کارایی تیر آهن هاش و ویژگی های آن

کارایی تیرآهن هاش

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

بررسی تیرآهن هاش

کارایی تیرآهن هاش بحث  این مقاله می باشد که  قصد داریم  درمورد ویژگی ها و کارایی این محصول فولادی  توضیحات کاملی بیان کنیم. با پیشرفت صنعت ساختمان، مصالح و ابزارهای مورد استفاده در سازه ها نیز باید به روز باشند تا رشد آنها متوقف نشود. تیرآهن یکی از مهم ترین مصالح مورد استفاده در سازه ها می باشد و در ساخت ساختمان و پی ساختمان ها کاربرد دارد. در اوایل قرن بیستم، زمانی که تیرآهن های چوبی با تیرآهن های فلزی جایگزین شدند، یک شرکت کشتی سازی به نام Bethlehem انقلابی در صنعت ساخت و ساز ایجاد کرد و  تیرآهن هاش  فعلی را اختراع کرد. پس از اختراع، تیرآهن های هاش به یکی از اساسی ترین مصالح ساختمانی در جهان تبدیل شدند. امروزه تیرآهن های هاش با فناوری های جدیدتر تولید می شوند و نقش کلیدی در ساخت سازه های مختلف دارند. در ادامه با کارایی تیرآهن هاش آشنا خواهید شد.

تیرآهن هاش

یکی از انواع تیرآهن، تیرآهن هاش است. به این نوع تیرآهن بال پهن نیز گفته می شود که بهترین پروفیل نورد شده برای ستون است که با نام اختصاری H و IPB شناخته می شود. اگر تاریخچه اختراع این نوع تیرآهن را بررسی کنیم ابتدا در شرکت بثهلم تولید شد و یکی از مهمترین دستاوردهای آن واحد تولیدی این بود که با تولید هاش بال پهن توانست نوآوری و تحول ایجاد کند. صنعت فولاد در قرن بیستم در اکثر شرایط عملیاتی، اتصال تیرهای دیگر بر روی این نوع تیرآهن به راحتی انجام می شود. در ظاهر تیرآهن IPB از سه قسمت تشکیل شده است که شامل دو بال موازی است که دو سر تیرآهن را تشکیل می دهد و یک قطعه آهن ضخیم که به صورت عمودی بین این دو بال قرار دارد به نام تیرآهن. کارایی تیرآهن هاش منحصربفرد است که طول این قطعات (جان و بال) می تواند نیروهای فشاری را تحمل کند.

انواع تیرآهن هاش

انواع تیرآهن هاش

تیرآهن هاش یکی از مهمترین پروفیل های مورد استفاده در صنعت ساختمان می باشد که در انواع INP,IPE,IPB تولید و به بازار عرضه می شود.

تیر آهن INP

این نوع تیرآهن یکی از انواع تیرآهن هاش می باشد و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. از این تیر در ساخت ستون ها و خرپاها استفاده می شود. تیرآهن های INP با نام های دیگری مانند تیرآهن معمولی و پروفیل نرمال و تیرآهن از نوع اروپایی شناخته می شوند. تفاوت این نوع تیر آهن با انواع دیگر تیپ ها در این است که تیر آهن INP شباهت زیادی به تیر آهن های پایپ شکل I دارند اما تفاوت این نوع تیرها در این است که بالهای آنها در قسمتی است که به جان متصل شده است پهن بوده و به تدریج تا قسمت انتهایی نازک می شود.

مطالب مرتبط : لوله اسپیرال چیست؟

تیر آهن IPE

نوع دیگر تیرآهن هاش است که شباهت زیادی به تیرهای معمولی دارد اما تفاوت آن با تیرهای معمولی این است که عرض بال آن بیشتر و ضخامت آن کمتر است. استفاده از تیرهای IPE و کارایی تیرآهن هاش در ایران روز به روز در حال افزایش است.

تیر آهن IPB

انواع دیگر تیرهای هاش را می توان تیرهای نوع IPB یا هاش بال پهن نامید. این تیر آهن های بال پهن به دو نوع بال پهن سنگین و بال پهن سبک تقسیم می شوند. طول بال های تیر آهن بال پهن نسبت به تیر آهن IPE بیشتر است. تیر آهن های بال پهن کاربرد بسیار زیادی در ساختمان دارند به طوری که می توان از آن ها برای نصب ستون های ساختمان استفاده کرد. از تیرهای بالدار برای ساخت تیرآهن و خرپا استفاده می شود. کشورهای سازنده آن عبارتند از: اسپانیا، کره جنوبی، اوکراین و در سال های اخیر در ایران نیز تولید می شود. اندازه هایی که این گونه تیرآهن ها ساخته می شوند از ۱۰۰ میلی متر تا ۵۰۰ میلی متر در طول ۱۲ متر شروع می شوند.

کارایی تیرآهن هاش

تیرآهن هاش و کارایی آن

هاش تیرآهن ها معمولاً یک ارتفاع با پهنای باند یکسان هستند و این یکی از دلایلی است که باعث می شود این نوع تیرآهن مقاومت بیشتری داشته باشد. این دلایل همچنین باعث می شود بال پهن تیرآهن در برابر نیروهای خمشی و برشی و حرکات و رانش زمین مقاوم باشد. تیرآهن بال‌ پهن یا هاش با سرعت نصب و فضای کمی که اشغال می کند کمک زیادی به اتمام پروژه در زمان کمتر می کند. با این تیرآهن میزان خطا و مصرف آهن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و می توانید در هزینه های عملیاتی صرفه جویی کنید. پس از اتمام پروژه ساخت و ساز خود، سازه های یکنواخت را مشاهده خواهید کرد.

کارایی تیرآهن هاش یا بال پهن در ساختمان های ضد زلزله

تیرآهن بال پهن به دلیل داشتن سطح مقطع وسیع می تواند تنش کمتری را منتقل کند و این عدم انتقال نیرو نیروهای وارد شده به سازه از جمله نیروی زمین را خنثی می کند که باعث استفاده قابل توجه از این می شود. این محصول یکی از پرمصرف ترین مصالح ساختمانی در ساختمان های مقاوم در برابر زلزله می باشد

کارایی تیرآهن هاش در بلندمرتبه سازی (برج سازی)

این نوع تیرآهن به دلیل استحکام بالا قابل تولید و استفاده در سایزهای بلند مانند ۱۰۰ متر می باشد.

کارایی تیرآهن هاش در پالایشگاه

این محصول در پالایشگاه به عنوان بست تیرآهنی استفاده می شود به این صورت که از لوله با ساپورت تیرآهن استفاده می شود.

کارایی تیرآهن هاش در نعل درگاه ها

نعل درگاه یک تیر یکدست از جنس آهن، چوب، آجر یا بتن که در بالای در قرار دارد که توسط دیوارهای جانبی نگه داشته می شود و کاربرد آن برای ساختن دیوارهای بالاتر از سطح زمین است. مانند بالای پنجره ها یا چارچوب در, بنابراین باید استحکام بالایی داشته باشد و بنابراین بهترین متریال برای ساخت این سازه تیرآهن است که به صورت دو پروفیل تیرآهن ایجاد می شود که توسط یک تسمه به هم متصل می شوند.

کارایی تیرآهن هاش در خرپا

وزن سقف های ساختمان توسط ستون ها تحمل می شود. هر جا که بخواهند ستون ها را حذف کنند به جای ستون از خرپا استفاده می کنند. اکثر پروفیل های خرپا از تیرآهن یک یا دوبل استفاده می کنند.

کارایی تیرآهن هاش در پل ها

سازه اصلی پل ها چه در سازه فوقانی و چه در زیرسازی، تیرهای فولادی و بتنی می باشد. برای پل های با مقاومت بالا از تیرآهن های قوی و بلند (۲۰-۲۰۰ متر) استفاده می شود که همان تیرآهن H سنگین است که باعث استحکام و دوام بیشتر پل می شود. لازم به ذکر است از دیگر کاربردهای تیرآهن در سدسازی، اسکله سازی، کشتی سازی و … می باشد.

کارایی تیرآهن هاش در ساخت و ساز

تیرآهن هاش در واقع یکی از مهمترین عناصر در ساخت و ساز ساختمان است. در واقع در بین سازه ها در ساخت و ساز نقش اصلی را ایفا می کند.این تیرآهن هاش بر اساس استانداردهای مهندسی عمران در واقع یک سازه با ارتفاع بسیار زیاد است که برای تحمل وزن ساختمان ساخته شده است.

استاندارد تیرآهن هاش

نکته دیگری که باید در مورد تیرآهن هاش بدانید استانداردهای تولید این نوع تیرآهن است. برای ساخت این نوع مقطع فولادی سه استاندارد st37، st44 و st52 در نظر گرفته شده است. امروزه استفاده از استاندارد st44 برای کاربردهای صنعتی و ساختمانی رایج است. حتما می دانید که بخشی از مصرف تیرآهن هاش توسط کارخانه های داخلی تامین می شود و بخشی نیز از کشورهای خارجی مانند ترکیه، چین، اسپانیا و کره وارد می شود. در ضمن تیرآهن های ساخت ترکیه و اسپانیا کیفیت بهتری دارند.

ویژگی های تیرآهن هاش

ویژگی های تیرآهن هاش

تفاوت هایی در ساختار تیرآهن هاش و تیرآهن معمولی وجود دارد. سطح مقطع این تیرآهن گسترده تر و بخش جان ضخیم تر است. پس به نوعی می توان گفت که این دو ویژگی تیرآهن هاش باعث برتری آن نسبت به تیرآهن معمولی می شود. زیرا تحمل و استقامت بیشتری در برابر بارها و ارتعاشات وارده دارد. نصب آسان یکی دیگر از ویژگی های تیرآهن هاش است، به همین دلیل است که بسیار مورد توجه کارفرمایان قرار می گیرد. و به نوعی می توان گفت که استفاده از تیرآهن هاش باعث کاهش زمان پروژه ساخت می شود. ضمنا میزان مصرف آهن و همچنین ضریب خطا در این ساختمان ها که برای کارفرما بسیار مهم است کمتر خواهد بود که یک برگ برنده است. قابلیت جوشکاری مناسب نیز یکی از بهترین ویژگی های تیرآهن هاش است. انواع تیرآهن بال پهن در اندازه های مختلف موجود است و طول آن تا ۱۰۰ متر می رسد. بنابراین، می توان از آنها برای اهداف بسیاری استفاده کرد.

با توجه به ویژگی های تیرآهن هاش ، انتظار می رود کارایی تیرآهن هاش در داخل کشور برای پروژه های مختلف مورد استفاده گسترده قرار گیرد. اما آمار این را نشان نمی دهد و عدم استفاده کافی از این نوع تیرآهن می تواند دلایل متعددی داشته باشد. اولاً، افراد در صنعت آهن‌آلات اطلاعات کافی در مورد مزایای تیرآهن ندارند. از طرفی این مدل تیرآهن به اندازه کافی در داخل کشور تولید نمی شود. در رابطه با موضوع واردات نیز باید بگوییم که به دلیل تحریم های سایر کشورها علیه ایران با مشکلاتی مواجه هستیم.

مزایای استفاده از تیرآهن هاش

• با توجه به بزرگتر بودن سطح مقطع هاش تیرآهن و همچنین برابر بودن عرض بال با ارتفاع تیر، می توان از آنها به عنوان تکیه گاه ستونی یا عمودی و در برابر لغزش، حرکات زمین و همچنین نیروهای برشی و خمشی مقاوم هستند.
• سرعت نصب آنها در سازه ها بالاست و در نتیجه سرعت اتمام پروژه افزایش می یابد.
• فضای کمی را اشغال می کند.
سهولت استفاده در ارتفاع مزیت دیگری است که می توان آن را در اندازه های مختلف ساخت. کارایی تیرآهن هاش به دلیل قابلیت استفاده در طولانی مدت نسبت به تیرآهن I بیشتر است. تیرآهن نوع I می تواند تا ۳۰ متر طول استفاده شود، اما تیرآهن هاش تا طول ۱۰۰ متر نیز قابل استفاده است.
• امکان استفاده از قطعات پیش ساخته وجود دارد.
• کاهش ضریب خطا و ساختار یکنواخت.
• کاهش هزینه های عملیاتی.
• مصرف آهن را کاهش می دهد.
معایب استفاده از تیرآهن هاش
• کاهش مقاومت فولاد در دماهای بالا
• هزینه های حفاظت در برابر خوردگی
• هزینه تست های جوشکاری

مطالب  مرتبط : ناودانی چیست؟

وزن تیرآهن

معمولا وزن هر شاخه تیرآهن با توجه به استاندارد جهانی دین محاسبه میشود و برای مثال این مقدار برای تیرآهن سایز ۱۰ در شاخه ۱۲ متری ۷۲ کیلوگرم و برای همین شاخه در سایز۱۶ , ۱۹۰ کیلوگرم است. به طور کلی هرمتر تیرآهن یا هر پروفیل فلزی دیگری در جدول اشتال وزن مخصوص به خود را داراست که برای به دست آوردن وزن پروفیل نهایی باید از فرمول زیر استفاده کرد وزن پروفایل (کیلوگرم) = عدد * طول استفاده شده (متر) * وزن مخصوص در جدول استال (کیلوگرم بر متر) این نکته مهمی است که در سازه های فلزی چه ساختمانی و چه صنعتی باید مورد توجه قرار گیرد زیرا محاسبه وزن نهایی سازه با توجه به آهن مصرفی بسیار مهم است. قیمت تیرآهن بسته به وزن و کارایی تیرآهن هاش تعیین می شود.

تیرآهن هاش یا بال ‌پهن ، یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که هر روز اهمیت بیشتری نسبت به روز قبل پیدا کرده و در صنعت فولاد و آهن ایران نیز پیشرفت خوبی داشته است. آینده این محصول در سال های آینده بسیار روشن است و علاوه بر فولاد، کارخانه های مختلفی نیز برای تولید آن تلاش می کنند و با برنامه ریزی صحیح و دقیق می توان به راحتی جلوی واردات این محصول را گرفت و در داخل کشور تولید کرد.

 

اینستاگرام آهنات را دنبال کنید .

مقالات مرتبط

قیمت نبشی به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟
دانشنامه

عوامل موثر در قیمت نبشی

موارد گوناگونی وجود دارند که می‌توانند در قیمت تمام شده و انواع متفاوت نبشی ها تاثیر گذار باشند. با توجه به استفاده گسترده از انواع

انواع ورق فولادی پانچ
دانشنامه

انواع ورق فولادی چیست؟

یکی از پرکاربردترین مقاطعی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در انواع صنایع استفاده می شود، انواع ورق فولادی می باشد. انواع ورق فولادی

Call Now Buttonتماس با آهنات
×

شما میتوانید از طریق شبکه اجتماعی واتساپ با واحد فروش در ارتباط باشید ...

×