شرایط نگهداری میلگرد در انبار و ۱۰ اصل مهم

شرایط نگهداری میلگرد

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

نگهداری میلگرد

شرایط نگهداری میلگرد در انبار بسیار مهم است و لازم به ذکر است میلگرد تقویتی استحکام و پایداری سازه های بتنی را تامین می کنند. اگرچه بتن بسیار قوی است، اما در اثر تنش کششی می تواند یکپارچگی خود را از دست بدهد و منجر به ترک خوردگی و پوسته پوسته شدن آن شود. میلگرد ها با جذب و دفع تنش به جلوگیری از ترک خوردگی و پوسته پوسته شدن زودرس سازه های بتنی کمک می کند. با این حال، میلگرد معمولی از فولاد سکوریت ناتمام ساخته شده است که مستعد خوردگی است بنابراین شرایط نگهداری میلگرد بقابل توجه می باشد.

چگونه میلگرد را در کارگاه نگهداری کنیم؟

از سوی دیگر، میلگرد مقاوم در برابر زنگ زدگی در ساخت سازه های بتنی مجاز نیست، که باعث می شود بازرسان ساختمان از ادامه کار جلوگیری کنند، مگر اینکه زنگ زدگی زدوده شود. این یک مسئله ساختمانی آشکار برای کسانی است که از میلگرد استفاده می کنند. بنابراین مهم است که میلگرد زنگ نزند. مهم نیست که چه نوع میلگردی را برای استفاده در پروژه خود انتخاب می کنید، اما نگهداری صحیح آن ضروری است. ما این مقاله را در مورد شرایط نگهداری میلگرد گردآوری کرده ایم.

چگونه میلگرد را در کارگاه نگهداری کنیم؟

تولید کنندگان میلگرد درجات مختلف میلگرد را برای استفاده در محیط های مختلف تولید می کنند. به عنوان مثال، سازندگان می توانند از میلگرد فولادی ضد زنگ ۲۲۰۵ که مقاومت در برابر خوردگی بالاتری دارد، در مناطق با رطوبت بالاتر مانند مناطق ساحلی استفاده کنند. در این حالت می توان از میلگرد بدون پوشش، مقاوم در برابر خوردگی، اپوکسی و گالوانیزه نیز استفاده کرد. شرایط نگهداری میلگرد در این محیط ها مهم است.

در پروژه های ساختمانی معمولا از انواع و درجات مختلف میلگرد استفاده می شود.برای جلوگیری از تغییر شکل و آسیب دیدگی، هر نوع از میلگرد باید به طور جداگانه انبار شود. انواع مختلف میلگرد مورد استفاده در ساخت و ساز عبارتند از: میلگرد فولاد ضد زنگ، میلگرد فولاد کربنی، میلگرد فولادی گالوانیزه و میلگرد پوشش داده شده اپوکسی . شرایط نگهداری میلگرد برای هر مدل منحصر به فرد است. هر نوع از میلگرد ها در هنگام جا به‌ جایی و نگهداری، نیاز به مراقبت خاص خود را دارد.

شرایط نگهداری و انبار میلگرد فولادی

در این بخش دستورالعمل های عمومی برای شرایط نگهداری میلگرد در انبار را شرح می دهیم، این شرایط عبارتند از:
میلگرد ها را روی یک سکوی برجسته قرار دهید. پالت ها را می توان از هر ماده غیر فلزی ساخت. برای مثال استفاده از پالت های چوبی به عنوان سکو گزینه خوبی است. میلگرد های تقویت کننده را می توان با یک برزنت محافظ ضخیم پوشانده و با بلوک های خاکستری در گوشه ها و لبه ها محکم کرد. پوشش محافظ از قرار گرفتن میلگرد در معرض عناصر بیرونی جلوگیری می کند.

میلگرد گالوانیزه باید دور از میلگرد بدون پوشش و مواد چوبی نگهداری شود. این به جلوگیری از ایجاد لکه روی سطح میلگرد کمک می کند. بنابراین برای ایجاد شرایط نگهداری میلگرد گالوانیزه می توان از هر سکوی غیر فلزی به جز چوب استفاده کرد.

میلگرد های فولادی ضد زنگ باید از فولاد کربنی و سایر مواد آهنی دور نگه داشته شوند. اگر فضا محدود است، میلگرد را روی انواع دیگر میلگرد ها قرار دهید. با قرار دادن میلگرد در سوله یا داخل ساختمان می توان از خوردگی در میلگرد جلوگیری کرد. باید اطمینان حاصل شود که منطقه در معرض رطوبت، برف و باران قرار نگیرد. برای سهولت در شناسایی و سازماندهی، انتهای کلاس های مختلف میلگرد باید به طور متفاوت ترسیم شود.

در صورت امکان میلگرد های فولادی باید با سیمان پلاست پوشانده شود تا از رسوب و زنگ زدگی جلوگیری شود. ذخیره سازی طولانی مدت را می توان با چیدن میلگرد ها در ارتفاع حداقل ۱۵۰ میلی متری از سطح زمین انجام داد. میلگرد ها باید با تکیه گاه کافی روی هم چیده شوند تا دچار شلی، افتادگی و خم شدن نشوند.

ضوابط نگهداری از میلگرد در انبار

شرایط نگهداری میلگرد در انبار به شرح زیر است:
۱٫از تماس با فولاد کربنی یا سایر مواد با میلگرد خودداری کنید.
۲٫اگر تماس با میلگرد های آهنی اجتناب ناپذیر است، آن را در بالا قرار دهید.
۳٫میلگرد های فولادی ضد زنگ را هنگام نگهداری در بیرون با ورقه پلی اتیلن بپوشانید.
۴٫شرایط نگهداری و انبار میلگرد دارای پوشش اپوکسی
۵٫نکاتی که باید به عنوان شرایط نگهداری میلگرد دارای پوشش اپوکسی در نظر گرفته شود به شرح زیر است:
۶٫همیشه از تسمه‌ های مصنوعی برای کنترل میلگرد های اپوکسی استفاده کنید تا از آسیب دیدن رنگ جلوگیری کنید.
۷٫از پیچاندن میلگرد های تقویت کننده به یکدیگر خودداری کنید.
۸٫از فوم بین میلگرد برای محافظت در برابر برخورد استفاده کنید.
۹٫از زنجیر و کابل های باز استفاده نکنید.
۱۰٫برای جلوگیری از ریزش میلگرد از میلگرد های پخش‌ کننده یا پشتی محکم استفاده کنید.

نکاتی در مورد سفارش و تخلیه میلگرد

یکی از مواردی که در رابطه با شرایط نگهداری میلگرد باید رعایت شود، نکاتی است که در هنگام سفارش و تخلیه میلگرد باید در نظر گرفته شود. این نکات به شرح زیر است:
۱٫تقاضای میلگرد های تقویت ‌کننده طبق برنامه ساخت و ساز سفارش دهید.
۲٫هنگامی که میلگرد های تقویت کننده به سایت تحویل داده می شوند، هنگام تخلیه هر بسته، لیست حمل و نقل و برگه بارگیری را بررسی کنید.
۳٫با انتقال مستقیم دسته میلگرد از کامیون به محل ذخیره سازی میلگرد در زمان صرفه جویی کنید.
۴٫بسته ها را برای جابجایی در مکانی به راحتی در دسترس قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که میلگرد های تقویت کننده روی سکو قرار گرفته اند تا از گل و لای یا آب دور باشند.
۵٫انبارها را مرتب نگه دارید میلگرد های تقویت کننده مستقیم معمولاً بر اساس قطر و طول انبار می ‌شوند تا شناسایی آن‌ ها آسان ‌تر باشد. میلگرد های خم شده و شکل دار را با هم نگهداری کنید.
۶٫برای شناسایی سریع، مطمئن شوید که تمام کارت های نواری در یک راستا قرار دارند. هنگام مصرف میلگرد ها دقت کنید که برچسب نوار روی بسته باقی بماند و گم نشود.

قفسه فولادی برای نگهداری میلگرد

امروزه برخی از شرکت ها به منظور رعایت شرایط نگهداری میلگرد در انبار اقدام به ساخت قفسه های فولادی جهت نگهداری میلگرد نموده اند. این قفسه ها به گونه ای طراحی شده اند که می توان آنها را با خیال راحت در محل نگهداری و همچنین از میلگرد محافظت کرد. قفسه ها همچنین جابجایی میلگرد ها را بسیار آسان تر می کنند.

مزایای استفاده از این قفسه ها به شرح زیر است:
بالا بردن میلگرد از روی زمین. این بدان معنی است که میلگرد در آب یا مواد دیگری که ممکن است به آن آسیب برساند قرار نمی گیرد.
هر سطح از قفسه ها را می توان برای نگهداری انواع مختلف میلگرد استفاده کرد. این بدان معنی است که میلگرد را می توان به راحتی جدا و قابل شناسایی کرد. همچنین این سیستم قفسه بارگیری و تخلیه میلگرد را آسان تر و ایمن تر می کند و نیاز به جابجایی دستی را کاهش می دهد.
این سیستم قفسه بندی محل ساخت و ساز را کارآمدتر و ایمن تر می کند.

بهترین شرایط نگهداری و انبار میلگرد فولادی

شرایط نگهداری میلگرد در انبار

یکی دیگر از نکات مهم در نگهداری میلگرد کنترل فاصله میلگرد از سطح زمین است. برای این کار می توانید از استند ها و پایه‌ های نگه‌ دارنده استفاده کنید. فاصله بین آنها باید حداقل ۱۵ سانتی متر باشد. همچنین رعایت فاصله در انبار میلگرد باعث افزایش طول عمر میلگرد و همچنین جلوگیری از زنگ زدگی و اکسید شدن محصول می شود. از طرفی اگر مجبور باشید محصول را در انباری نگهداری کنید که احتمال آلودگی میلگرد در آن زیاد است. می توانید با استفاده از دستگاه های مکنده و همچنین برخی ابزارهای دیگر میلگرد را به صورت دوره ای تمیز کنید.

میلگرد ها بهتر است در یک محیط خشک و سربسته نگهداری شوند که این طول عمر آنها را دو چندان خواهد کرد. همچنین در نگه‌ داری میلگرد روی قفسه ها بهتر است از سطوح غیر فلزی استفاده شود. بهترین گزینه چوب است. چوب با تغییرات فیزیکی و شیمیایی فلز تداخلی نداشته و از جذب زنگ زدگی و رطوبت جلوگیری می کند. به دلیل تشخیص سریعتر میلگرد ها در صورتی که مدل و ضخامت آنها متفاوت باشد. مطمئن شوید که آن را به صورت جداگانه ذخیره می کنید یا محدوده‌ای را مشخص کنید تا اگر قصد خارج کردن میلگرد را دارید دچار مشکل و اشتباه نشوید.

دانستنی ‌های مهم در مورد بهترین شرایط نگهداری و انبار میلگرد

اگر میلگرد قبلاً در انبار ذخیره شده باشد، ممکن است مقداری زنگ زده باشد، حتما آن را جدا کنید. ابتدا سعی کنید این زنگ زدگی را از بین ببرید و سپس مطمئن شوید که میلگرد جدید و سالم از زنگ زدگی دور باشد. برای تمیز کردن میلگرد می توانید از سندبلاست استفاده کنید. استفاده از سنباده، فرچه‌ های سیمی و حتی پلاستیکی باعث خوردگی سطح میلگرد و در نهایت کاهش کیفیت آن می شود.

در ادامه شرایط نگهداری میلگرد باید بگوییم، اگر زنگ‌ زدگی میلگرد به حدی رسیده باشد که سطح آن دچار تغییر فیزیکی شده باشد، معمولاً قابل استفاده نخواهد بود. البته انبار میلگرد نباید در معرض آلودگی های محیطی باشد. بخصوص اگر مقاطع در ترکیبات شیمیایی و .. قرار گرفته باشد.

سطح بالایی میلگرد را نیز می توان با روکش ضخیم نگه داری کرد. اگر از میلگرد گالوانیزه استفاده می کنید، مراقب باشید که آن را بدون کاور روی سطوح چوبی رها نکنید. البته میلگرد های استنلس‌استیل و فولاد کربنی نیز باید از سایر مواد و مقاطع آهنی جدا شده و بین آنها برخورد ایجاد نشود. طبق استانداردهای جهانی استفاده از میلگرد هایی که در معرض اکسید، خوردگی عمیق و اتصالات هستند ممنوع بوده و باید قبل از استفاده مورد ارزیابی و آزمایش قرار گیرند. همچنین باید با توجه به نیاز، میلگرد نگهداری شود و انبار آن برای مدت زمان مشخصی حساسیت های منحصر به فرد خود را دارد.

خرید میلگرد از آهنات

امروزه با افزایش جمعیت و شهرنشینی، نیاز به ساخت منازل مسکونی و همچنین ساختمان های تجاری و اداری بیشتر شده است. طبق آمار، در حال حاضر کشورمان برای ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا به ۴ میلیون واحد مسکونی جدید نیاز دارد. با توجه به اینکه اکثر ساختمان ها بتنی هستند، میلگرد های فولادی نقش بسیار مهمی در پروژه های ساختمانی دارند. تولید محصول نهایی از سنگ آهن و تحویل آن به مشتری یک زنجیره کاملاً به هم پیوسته است اگر تک تک اجزای این زنجیره بخصوص شرایط نگهداری میلگرد، نقش خود را به درستی ایفا نکند، اختلال در بازار ایجاد می شود.

بخشی از این زنجیره تامین کنندگان و فروشندگان بخش فولاد هستند که نقش مهم و حیاتی در تسهیل دسترسی و فروش محصولات فولادی دارند. یکی از فعال ترین گروه ها در زمینه فروش و عرضه انواع مقاطع فولادی و میلگردی، گروه آهنات می باشد که نیاز شما را به میلگرد در سایز ها و گرید های مختلف از هر کارخانه در هر کجای ایران برطرف خواهد کرد. برای اطلاع از قیمت انواع میلگرد می توانید به سایت آهنات مراجعه نمایید و قیمت میلگرد در انواع مختلف را در جدول مربوط  به میلگرد مشاهده نمایید  همچنین می توانید با مشاوران فروش ما تماس بگیرید.

مصالح ساختمانی که به درستی نگهداری نشده اند، مانند میلگرد زنگ زده، ممکن است توسط بازرس ساختمان تایید نشود. همچنین مناطقی که رطوبت بالا دارند و احتمال بارش باران یا برف در آنها بیشتر است مانند رشت، بوشهر، یاسوج و… خطر زنگ زدگی را افزایش می دهند. بنابراین نظارت بر شرایط نگهداری میلگرد در انبار بسیار مهم است. بهترین راه برای جلوگیری از افت کیفیت میلگرد، بردن آن به محیط داخل و روی سطوح است. میلگرد ها نیز باید بر اساس اندازه، مدل و جنس جدا شوند. از طرف دیگر برای ایمن نگه داشتن میلگرد های تقویت کننده باید آنها را بالاتر از سطح زمین و روی یک سکو یا قفسه مناسب نگه داشت. همچنین باید از رطوبت، آب، نور خورشید و به طور کلی عناصری که به مرور زمان باعث از بین رفتن آن می شوند، محافظت شود.

اینستاگرام آهنات را دنبال کنید.

مقالات مرتبط

قیمت نبشی به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟
دانشنامه

عوامل موثر در قیمت نبشی

موارد گوناگونی وجود دارند که می‌توانند در قیمت تمام شده و انواع متفاوت نبشی ها تاثیر گذار باشند. با توجه به استفاده گسترده از انواع

انواع ورق فولادی پانچ
دانشنامه

انواع ورق فولادی چیست؟

یکی از پرکاربردترین مقاطعی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در انواع صنایع استفاده می شود، انواع ورق فولادی می باشد. انواع ورق فولادی

Call Now Buttonتماس با آهنات
×

شما میتوانید از طریق شبکه اجتماعی واتساپ با واحد فروش در ارتباط باشید ...

×