسکال بکار میرود.

حرف دوم: حرف دوم در اینجا U می باشد. برای یادآوری لازم است بدانید که در میلگردهایی که استحکام لازم با روش های خنک کاری و برگشت تحت کنترل ( مثل روش ترمکس) صورت بگیرد از حرف T استفاده میشود. اما برای میلگردهایی که به روش هایی غیر از خنک کاری و برگشت تحت کنترل تولید شوند، مثل آلیاژسازی حرف U گذاشته می شود. در نهایت میلگردهایی که با افزودن عناصر آلیاژی به استحکام مورد نظر خریداران دست یابند از حرف A استفاده می‌شود. عناصری که برای استحکام دهی مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از: Zr، Ti، Nb، V، Mo، Cr، Ni، Cu

  • برای درک بهتر آرم های حک شده بر روی میلگردها به ۲ مثال زیر توجه کنید:

آرم حک شده بر روی میلگرد فولاد خراسان KSC CO CT می باشد. در این آرم، تا KSC CO نام شرکت فولاد خراسان می باشد و حرف آخر یعنی C و T نشان میدهد که نوع میلگرد بخاطر حرف C، آجدار جناغی ۴۰۰ و نوع استحکام دهی بخاطر حرف T، روش ترمکس می باشد.

آرم حک شده بر روی میلگرد فولاد خرمدشت تاکستان FKHT JU می باشد که این آرم تا FKHT نشان دهنده نام فولاد خرمدشت تاکستان است و دو حرف J  و U به ترتیب بیانگر میلگرد آجدار مارپیچ (یکنواخت یا دوکی) با استحکام تسلیم ۳۴۰ مگاپاسکال می‌باشد و نوع روش استحکام دهی آن نیز بعلت وجود حرف U، روشی بجز خنک کاری و کنترل برگشت بوده است.

مشخصات درج شده بر روی میلگرد تحئیلی از ذوب آهن اصفهان

خریداران به هنگام تحویل میلگرد از هر کارخانه ای، با یکسری اطلاعات از نحوه تولید و مشخصات میلگرد بر روی کالا مطلع میشوند که به صورت کارتی همراه با بندیل میلگرد قرار داده میشود. در مورد میلگرد اصفهان، این مشخصات شامل اطلاعاتی از قبیل کارگاه نورد، سایز، مارک، نوع محصول، شمار ذوب، شماره بسته، طول و وزن بسته، تاریخ تولید، نشان استاندارد ایران و نشان کارخانه ذوب آهن اصفهان و در پشت آن نشان ذوب آهن اصفهان و استاندارد ایران و آدرس سایت ذوب آهن می‌باشد.

سوالات متداول در مورد میلگردهای تولید شده توسط کارخانه ذوب آهن اصفهان

۱٫ وزن میلگردهای اصفهان در سایزهای مختلف چگونه است؟ 

پاسخ: وزن میلگرد اصفهان در سایز ۸ الی ۳۲ در جدول زیر گردآوری شده است.

سایز میلگردها۸۱۰۱۲۱۴۱۶۱۸۲۰۲۲۲۵۲۸۳۲
ذوب آهن اصفهان۴٫۷۴۷٫۳۹۲۱۰٫۶۵۶۱۴٫۵۲۱۸٫۹۶۲۴۲۹٫۶۴۳۵٫۷۶۴۶٫۲۵۷٫۹۶۷۵٫۷۲

۲٫ ورن میلگرد اصفهان نسبت به استاندارد سنگین است یا سبک؟

به طور کلی، طبق استانداردهای جهانی، وزن میلگردها باید در یک بازه استاندارد قرار بگیرد. این بازه یک حد مینیمم و یک حد ماکزیمم برای وزن میلگرد در هر سایز درنظر می‌گیرد. وزن میلگرد اصفهان نیز در این بازه قرار دارد و به طور کلی به میانگین بازه بسیار نزدیک است. در جدول زیر بازه استاندارد وزنی انواع میلگرد بر طبق استانداردهای جهانی را ملاحظه میکنید.

قطر میلگرد
 (mm)
مینیمم وزن استاندارد (Kg/m)ماکزیمم وزن استاندارد (Kg/m)
۶۲٫۴۴۸۲٫۸۸۰
۸۴٫۳۵۶۵٫۱۲۴
۱۰۶٫۹۴۸۷٫۸۳۶
۱۲۱۰٫۰۲۰۱۱٫۲۹۲
۱۴۱۳٫۸۰۰۱۵٫۲۵۲
۱۶۱۸٫۰۱۲۱۹٫۹۰۸
۱۸۲۲٫۸۰۰۲۵٫۲۰۰
۲۰۲۸٫۱۶۴۳۱٫۱۲۸
۲۲۳۳٫۹۷۲۳۷٫۵۴۸
۲۵۴۴٫۳۵۲۴۸٫۰۴۸
۲۸۵۵٫۶۴۴۶۰٫۲۷۶
۳۲۷۲٫۶۹۶۷۸٫۷۴۴
۳۶۹۲٫۰۴۰۹۹٫۷۲۰
۴۰۱۱۳٫۷۰۰۱۲۳٫۱۸۰
۵۰۱۷۷٫۶۳۶۱۹۲٫۴۴۴

۳٫ آیا کیفیت میلگرد اصفهان بهترین کیفیت میلگرد در ایران است؟

بله به جرات میتوان ادعا کرد که واحد تولید میلگرد اصفهان از لحاظ کیفیت در راس برندهای میلگرد در ایران قرار دارد. اما این ادعا به هیچ وجه به معنای پایین بودن کیفیت سایر برندهای تولید میلگرد در ایران نیست.

۴٫  آیا میلگردهای اصفهان نسبت به سایر برندها از قیمت بالاتری برخوردارند؟

از آنجایی که که کیفیت محصولات تولیدی این کارخانه نسبت به دیگر رقبای خود از کیفیت بالاتری برخوردار است، طبیعی است که سطح قیمتی آن به طور کلی بالاتر از سایر برندها باشد، اما این موضوع در برخی زمان ها صدق نمیکند. چرا که برخی عوامل باعث بالاتر بودن قیمت میلگرد خصوصی ها نسبت به قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان میگردد.

۵٫ آیا میلگرد اصفهان در بورس کالا عرضه میشود؟ 

بله میلگرد این کارخانه در روزهای چهارشنبه هر هفته در بورس کالا عرضه میگردد.

۶٫ محل تحویل میلگرد اصفهان به چه صورت است؟

تحویل میلگرد ذوب آهن اصفهان در محل بنگاه تهران و کارخانه امکان پذیر است که بستگی به تناژ سفارشی خریداران دارد.

۷٫ آیا امکان خرید میلگرد ذوب آهن اصفهان از بورس برای خریداران معمولی وجود دارد؟

امکان خرید میلگرد برای کسانی که دارای مجوز ساخت هستند و یا شرکت های بازرگانی که به طور رسمی در این حرفه مشغول هستند وجود دارد، اما لازم بذکر است که خرید از بورس کالا دارای محدودیت در سایز است. به این معنا که ممکن است سایز مورد نیاز شما جهت سفارش در عرضه هفتگی ارائه نگردد و یا عرضه میلگرد به صورت سبد مخلوط باشد و برخی سایزهای ان مورد نیاز شما نباشد. بنابراین بهتر است سفارش خود از بورس کالا را نیز با واسطه هایی همچون شرکت های بازرگانی انجام دهید.

مقالات مرتبط

قیمت نبشی به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟
دانشنامه

عوامل موثر در قیمت نبشی

موارد گوناگونی وجود دارند که می‌توانند در قیمت تمام شده و انواع متفاوت نبشی ها تاثیر گذار باشند. با توجه به استفاده گسترده از انواع

انواع ورق فولادی پانچ
دانشنامه

انواع ورق فولادی چیست؟

یکی از پرکاربردترین مقاطعی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در انواع صنایع استفاده می شود، انواع ورق فولادی می باشد. انواع ورق فولادی

Call Now Buttonتماس با آهنات
×

شما میتوانید از طریق شبکه اجتماعی واتساپ با واحد فروش در ارتباط باشید ...

×