تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم ، ساختار هر کدام

تفاوت ورق آلیازی گرم و سرد

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم چیست؟

تفاوت گالوانیزه سرد و گرم  می تواند انتخاب و استفاده از ورق های گالوانیزه را برای شما آسان کند. اگر می خواهید از ورق گالوانیزه استفاده کنید، بهتر است تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم را درک کنید تا دقیقاً آنچه را که نیاز دارید انتخاب کنید. آیا به ساختمان ها، سازه های بزرگ یا آهن و یا کوچک آهنی و فلزی نگاه کرده اید؟ نظر شما در مورد این سازه ها یا ساختمان های بزرگ که دائماً در معرض آب و باران هستند، چگونه سرپا می مانند و در طول زمان زنگ نمی زنند؟ در این صفحه به این موضوع می پردازیم و ورق گالوانیزه را مورد بحث قرار می دهیم.

می دانید بزرگترین تهدید برای سازه های فلزی جذب رطوبت و زنگ زدگی ورق های آهنی است. اما راه حل چیست؟ بهترین راه برای محافظت از سازه های فلزی و بهبود مقاومت در برابر رطوبت، پوشاندن آنها با ورق گالوانیزه است تا از برخورد آب و رطوبت به فلز جلوگیری شود. با شناسایی انواع ورق های گالوانیزه و گالوانیزه سرد و گرم می توانید عایق های بی نظیری برای ساختمان ها و سازه های فلزی ایجاد کنید. اگر می خواهید بدانید ورق گالوانیزه چیست و تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم را بدانید تا در نهایت بتوانید انتخاب درستی داشته باشید، در ادامه با ما همراه باشید.

مقایسه ورق گالوانیزه سرد و گرم

ورق گالوانیزه چیست؟

همانطور که احتمالا می دانید، فولاد و آهن فلزاتی هستند که زنگ می زنند، خورده می شوند و در نهایت با گذشت زمان خرد می شوند. به همین دلیل مردم همیشه به دنبال راه هایی برای جلوگیری از این اتفاق هستند. در نهایت بهترین و مهمترین عایق فلزی یعنی ورق گالوانیزه وارد عمل می شود.

برای درک ساده ورق فولادی گالوانیزه باید بگوییم که اگر ورق فولادی با فلز روی پوشانده شود، ورق گالوانیزه تشکیل می شود. در ورق گالوانیزه حتی اگر به هر دلیلی روکش روی جدا شود یا کنده شود، زنگ زده و خورده نمی شود. به همین دلیل ورق گالوانیزه به طور گسترده در صنایع ساختمانی، پل سازی، خودروسازی و سایر صنایع برای پیشگیری از آسیب و هزینه های ثانویه استفاده می شود.

ویژگی های ورق گالوانیزه سرد و گرم

ورق گالوانیزه را می توان بر اساس گرم و سرد طبقه بندی کرد. برای درک تفاوت بین ورق گالوانیزه سرد و گرم، لازم است بدانیم که چگونه ساخته می شوند.

ورق گالوانیزه گرم

ورق گالوانیزه گرم از فرو بردن ورق آهن یا فولاد در یک ماده مذاب در یک مخزن بزرگ حاوی فلز تشکیل می شود. این کار برای پوشاندن کامل ورق آهنی یا فولادی و گالوانیزه کردن آن انجام می شود که به آن غوطه وری گرم نیز می گویند.

انجام گالوانیزه گرم آسان نیست و باید مراحل زیادی را طی کند. به این ترتیب قبل از اینکه صفحه فولادی در مذاب روی غوطه ور شود، باید طبق مراحل خاصی کاملا تمیز و تمیز شود. این به جذب بهتر فلز روی و استحکام پوشش آن کمک می کند. در روش گالوانیزه گرم ورق فولادی پیچیدگی ‌های زیادی دارد. گالوانیزه گرم در قسمت های خاصی از کارخانه با استفاده از تجهیزات مختلف انجام می شود.

ورق گالوانیزه سرد

گالوانیزه سرد پیچیدگی کمتری نسبت به گالوانیزه گرم دارد. این روش گالوانیزه نیازی به تجهیزات خاص و پیشرفته ندارد و فقط با قلم مو قابل انجام است. در این روش مایع را با میله مخلوط کرده و در نهایت به کمک قلم مو روی صفحه فولادی یا آهن می ریزند. نتیجه اینکه گالوانیزه سرد در فرآیند گالوانیزه کردن فلز، تولید فولاد با مقاومت بسیار بالا برای استفاده در صنایع مختلف است.

مقایسه ورق گالوانیزه سرد و گرم

حال که با ورق گالوانیزه سرد و ورق گالوانیزه گرم و روش های تولید و استفاده از آنها آشنا شدیم، باید تفاوت  ورق گالوانیزه سرد و گرم را بدانیم:

۱٫تفاوت در پیچیدگی و روش های ساخت

همانطور که گفتیم روش های گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد بسیار متفاوت است. این ویژگی اولین تفاوت بین این گونه روش های گالوانیزه را نشان می دهد. گالوانیزه گرم به تجهیزات بزرگ و پیشرفته و میکسر های قدرتمند نیاز دارد و این فرآیند در چند مرحله مهم و پیچیده انجام می شود. اما در روش گالوانیزه سرد نیازی به ماشین آلات بزرگ نیست و فقط با استفاده از مایع مخصوص و قلم مو آغشته به ورق آهن و فولاد می توان این کار را انجام داد.

۲٫ تفاوت ضخامت

ضخامت لایه گالوانیزه تفاوت مهم دیگری است که در نوع سرد و گرم قابل بررسی است. به طور کلی، گالوانیزه سرد یک پوشش نازک تر، بین ۱۰ تا ۱۵ میکرون ایجاد می کند. در مقابل، گالوانیزه گرم پوشش ‌های ضخیم ‌تری روی فولاد و آهن، بین ۵۰ تا ۸۰ میکرون یا بیشتر ایجاد می‌کند.

۳٫ ایجاد خواص شیمیایی

در روش گالوانیزه گرم، ترکیب شیمیایی خاصی در سطح مشترک آهن و فلز مذاب تشکیل می شود. وجود این ترکیب از زنگ زدن آهن حتی در صورت خراشیدگی جلوگیری می کند. اما در گالوانیزه سرد این ویژگی بسیار ضعیف تر است.

۴٫ عمر مفید

لازم است بدانید که عمر مفید گالوانیزه گرم چندین برابر گالوانیزه سرد است. بنابراین اگر دو ورق فولادی به صورت همزمان گالوانیزه سرد و گرم شوند، ماندگاری ورق گالوانیزه گرم بیشتر و بیشتر می شود.

۵٫ موارد مصرفی

تفاوت در خواص ذکر شده باعث تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم در کاربرد می شود. مقاومت در برابر خوردگی با نفوذ “روی” به پوشش با روش گالوانیزه گرم افزایش می یابد. از طرفی در این روش ضخامت پوشش بیشتر است. در نتیجه، ورق گالوانیزه گرم مقاومت بالاتری در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد. بنابراین برای استفاده در محیط های باز و محیط هایی که در معرض رطوبت و اکسیژن بیشتری هستند مناسب است.

این نوع ورق گالوانیزه بیشتر در موارد زیر کاربرد دارد:
دکل‌ های مخابراتی
گاردریل جاده ‌ها
لوله ‌های آب با ضخامت زیاد
تیرهای برق
دکل‌ های فشار قوی برق

به طور کلی، ورق های گالوانیزه گرم برای استفاده در محیط های باز و مناطقی که بیشتر در معرض خوردگی هستند توصیه می شود. در مقابل، خواص ورق های گالوانیزه سرد، آنها را برای استفاده در مناطقی که سایش کمتری دارند، مناسب می سازد.

این نوع ورق گالوانیزه بیشتر در صنایع زیر کاربرد دارد:

قطعه‌ سازی خودرو
صنایع ساخت پیچ و مهره
محصولات بهداشتی
تولید لوله‌ های با ضخامت کم
لوله یکی از مصارف ورق گالوانیزه سرد می باشد. بنابراین قیمت لوله گالوانیزه تحت تاثیر این نوع ورق قرار می گیرد.

۶. براق بودن

گالوانیزه گرم به شکل کدر و مات دیده می‌شود. اما در فلز گالوانیزه سرد، گالوانیزه به صورت براق وجود دارد.

۷٫ مقاومت

میزان مقاومت گالوانیزه سرد و گرم بسته به روش ساخت و مواد مورد استفاده برای گالوانیزه بسیار متفاوت است. این مقاومت ورق گالوانیزه گرم به دلیل ضخامت بالا بسیار بیشتر از ورق گالوانیزه سرد است. به همین دلیل اغلب برای فضاهای باز و وسیع گالوانیزه گرم به کار می‌رود و این مورد نیز تفاوت ورق گالوانیزه گرم و سرد را به خوبی نشان می دهد.

چرا استفاده از ورق گالوانیزه مهم است؟

باتوجه به اینکه در مطالب بالا در مورد تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم صحبت کردیم، سوالی که ممکن است در مورد ورق های گالوانیزه به ذهن هرکسی خطور کند این است که چرا استفاده از این ورق ها اهمیت دارد؟ از مهمترین مزایای استفاده از گالوانیزه سرد و گرم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱٫ طول عمر

عمر طولانی و دوام بالای ورق گالوانیزه باعث می شود افراد مشتاق بیشتری از آن استفاده کنند. اگر ورق گالوانیزه گرم یا گالوانیزه سرد در محیط های با رطوبت بالا و خورنده استفاده شود بین ۲۰ تا ۷۰ سال عمر می کند! البته باید بدانید که طول عمر ورق گالوانیزه به گرم یا سرد بودن آن بستگی دارد. بنابراین باید در فضاهای باز، مناطق وسیع و مکان هایی که در معرض آب یا رطوبت زیاد هستند، از گالوانیزه گرم استفاده کنید.

۲٫ صرفه جویی در هزینه

ورق گالوانیزه از آن دسته محصولاتی است که بسیار دیر خراب می شود و این ویژگی باعث کاهش هزینه های تعمیر و تعویض خواهد شد. بنابراین گالوانیزه اگرچه در نگاه اول گران است اما در دراز مدت مقرون به صرفه است.

۳٫ مقاومت بسیار بالا

ورق گالوانیزه مقاومت الکتریکی بسیار بالایی دارد و به عنوان یکی از سخت ترین پوشش های محافظ شناخته می شود. در ضمن این ورق ها در اثر حمل و نقل آسیبی نمی بینند و در برابر زنگ زدگی بسیار مقاوم هستند.

۴٫ بررسی آسان

سازه های مختلف هر سال زمان بازرسی خاصی دارند. این کار برای ایمنی و سلامت هر دستگاهی انجام می شود. بنابراین روش ها و هزینه های بازرسی بسیار مهم است. بازرسی ورق گالوانیزه را می توان به راحتی با مشاهده انجام داد، بنابراین بازرسی آن در گروه ساده و آسان جای می ‌گیرد.

ورق گالوانیزه گرم یا سرد

استاندارد گالوانیزه

پوشش روی، یعنی قرار دادن عنصر اصلی روی و برخی عناصر دیگر بر روی سطح فلزات اساسی مانند آهن، فولاد، آلومینیوم و … دارای دو پارامتر اصلی ضخامت پوشش نشانده شده و نوع دانه های شکفته یا همان اسپنگل ها است. سطح گالوانیزه اساسا دارای چندین لایه است که از سطح بیرونی شروع شده و به فلز پایه یعنی آهن یا فولاد می رسد. پارامترهای ضخامت پوشش یک جزء بسیار مهم در عملکرد محصول و تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم است و بنابراین باید با آخرین استانداردها مطابقت داشته باشد.

در صورت ایجاد ضخامت بیشتر بر روی محصول، خاصیت خوردگی و مقاومت در برابر خوردگی بیشتری ایجاد می شود. با این حال، انعطاف پذیری و شکل پذیری محصول کاهش می یابد. از طرف دیگر، ضخامت پوشش کمتر به معنای جوش پذیری و شکل پذیری بهتر است. بنابراین این ضخامت باید در یک باز معین قرار گیرد. ضخامت پوشش را می توان از زاویه دیگری یعنی وزن پوشش روی سطح بیان کرد که مبنای بازرسی کیفی خط تولید نیز می باشد.

سرد یا گرم؛ کدام را انتخاب کنیم؟

عوامل متعددی بر انتخاب ورق گالوانیزه تأثیر می گذارد. اما در نهایت انتخاب ورق گالوانیزه گرم یا سرد بستگی به نیاز شما دارد. با توجه به تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم که در بالا ذکر شد، ورق گالوانیزه گرم ظاهری مات دارد. به همین دلیل نمی توان از این نوع در محله هایی که زیبایی ظاهری اهمیت دارد استفاده کرد. این نوع ورق زمانی مناسب تر است که دوام و مقاومت بالا در برابر خوردگی و سایش مورد نیاز باشد.

نوع الکترو گالوانیزه با ظاهری درخشان و زیبا برای مصارف تزئینی، معمولی و خانگی پیشنهاد می شود. ورق های پوشش داده شده سرد و گرم تحت فرآیندهای قالب گیری پس از تولید قرار می گیرند و برای کاربردهای مختلف آماده می شوند. قبل از خرید ورق گالوانیزه به تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم توجه کنید.

هر نوع سازه ای به مواد اولیه با کیفیت نیاز دارد. ورق گالوانیزه یکی از پرکاربرد ترین اقلام در بسیاری از صنایع بزرگ و کوچک می باشد. بنابراین شناخت انواع گالوانیزه سرد و گرم و تفاوت آن ها می تواند انتخاب و استفاده از ورق های گالوانیزه را برای شما آسان کند. اگر می خواهید از ورق گالوانیزه استفاده کنید، بهتر است تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم را درک کنید تا دقیقاً آنچه را که نیاز دارید انتخاب کنید.

اینستاگرام آهنات را دنبال کنید

مقالات مرتبط

قیمت نبشی به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟
دانشنامه

عوامل موثر در قیمت نبشی

موارد گوناگونی وجود دارند که می‌توانند در قیمت تمام شده و انواع متفاوت نبشی ها تاثیر گذار باشند. با توجه به استفاده گسترده از انواع

انواع ورق فولادی پانچ
دانشنامه

انواع ورق فولادی چیست؟

یکی از پرکاربردترین مقاطعی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در انواع صنایع استفاده می شود، انواع ورق فولادی می باشد. انواع ورق فولادی

Call Now Buttonتماس با آهنات
×

شما میتوانید از طریق شبکه اجتماعی واتساپ با واحد فروش در ارتباط باشید ...

×