بلندترین برج های جهان در جدیدترین رتبه بندی

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

بلندترین برج های جهان کدام اند؟

بلندترین برج های جهان در دو دهه اخیر در سرتاسر دنیا با انواع محصولات فولادی از جمله تیرآهن ساده ساخته شده اند که نه تنها به نماد کشورشان تبدیل شده اند، بلکه به عنوان یک جاذبه گردشگری طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده اند.

امپایر استیت زمانی از بلندترین برج های جهان بود. اما میل به برداشتن مرزها و دستیابی به ارتفاعات بالاتر همیشه منجر به ساخت آسمان خراش های بلندتر شده است. با توسعه فناوری های ساخت و ساز، امکان ساخت بالاترین سازه های ساخت بشر برای مهندسان فراهم شد. در حال حاضر، برج خلیفه در دبی با ارتفاع ۸۲۸ متر، بلندترین ساختمان جهان و یکی از جاذبه های اصلی امارات برای بیش از یک دهه بوده است.

ترتیب بلندترین برج های جهان

بلندترین برج های جهان به ترتیب ارتفاع کدام اند؟

برج خلیفه، امارات متحده عربی

ارتفاع: ۸۲۸ متر
در دو دهه اخیر، به ویژه در اقتصادهای نوظهور آسیای شرقی و خاورمیانه، دولت ها سعی کرده اند ساختمان های بسیار بلند بسازند و می خواهند تصویر خود را در صحنه جهانی به نمایش بگذارند. بنابراین رقابت فشرده ای در این زمینه وجود دارد. برج خلیفه با ارتفاع ۸۲۸ متر، از بلندترین برج های جهان است که در سال ۲۰۱۰ در دبی، امارات افتتاح شد. برج خلیفه با ۱۶۳ طبقه و رقمی بالغ بر ۴٫۱ میلیارد دلار ساخته شده است.

برج خلیفه با ۸۲۸ متر ارتفاع بلندترین ساختمان جهان است.

این برج از بالا به شکل حرف «Y» دیده می شود که با افزایش ارتفاع، سطح مقطع آن به تدریج کاهش می یابد. این طرح بیشتر برای هتل ها و استراحتگاه ها استفاده می شود. زیرا چشم انداز بسیار گسترده ای را به ساکنان خود ارائه می دهد. از دیگر مزایای این طرح می توان کمک به کاهش نیروی باد و نگه داشتن ساده سازه و تقویت آن اشاره کرد.

در واقع ساختار پلکانی ساختمان باعث می شود که باد در هر طبقه شکل متفاوتی از ساختمان به خود بگیرد، بنابراین گردباد ها نمی توانند به خوبی با هم ترکیب شوند. برج خلیفه دارای بخش‌های مختلفی مانند ادارات، اقامتگاه‌ها، هتل‌ها، رستوران‌ها و سکوهای بازدید است. هتل آرمانی علاوه بر رستورانی خوش آب و هوا، چندین رستوران دارد که انواع غذاهای لذیذ را برای مهمانان خود سرو می کنند.

مطالب مرتبط :
میزان مقاومت تیرآهن

برج شانگهای، چین

ارتفاع: ۶۳۲ متر
در رتبه بندی بلندترین برج های جهان، برج شانگهای، بلندترین برج چین و دومین برج بلند جهان است که مانند جواهری در منطقه تجاری شانگهای می درخشد. این برج به یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری شانگهای تبدیل شد و درآمد قابل توجهی را برای این منطقه به ارمغان آورد و اقتصاد شهر را تقویت کرد. این برج با ۶۳۲ متر ارتفاع، سومین برج بلند در خط افق شهر است و اگر از طبقه ۱۱۹ به آن نگاه کنید، شهر مانند یک اسباب بازی با تعداد زیادی خیابان و ساختمان های بلند به نظر می رسد.

برج شانگهای در سال ۲۰۱۵ تکمیل شد و در سال ۲۰۱۶ به عنوان نمادی از آینده اقتصادی چین افتتاح شد. این برج که متعلق به دولت شهر شانگهای است از ۹ سازه استوانه ای تشکیل شده است که روی هم چیده شده اند.در مجموع ۱۲۸ طبقه برج توسط یک لایه نمای شیشه ای با ۹ بخش بسته بین لایه داخلی و لایه بیرونی احاطه شده است. هر بخش فضای عمومی مخصوص به خود را برای بازدیدکنندگان، باغ ها، کافه ها و مغازه ها دارد که مناظر پانوراما از شهر را ارائه می دهد. در مجموع ۳۲۰ اتاق هتل، مغازه، رستوران، کافه و باغ در این برج وجود دارد. این ساختمان به طور همزمان امکانات زندگی، کار و تفریح را برای حداکثر ۱۶۰۰۰ نفر ارائه می دهد.

چین عاشق رکوردهای جهانی است و این ساختمان ۱۲۸ طبقه تعداد زیادی از آنها را دارد. از جمله، ادعا می شود که سبزترین آسمان خراش جهان است. در واقع هدف این پروژه ایجاد پایدارترین ساختمان بود. برای این منظور، ۲۰۰ توربین بادی که در بالای برج کار می کنند، حدود ۱۰ درصد از برق برج را تولید می کنند و یکی از فناوری های سبز پیشرو هستند. علاوه بر این، آب باران جمع آوری می شود و فاضلاب مجددا استفاده می شود. این ساختمان دارای سیستم گرمایش و سرمایش ترکیبی است و از ۴۰ روش دیگر برای صرفه جویی در انرژی ساختمان استفاده می شود.
این ساختمان دارای یکی از مرتفع ترین استخرهای شنای جهان و همچنین بلندترین رستوران جهان است.

برج سلطنتی ساعت مکه، عربستان سعودی

ارتفاع: ۶۰۱ متر
برج سلطنتی ساعت مکه که به «برج‌های ابراج البیت» نیز معروف است، یک ساختمان دولتی است که ارزش زیادی برای فرهنگ و جامعه سعودی دارد و یکی از ۱۰ فهرست بلندترین برج های جهان است. این هتل برج ساختمانی ۱۲۰ طبقه است که عنوان بلندترین هتل جهان و همچنین بلندترین برج ساعت جهان را به خود اختصاص داده است.

این ساختمان در فاصله کمی از مسجدالحرام، بزرگترین مسجد جهان، به عنوان بخشی از برنامه نوسازی شهر و برای خدمت رسانی به زائران ساخته شده است.ساخت این مجموعه در سال ۲۰۰۴ آغاز شد و در سال ۲۰۱۲ به پایان رسید. برج سلطنتی شامل آپارتمان های مسکونی برای ساکنین دائمی، هتل پنج ستاره برای زائران، مرکز کنفرانس، نمازخانه بزرگ با ظرفیت بیش از ۱۰۰۰۰ نفر، مرکز خرید پنج طبقه، پارکینگ برای بیش از ۱۰۰۰ وسیله نقلیه، موزه و مرکز تماشای ماه در ماه‌های مقدس است. اگرچه این مجموعه سومین ساختمان بلند جهان است، صفحه ساعت برج در ابعاد ۴۳×۴۳ متر که توسط یک معمار آلمانی طراحی شده است، بزرگترین ساعت جهان است.

مرکز تجارت جهانی پینگ آن، چین

ارتفاع: ۵۹۹ متر
منطقه ویژه اقتصادی شنزن چین شاهد تکمیل مرکز تجارت جهانی ۱۱۵ طبقه پینگ آن در سال ۲۰۱۷ بود که در رتبه بندی بلندترین برج های جهان قرار می گیرد. در ابتدا قرار بود ارتفاع آن به ۶۶۰ متر برسد. با این حال، به دلیل محدودیت در فرودگاه مجاور شنزن ، ارتفاع برج کوتاه شده است. ساخت برج در سال ۲۰۰۹ آغاز شد و در مارس ۲۰۱۳ به دلیل امکان استفاده از مصالح بی کیفیت متوقف شد. اما پس از بررسی و آزمایش اجزای هسته بتنی و تایید کیفیت بهینه آن، روند تولید ادامه یافت. در ۱۵ جولای ۲۰۱۴، این مرکز تجاری به ارتفاع ۴۴۳ متر رسید و آن را به بلندترین ساختمان در شنزن تبدیل کرد.

هسته بتنی ساختمان در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۴ به ارتفاع ۵۵۵ متر رسید. در اوایل سال ۲۰۱۵، دکل ۶۰ متری برج به دلیل نگرانی در مورد ایمنی مسیرهای پروازی مجاور از پروژه حذف شد. رسانه های چینی در آوریل ۲۰۱۵ گزارش دادند که ساخت مرکز تجارت جهانی پینگ آن به اوج خود رسیده است. ساختار هرمی شکل این برج در آگوست ۲۰۱۵ تکمیل شد و ارتفاع آن به ۵۹۹ متر رسید. ساخت این برج به طور رسمی در ۲۸ مارس ۲۰۱۷ به پایان رسید و هزینه این پروژه ۱٫۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

در این پروژه شامل بیش از ۱۰۰ طبقه، فضای اداری، مرکز خرید و محوطه کنفرانس است. این ساختمان همچنین به املاک تجاری و مسکونی مجاور و حمل و نقل عمومی متصل است. ۲۰ طبقه از مرکز تجارت جهانی پینگ آن به هتل اختصاص دارد که در زیر سکوی دید قرار دارد. سکوی تماشای «فری اسکای» در طبقه ۱۱۶ که در تاریخ ۱۰ فوریه ۲۰۱۸ به روی بازدیدکنندگان باز شد و در ارتفاع ۵۴۱ متری قرار دارد نیز در نظر گرفته شده‌ است.

برج جهانی لوته، کره جنوبی

ارتفاع: ۵۵۵ متر
در ادامه بلندترین برج های جهان در سال ۲۰۲۲، برج جهانی لوته با ارتفاع ۵۵۵ متر بلندترین ساختمان کره جنوبی و پنجمین ساختمان بلند جهان است که نمادی از توانایی این کشور در ساخت سازه های عظیم است. این برج ۱۲۳ طبقه در نزدیکی رودخانه هان سئول در منطقه سینچئون دانگ واقع شده است. برج لوته یک مجموعه چند منظوره است که شامل فروشگاه‌های خرده‌فروشی، فضای مسکونی، یک هتل مجلل، پارتیشن‌های اداری و طبقات عمومی در بالای برج و یک سکوی دید است.

پس از ۱۳ سال برنامه ریزی و آماده سازی، برج جهانی لوته در اواخر سال ۲۰۱۵ تکمیل شد و ساخت بیرونی ساختمان در مارس ۲۰۱۶ به پایان رسید و ساختمان در نهایت در ۱۱ آوریل ۲۰۱۷ افتتاح شد.این آسمان خراش که از توپوگرافی صخره ای و کوهستانی شهر با شکل متمایز و مخروطی خود متمایز است، اولین ساختمان ۱۰۰ طبقه کره جنوبی است که شیشه ای در نمای آن قرار دارد و پیشینه سرامیک این کشور را به نمایش می گذارد. به دلیل شکل مخروطی برج، هر طبقه دارای طراحی خاص خود است و دیوارهای هسته بتنی در یک سوم میانی برج مایل است.

مطالب مرتبط :
قیمت میلگرد استیل

مرکز تجارت جهانی یک، ایالات متحده آمریکا

ارتفاع: ۵۴۱ متر
مرکز تجارت جهانی با ارتفاع ۵۴۱ متر، بلندترین ساختمان در نیمکره غربی، ششمین ساختمان بلند در جهان و یکی از مکان های دیدنی نیویورک در رده بندی بلندترین برج های جهان است که برای جایگزینی ساختمان اصلی مرکز تجارت جهانی ساخته شده است. معمار این برج ۱۰۴ طبقه، دیوید چایلدز از اسکیدمور، اوینگز، مریل (SOM) است. مرکز تجارت جهانی در ۳۰ آوریل ۲۰۱۲، زمانی که از نظر ارتفاع از ساختمان امپایر استیت پیشی گرفت، به بلندترین ساختمان نیویورک تبدیل شد. سازه فولادی برج در ۳۰ آگوست ۲۰۱۲ تکمیل شد.

در ۱۰ می ۲۰۱۳، قطعه نهایی مناره آسمان خراش نصب شد و ارتفاع آن به ۵۴۱ متر یا ۱۷۷۶ فوت افزایش یافت. ارتفاع برج به اندازه یک پا، اشاره عمدی به سال امضای اعلامیه استقلال ایالات متحده است. این برج سرانجام در اکتبر ۲۰۱۴ افتتاح شد. ساخت ساختمان جدید بخشی از تلاش برای بزرگداشت و بازسازی مجموعه اصلی مرکز تجارت جهانی پس از تخریب بود.ورودی هایی در سرتاسر ساختمان وجود دارد تا ترافیک به طور مساوی برای بازدیدکنندگان و مستاجران دفتر توزیع شود.

پایه مکعبی آن شبیه برج های دوقلو است و از طبقه ۶۹ به هشت مثلث متساوی الساقین تقسیم شده است. یک هشت ضلعی کامل در مرکز قرار داده شده است. در نهایت، مرکز تجارت جهانی یک با یک دیوار شیشه ای مربع در تاج خود به اوج خود می رسد. این شکل کریستالی نور را شکسته و جلوه ای جذاب ایجاد می کند که در طول روز تغییر می کند.

تاج مارپیچ مرکز تجارت جهانی به ارتفاع ۱۲۴ متر شامل یک دکل و حلقه ای از سکوهای ارتباطی است و مجهز به نوری است که می توان آن را تا کیلومترها در شب دید. سکوی تماشای برج در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد که یک سکوی سرپوشیده به ارتفاع ۳۸۱ متر است.

مرکز مالی سی تی اف گوانگژو، چین

ارتفاع: ۵۳۰ متر
مرکز مالی سی تی اف یکی دیگر از آسمان‌خراش‌های چینی و دومین برج بزرگ از برج‌های دوقلوی گوانگژو و در رتبه بندی بلندترین برج های جهان است که مشرف به رودخانه مروارید است. اولین برج با ارتفاع ۴۳۹ متر در سال ۲۰۱۰ تکمیل شد و مرکز مالی سی تی اف که به برج شرقی گوانگژو نیز معروف است در سال ۲۰۱۶ افتتاح شد. این آسمان خراش ۵۳۰ متری بلندترین ساختمان گوانگژو، سومین ساختمان بلند در چین و هفتمین ساختمان بلند جهان است.

مرکز مالی سی تی اف یک مجتمع شهری چند منظوره ۱۱۱ طبقه است که شامل مرکز کنفرانس، دفتر، مرکز خرید، سوئیت های مسکونی، سکوی دید و یک هتل در ۱۶ طبقه آخر آن است. این برج یک اتصال زیرزمینی به حمل و نقل عمومی و همچنین راه پله های دو سطحی دارد که ساختمان های مجاور را به هم متصل می کند.

مصالح به کار رفته در این ساخت و ساز دارای مزایای زیست محیطی است. از آنجایی که نمای سرامیک در برابر خوردگی مقاوم است، نیازی به تمیز کردن ندارد. ستون های سرامیکی نمای برج نه تنها نمای کف تا سقف را حفظ می کنند، بلکه سایه ایجاد می کنند و در نتیجه تهویه طبیعی در آب و هوای گرمسیری گوانگژو را برعهده دارند. از دیگر ویژگی های محیطی مرکز مالی سی تی اف می توان به تجهیزات خنک کننده و بازیابی حرارت بسیار کارآمد اشاره کرد. در واقع ویژگی‌های این مرکز به آینده‌ای اشاره دارد که پایداری و تجارت بین‌المللی در آن به هم پیوسته هستند.

برج سیتیگ، چین

• ارتفاع: ۵۲۸
برج سیتیک یکی دیگر از آسمان خراش های چینی و در ادامه فهرست بلندترین برج های جهان است که با نام چاینا زون نیز شناخته می شود. این برج با ارتفاع ۵۲۸ متر که توسط دفتر معماری “Kohn Pedersen Fox” با معماری خلاقانه خود طراحی شده است، بلندترین ساختمان پکن محسوب می شود. مدیر طراحی این ساختمان هدف از طراحی آن را نمایش معماری معاصر و همچنین ایجاد قطبی برای فضای تجاری جدید شهر می داند که با تاریخ پایتخت همسو می شود. پس از اتمام طراحی نهایی برج در سال ۲۰۱۱، کار ساخت و ساز در سال ۲۰۱۲ آغاز شد. این برج در ۲۸ دسامبر ۲۰۱۸ تکمیل شد و آن را به نماد پکن تبدیل کرد.

بلندترین برج های جهان چه نام دارند

تایپه ۱۰۱، تایوان

ارتفاع: ۵۰۹٫۲ متر
تایپه ۱۰۱ یک ساختمان مدرن مقاوم در برابر طوفان و زلزله در تایوان است که فناوری مدرن را با سنت های آسیایی ترکیب می کند. سرعت برخی از طوفان ها در این منطقه به بیش از ۲۵۰ کیلومتر در ساعت می رسد و تعداد زمین لرزه ها گاهی به ۲۰۰ بار در سال می رسد. برنامه ریزی برای این برج در سال ۱۹۹۷ با یک ساختمان ۶۶ طبقه و دو ساختمان کوچکتر ۲۰ طبقه در جلوی آن آغاز شد. مشکل واقعی زمانی به وجود آمد که مستاجرین دو ساختمان کوچکتر می خواستند به ساختمان اصلی نقل مکان کنند. برای رفع مشکل دو مستاجر بزرگ پروژه، طرح ساختمان به ۱۰۱ طبقه تغییر یافت و با اینکه دو سال از شروع ساخت می گذرد، این طرح در سال ۲۰۰۱ بررسی و تصویب شد.

این برج دارای دیوارهای شیشه ای سبز-آبی جذابی است که آن را از بقیه متمایز می کند. بسیاری از عناصر طراحی نمادگرایی سنتی آسیایی و فلسفه فنگ شویی را در خود جای داده اند. به عنوان مثال طبقه ۱۰۱ نماد تجدید زمان و ورود به قرن جدید (۱۰۰+۱) است و رنگ زرد روشن روی آن مشعل خوش آمدگویی و نماد آزادی تلقی می شود. جالب اینجاست که این ساختمان از هشت بخش با هشت طبقه در هر بخش تشکیل شده است که به عدد فرخنده هشت در چین اشاره دارد.

این برج در سال ۲۰۰۴ تکمیل شد و تا زمان افتتاح برج خلیفه در سال ۲۰۱۰، در فهرست بلندترین برج های جهان بود. این عنوان تنها رکورد تایپه ۱۰۱ نبود و سریعترین آسانسور، بلندترین ساختمان سبز، بلندترین ساعت شب سال نو جهان و غیره است که جزو رکوردهای این آسمان‌خراش به حساب می‌آمدند. تایپه ۱۰۱ علاوه بر فضای اداری و رستوران، دارای پلتفرم‌های مشاهده نیز در طبقات ۸۸ و ۸۹ است. همچنین در طبقه ۹۱ یک سکوی روباز وجود دارد که در برخی مناسبت‌ها باز است.

مرکز مالی جهانی شانگهای، چین

ارتفاع: ۴۹۲ متر
مرکز مالی جهانی شانگهای در منطقه پودانگ شانگهای واقع شده است و کار شرکت معماری آمریکایی Kohn Pedersen Fox است که در سپتامبر ۲۰۰۷ تکمیل شد. در واقع، در سال ۱۹۹۳، مقامات شانگهای تصمیم گرفتند سه آسمان خراش مجاور بسازند تا به نماد شهر تبدیل شوند. قرار بود این آسمان خراش ها یکی پس از دیگری ساخته شوند. مقدمات اولین و کوتاه ترین آن از سال ۱۹۹۴ آغاز شد. در همان سال، مینورو موری، سرمایه گذار بزرگ ژاپنی، به شانگهای آمد.

او مدت‌ها آرزوی ساخت بلندترین برج های جهان را داشت، جایی که با معاون شهردار شانگهای ملاقات کرده و در جریان ساخت برج‌ها قرار می‌گیرد. موری بلافاصله درخواست می کند که ساخت برج دوم به او سپرده شود. برج دوم که با سرمایه گذاری او آغاز شد، به تدریج به مرکز مالی جهانی شانگهای (SWFC) تبدیل شد. امروزه هر سه برج ساخته شده و تبدیل به مرکز گردشگری شده است.

مهم ترین ویژگی طراحی برج، دهانه بزرگ ذوزنقه ای شکل در بالا است که از فشار باد جلوگیری می کند. بنابراین این برج مانند یک در بازکن بطری است و از این نظر برای گردشگران جذاب است .
این آسمان‌خراش با ۴۹۲ متر ارتفاع، دومین برج بلند شانگهای و پنجمین برج بلند در چین است. بالاترین طبقه قابل دسترسی مردم، طبقه صدم است که ارتفاع آن به ۴۷۴ متر می رسد.

مرکز مالی جهانی شانگهای، دفاتر اداری (طبقه‌های ۷ تا ۷۷)، فروشگاه‌ها و رستوران‌ها (طبقه‌های ۱ و ۲)، هتل (طبقه‌های ۷۹ تا ۹۳)، اتاق جلسه (طبق‌های ۳ تا ۵)، و ساختمانی چند منظوره است.سه طبقه زیرزمین به عنوان پارکینگ با حدود ۱۱۰۰ جای پارک استفاده می شود.

با بلندترین برج های جهان که تاکنون ساخته شده اند آشنا شدیم. برج خلیفه در حال حاضر بلندترین برج جهان در میان دیگر آسمان خراش ها است. اما می دانیم که این یکنواختی دائمی نیست و چین، عربستان سعودی و حتی کشورهای دیگر ممکن است به فکر ساختن برجی بلندتر از هر ساختمان دیگری در جهان باشند. با این حال ساخت هر چه که باشد چیزی از ارزش دیگر بلندترین برج های دنیا کم نمی کند و گردشگران به چین، دبی و البته به این آسمان خراش ها سفر می کنند.

پینترست آهنات را دنبال کنید.

مقالات مرتبط

قیمت نبشی به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟
دانشنامه

عوامل موثر در قیمت نبشی

موارد گوناگونی وجود دارند که می‌توانند در قیمت تمام شده و انواع متفاوت نبشی ها تاثیر گذار باشند. با توجه به استفاده گسترده از انواع

انواع ورق فولادی پانچ
دانشنامه

انواع ورق فولادی چیست؟

یکی از پرکاربردترین مقاطعی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در انواع صنایع استفاده می شود، انواع ورق فولادی می باشد. انواع ورق فولادی

Call Now Buttonتماس با آهنات
×

شما میتوانید از طریق شبکه اجتماعی واتساپ با واحد فروش در ارتباط باشید ...

×