راهنمای خرید ورق آلیاژی با ۱۱ روش کلیدی

راهنمای خرید ورق آلیاژی

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

راهنمای انتخاب و خرید ورق آلیاژی

راهنمای خرید ورق آلیاژی و انتخاب یک ورق فولادی مناسب، از لزامات و پیش نیازهای قطعه یا سازه مورد نظر می باشد. اطلاع از قیمت ورق آلیاژی و تعیین برخی از این الزامات ساده است، در حالی که شناسایی برخی دیگر ممکن است به حساسیت و دقت بیشتری نیاز داشته باشد. به عنوان مثال، گاهی اوقات تعیین دقیق بارگذاری قطعه موردنظر دشوار است و در نتیجه تعیین خواص مکانیکی مورد نیاز مشکل خواهد بود.

در بسیاری از موارد فرد بر اساس تجربه خود از همان فولاد آلیاژی استفاده می کند که قبلاً آزمایش خود را پس داده است. در بیشتر موارد، این روش کاملا موثر است، اما شما را از مزایای ورق‌ های آلیاژی جدید محروم می کند. فولادهای آلیاژی جدید عموماً مناسب تر و در بسیاری موارد ارزان تر هستند. به طور کلی، هنگام انتخاب و خرید ورق آلیاژی مناسب برای سازه یا قطعه مورد نظر خود، سه چیز باید مشخص شود که در این راهنمای خرید ورق آلیاژی به آنها اشاره خواهیم کرد.

راهنمای انتخاب و خرید ورق آلیاژی

انواع ورق آلیاژی

ورق آلیاژی، فولادی است که علاوه بر آهن و کربن دارای عناصر آلیاژی دیگری مانند کروم، نیکل، مولیبدن و … می باشد.ورق آلیاژی را می توان بر اساس معیارهای مختلف طبقه بندی و بررسی کرد. یکی از مهمترین معیارهای طبقه بندی ورق آلیاژی که در این مقاله ذکر شده است، طبقه بندی بر اساس درصد عناصر آلیاژی و عناصر آلیاژی پایه است. فولادهای آلیاژی بر اساس درصد عناصر استفاده شده به دو گروه کلی پرآلیاژ و کم آلیاژ تقسیم می شوند. یکی از مهم ترین انواع ورق‌ های آلیاژی MO40 می باشد.

مطالب مرتبط :
بازیافت ضایعات آهن

فولاد پرآلیاژ

همانطور که از نام آنها پیداست، این ورق های آلیاژی دارای درصد بالایی از عناصر آلیاژی در ترکیب خود هستند.

فولاد کم آلیاژ

فولادهای کم آلیاژ دارای درصد بسیار کمی از عناصر آلیاژی هستند و این مقدار معمولاً به ۱ تا ۵ درصد محدود می شود.

نکات مهم در خرید ورق آلیاژی

۱٫ مسائل مالی

در این قسمت از راهنمای خرید ورق آلیاژی باید نیازمندی های اقتصادی پروژه خود را در نظر بگیرید. به عنوان مثال می توان به هزینه پایین تر ورق‌ های آغازگر، اجتناب از هزینه های اضافی در فرآیند تولید، بازده مواد خوب، ضایعات کم و حداقل ریسک پرداخت و امکان جبران خسارت توسط شرکتی که از آن خرید می کنید، اشاره کرد.

البته وجود ورق آلیاژی در انبار و اینکه بتوانید ورق‌ را به تعداد مورد نیاز خود و در کمترین زمان ممکن و به ساده ترین شکل ممکن تهیه کنید از دیگر نکاتی است که باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود. مهم است که هنگام انتخاب و خرید ورق آلیاژی به آنها توجه کنید زیرا باعث صرفه جویی در هزینه و مهمتر از همه در زمان شما می شود.

۲٫ ساخت و تولید

شما باید تمامی مراحل لازم را در تولید محصول در نظر بگیرید، ازجمله : جوشکاری، ماشینکاری، شکل دهی سرد، عملیات حرارتی و …. ورق آلیاژی انتخاب شده باید مقرون به صرفه و پردازش آن آسان باشد. علاوه بر این، فولاد آلیاژی مورد نظر باید برای استفاده در دستگاه ها و تجهیزات شما مناسب باشد. قبل از انتخاب و خرید ورق آلیاژی، باید راهنمای خرید ورق آلیاژی را خوانده و بتوانید به این سوالات درست و واضح پاسخ دهید:

آیا ورق مورد نیاز به جوشکاری نیاز دارد؟
آیا ورق باید شکل پذیری خوبی داشته باشد؟
آیا به ورق مقاوم در برابر سایش یا خوردگی نیاز دارید؟
چه عملیات حرارتی باید روی فولاد انجام شود؟
ورق آلیاژی چقدر باید قوی باشد؟

۳٫ کاربرد و عملکرد

این مرحله به کاربرد قطعه یا ساختار مورد نظر مربوط می شود. برای چه کاربردی می خواهید از ورق آلیاژی استفاده کنید؟ اینها شامل مقاومت در برابر خمش، استحکام، مقاومت در برابر خستگی، چقرمگی و مقاومت سایشی محصول است.

در خرید ورق آلیاژی به چه نکاتی دقت کنیم؟

۱٫موجود بودن

هنگامی که ورق آلیاژی مورد نظر خود را با توجه به این راهنمای خرید ورق آلیاژی انتخاب می کنید، باید در دسترس بودن ورق را در نظر بگیرید. البته بهترین حالت زمانی است که ورق فولادی در دسترس باشد و در کمترین زمان ممکن تحویل داده شود. اگر ورق آلیاژی مورد نظر خود را در سایت آهنات پیدا نکردید، لطفا با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید. اطلاعات لازم در مورد محصول، زمان تحویل، محل بارگیری، تعداد سفارش و به صورت رایگان دریافت خواهید کرد.

۲٫سختی یا مقاومت در برابر سایش

هنگام خرید ورق آلیاژی برای اهداف ساختاری، افزایش سفتی به معنای مقاومت در برابر سایش بیشتر است. فولادهای با کربن زیاد با سختی ۶۰-۶۲ HRC بالاترین مقاومت در برابر سایش را نشان می دهند. با این حال فولادهایی که تا این حد سخت شده اند نسبتا شکننده هستند. بنابراین می توان از سخت شدن سطحی به عنوان جایگزین استفاده کرد.در این صورت، ترکیبی از یک سطح بیرونی سخت و مقاوم در برابر سایش در کنار چقرمه بودن هسته داخلی را بدست خواهید آورد. سخت کردن القایی، سخت کردن پوسته و نیتروژن ‌دهی نمونه هایی از سخت کردن سطحی هستند.

۳٫قابلیت سختی‌پذیری

در  راهنمای خرید ورق آلیاژی سختی پذیری به این معنی است که با سرد کردن سریع فولاد از دمای بالا می توان به سختی مورد نظر تا عمق مورد نظر دست یافت. هنگامی که سختی ورق آلیاژی کم است، برای سخت شدن آن باید عملیات خنک ‌سازی سریع‌ تری انجام شود. از طرف دیگر، اگر سختی فولاد زیاد باشد، فرآیند سخت شدن ممکن است کندتر و در فواصل طولانی تری انجام شود.

سختی ورق آلیاژی با افزایش مقدار کربن و عناصر آلیاژی افزایش می یابد. البته باید توجه داشت که سخت شدن فولاد نه تنها به سختی‌پذیری، بلکه به روش سرد شدن نیز بستگی دارد. دستگاه های خنک کننده معمولی در صنعت فولاد عبارتند از آب، محلول های آب پلیمری ، روغن و حتی هوا. به عنوان مثال، خنک کردن سریع فولاد در آب، سختی بسیار موثری را ایجاد می کند، اما باعث تغییرات بیشتر در فولاد می شود و خطر ترک خوردن را افزایش می دهد.

فولاد سخت ‌شده معمولاً تمپر می شود که باعث افزایش شکل پذیری و کاهش تنش های ناشی از سخت شدن می شود. دمای تمپر شدن ممکن است از ۲۰۰ تا ۷۰۰ درجه سانتیگراد متغیر باشد. بنابراین، سختی ورق کاهش می یابد، اما چقرمگی آن به طور قابل توجهی افزایش می یابد. با این حال، شرکت آهنات دارای طیف گسترده ای از ورق‌ های آلیاژی است که هم می توانید از راهنمای خرید ورق آلیاژی استفاده کنید و هم با کارشناسان فروش ما در این زمینه تماس بگیرید..

۴٫قابلیت ماشین کاری

به طور کلی، هر چه سختی ورق آلیاژی بیشتر باشد، قابلیت ماشین کاری آن کمتر است. با این حال، ورق با کربن کمتر، که نرمتر هستند، به ابزارهای برش چسبیده و تأثیر منفی بر صافی سطح و عمر ابزار دارند. ورق‌ های آلیاژی با رنج سختی ۲۲۰-۱۸۰ برینل بیشتر برای ماشین تراشکاری مناسب هستند.

اگر سختی ورق آلیاژی کمتر از ۳۰۰ برینل باشد می توان گفت ماشین کاری خوبی دارد. با این حال، ورق با سختی بالاتر از ۴۵۰ برینل نیز می تواند با کاهش سرعت به خوبی پردازش شود. البته لازم به ذکر است که برای ماشین کاری ورق های سخت تر باید از ماشین ها و ابزارهای خاصی استفاده کرد. بنابراین توجه به گزینه های ماشین کاری در این راهنمای خرید ورق آلیاژی بسیار مهم است.

افزودن عمدی مقدار معینی از عناصر گوگرد و سرب باعث افزایش توانایی تراشکاری می شود. با این حال، انجام این کار تا حد زیادی خواص مطلوب دیگر را کاهش می دهد.

۵٫تنش تسلیم و تنش کششی

استحکام تسلیم یا تنش تسلیم بارگذاری‌ای را نشان می دهد که فولاد مورد نظر می تواند بدون تغییر شکل پلاستیکی تحمل کند. اگر از نقطه تنش فولاد تجاوز کنیم، تغییرات دائمی و غیر قابل برگشت در ورق آلیاژی رخ خواهد داد. از سوی دیگر، تنش کششی به حداکثر نیروهای کششی اطلاق می شود که فولاد می تواند بدون شکستگی تحمل کند.

در کوتاه ترین حالت ممکن می توان گفت که با افزایش مقدار کربن، نقطه تسلیم و مقاومت کششی ورق آلیاژی افزایش می یابد. علاوه بر مقدار کربن، برخی از عناصر آلیاژی نیز نقطه تسلیم را افزایش می دهند. عناصری که به عنوان میکروآلیاژ شناخته می شوند مانند نیوبیم و وانادیم می توانند قدرت تسلیم را حتی در مقادیر بسیار کم (کمتر از ۰٫۱٪) افزایش دهند.

در ادامه راهنمای خرید ورق آلیاژی باید بگوییم که عملیات حرارتی، به ویژه سخت شدن و تمپر کردن، بر نقطه تسلیم و استحکام کششی نیز تأثیر می گذارد. ورق‌ های آلیاژی با عناصر آلیاژی که تمپر و سختکاری شده‌اند زمانی که عناصر آلیاژی کروم، نیکل و مولیبدن را به مقدار ۰٫۲ تا ۲ درصد در ساختار خود داشته باشند، دارای بالاترین میزان استحکام هستند.

ابعاد ورق نیز نقش مهمی در تعیین نیرو دارد. ابعاد بزرگتر نسبت به ابعاد کوچکتر استحکام کمتری دارند. بنابراین اگر به ورق در اندازه های بزرگ نیاز دارید، باید از ورق با عناصر آلیاژی بالا استفاده کنید. استحکام خستگی یکی دیگر از نکات مهم در خرید ورق آلیاژی است. استحکام خستگی بالاترین تنشی است که ورق فولادی می تواند بدون شکست برای بارهای متعدد تحمل کند.

۶٫چقرمگی و شکل‌پذیری

مقاومت فولاد در برابر شکست تحت تنش ها چقرمگی (toughness) نامیده می شود. اگر این شکست به مقدار قابل توجهی انرژی نیاز داشته باشد، فولاد چقرمه است. چقرمگی را می توان به روش های مختلفی اندازه گیری کرد که برخی از آنها از نظر فنی پیچیده و دشوار هستند.

بنابراین برای تعیین درجه چقرمگی انجام تست های فنی توسط متخصصین ضروری است. شکل پذیری و استحکام از بسیاری جهات مشابه هستند. چقرمگی معمولاً مستقیماً با شکل پذیری ورق آلیاژی مرتبط است. اما در برخی موارد خاص با افزایش چقرمگی، شکل پذیری فولاد کاهش می یابد.

نکات مهم در خرید ورق آلیاژی

۷٫قابلیت جوشکاری

یکی دیگر از ویژگی های مهم که در این راهنمای خرید ورق آلیاژی در نظر گرفته شده، قابلیت جوشکاری است. به طور کلی هر ورق را می توان با انتخاب روش و الکترود صحیح جوش داد. برای جوشکاری بهتر، مقدار کربن و سایر عناصر آلیاژی در ورق آلیاژی نباید از ۰٫۲۵% تجاوز کند. بنابراین، جوشکاری فولادهای مقاوم در برابر سایش با استحکام بالا مشکل خواهد بود.

۸٫مقاومت در برابر خوردگی

یکی از معایب اصلی فولاد مقاومت کم آن در برابر خوردگی است. این حالت به دلیل وجود عنصر آهن ایجاد می شود. اگر می خواهید از فولاد آلیاژی در فضای باز به خصوص نزدیک دریا و رطوبت استفاده کنید، باید به این نکات مهم در خرید ورق آلیاژی توجه بیشتری داشته باشید.

در این حالت سلول های الکتروشیمیایی تشکیل می شوند که در آن آهن حل شده و با اکسیژن واکنش می دهد. در این حالت می گوییم که محصول زنگ زده (خورده شده است). برای محافظت از محصول فولادی در برابر خوردگی باید از این واکنش الکتروشیمیایی جلوگیری کرد. به عنوان مثال، رنگ آمیزی یا روغن کاری سطح فولادی یک اقدام پیشگیرانه است.

گالوانیزه روش دیگری است که در آن سطح فولاد با لایه ای از روی پوشانده می شود که مقاومت کمتری در برابر خوردگی دارد. در این حالت لایه اولیه برای مدتی زنگ می زند و از خوردگی لایه اصلی جلوگیری می شود. در برخی موارد دیگر از عناصری مانند کروم، قلع یا نیکل نیز استفاده می شود زیرا در برابر خوردگی مقاوم تر هستند.

نیتروژن دهی همچنین خواص ضد سایش ورق را بهبود می بخشد و در عین حال مقاومت به خوردگی آن را افزایش می دهد. قبل از خرید ورق آلیاژی، باید در مورد روش مناسب تصمیم بگیرید تا از هزینه های اضافی جلوگیری کنید.

هماهنگ کردن همه الزامات و پیش شرط ها بسیار نادر است. به عنوان مثال، بهره بردن از بهترین عملکرد یک سازه یا قطعه بدون تولید زباله و با هزینه کم تقریبا غیرممکن است. ما سعی کردیم در این راهنمای خرید ورق آلیاژی به نکات مهم خرید اشاره کردیم که امیدواریم راهنمای انتخاب و خرید ورق آلیاژی برای شما مفید بوده باشد.

اینستاگرام آهنات را دنبال کنید .

 

مقالات مرتبط

قیمت نبشی به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟
دانشنامه

عوامل موثر در قیمت نبشی

موارد گوناگونی وجود دارند که می‌توانند در قیمت تمام شده و انواع متفاوت نبشی ها تاثیر گذار باشند. با توجه به استفاده گسترده از انواع

انواع ورق فولادی پانچ
دانشنامه

انواع ورق فولادی چیست؟

یکی از پرکاربردترین مقاطعی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در انواع صنایع استفاده می شود، انواع ورق فولادی می باشد. انواع ورق فولادی

Call Now Buttonتماس با آهنات
×

شما میتوانید از طریق شبکه اجتماعی واتساپ با واحد فروش در ارتباط باشید ...

×