عوارض جوشکاری آرگون ( بررسی خطرات ، عوارض ، پیشگیری )

عوارض جوشکاری آرگون

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

عوارض جوشکاری

عوارض جوشکاری آرگون به چه صورت است ؟ چرا جوشکاری آرگون خطرناک است؟ راه های پیشگیری جوشکاری آرگون چگونه است ؟ …  در این نوشتار به بررسی جوشکاری آرگون و پاسخ به این قبیل سوالات می پردازیم.

مطالب مرتبط :
قیمت میلگرد استیل

جوشکاری آرگون یکی از رایج ترین روش های جوشکاری فلزات در صنایع مختلف می باشد. این فرآیند در واقع جوشکاری قوس تنگستن است که با گاز محافظ پوشانده شده است. از آنجایی که در این فرآیند از گاز آرگون استفاده می شود، به آن جوشکاری آرگون معروف است. جوشکاری آرگون یکی از سخت ترین مشاغل صنعتی در خارج از کشور است و حقوق بالایی دارد.

در ایران به دلیل کاربرد وسیع، شغلی خاص محسوب می شود و دستمزد آن از بسیاری از تخصص های فنی بالاتر است. جوشکاری آرگون مزایا و معایب خود را دارد. عوارض جوشکاری آرگون برای انسان کم نیست. این عوارض با روش های دیگری در برخی از نقاط جهان جایگزین شده است.

 جوشکاری آرگون چیست؟

آرگون چیست؟

آرگون گازی بی رنگ و بی بویی است که در اثر ولتاژ بالا رنگ آبی روشن به خود می گیرد. گاز آرگون از تقطیر غیر از هوای مایع به دست می آید. زیرا جو زمین حاوی ۰٫۹۴ درصد آرگون است. جو مریخ حاوی ۱٫۶ درصد آرگون ۴۰ و حدود ۵ پی پی ام آرگون ۳۶ است. گاز آرگون قابلیت حلالیت در آب را دارد. همانطور که اکسیژن در آب حل می شود، آرگون نیز حل می شود. گاز آرگون گازی بی رنگ و بی بو است که به صورت مایع و گاز موجود است. گاز آرگون بی‌اثر یا نجیب است. در نتیجه ترکیب شیمیایی خاص این عنصر هنوز مشخص نیست. این عنصر شبیه گازهای کریپتون زنون و رادون است.

در ادامه عوارض جوشکاری آرگون باید بگوییم که گاز آرگون در طبیعت ترکیبی از سه نوع ایزوتوپ است. ۱۲ عنصر رادیواکتیو دیگر از این عنصر شناخته شده است که کاربرد گاز آرگون شامل لامپ های الکتریکی، لامپ های فلورسنت با فشار ۴۰۰ پاسکال و در صنعت عکاسی و لامپ های رشته ای می باشد. آرگون همچنین یک گاز بی اثر است که در جوشکاری و برش الکتریکی و به عنوان پوششی برای تولید تیتانیوم و سایر عناصر واکنشی و به عنوان یک عامل محافظ برای رشد کریستال های ژرمانیوم و سیلیکون استفاده می شود.

جوشکاری آرگون چیست؟

جوشکاری با گاز بی اثر تنگستن که به آن جوشکاری قوس تنگستن نیز می گویند یکی از مهم ترین روش های جوشکاری در نیروگاه های مختلف کوچک و بزرگ پتروشیمی، نظامی، دریایی، هوافضا و نیروگاه است. در ایران بیشتر به تخمیر آرگون معروف است. دلیل این نام گذاری به دلیل استفاده از گاز آرگون در این نوع جوشکاری است.

جوشکاری آرگون به طور گسترده ای در اتصال لوله های تحت فشار استفاده می شود. از این روش جوشکاری برای جوشکاری صفحات نازک و بسیار حساس استفاده می شود. این حرفه به تخصص و تجربه بالایی نیاز دارد. رایج ترین کاربرد آرگون در جوشکاری مس و جوشکاری آلومینیوم با آرگون است. جوشکاری گاز آرگون در صنایع پتروشیمی، دریایی و تجهیزات نظامی کاربرد دارد.

مزیت اصلی این روش در کنار عوارض جوشکاری آرگون این است که کنترل الکترونیکی سریعتر و بهتری نسبت به روشهای جوشکاری سنتی دارد. این روش برای جوشکاری فلزات نرمتر مانند آلومینیوم مناسب و در صنعت خودروسازی رایج است. زیرا درزهای تمیزی تولید می کند و سرعت بسیار بالایی دارد. از آنجایی که فلز اضافی در خارج از قوس تزریق می شود، هیچ اختلالی در جریان قوس وجود ندارد. در نتیجه کیفیت فلز جوشکاری افزایش می یابد.

به دلیل عدم وجود سرباره، دود و جرقه، ناحیه طاق و حوضچه ذوب شده به وضوح قابل مشاهده است. جوشکاری فلزات غیر آهنی و ورق های نازک با دقت بسیار بالا امکان پذیر است. اثربخشی این روش زیاد است و نیاز به تمیزکاری کمی دارد. با این روش می توان جوشکاری طولانی مدت و مداوم انجام داد.

رایج ترین عوارض جوشکاری آرگون ناخالصی تنگستن، کمبودهای ناشی از حفاظت ناکافی گاز، ناخالصی های اکسیداتیو و عدم ذوب است. تجهیزات و مواد مصرفی گران قیمت، جوشکاری ناکارآمد قطعات با ضخامت بیشتر از ۱۰ میلی متر، سرعت ته نشینی کم (حدود نیم کیلوگرم در ساعت)، سرعت جوشکاری پایین، حساسیت بالا به کثیفی در جوشکاری و محدودیت در محیط های باز در هنگام وزش باد ملایم آرگون است.

خطرات موجود در محیط کار جوشکاری

واضح است که جوشکاری یک کار پرخطر است و عوارض جوشکاری آرگون تا مدت ها باقی می ماند. بنابراین نیاز به تجهیزات ایمنی زیادی دارد که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد. برای کمک به شما در مورد چگونگی ایمن ماندن در حین جوشکاری، در اینجا برخی از رایج ترین خطرات در محیط جوشکاری و نحوه از بین بردن آنها برای ایمن ماندن همیشه آورده شده است.

جوشکاری یک فعالیت ایمن است که باید با اقدامات احتیاطی مناسب از قبل شروع شود. با این حال، اگر جوشکاران از برخی اقدامات احتیاطی ایمنی غافل شوند، در معرض طیف گسترده ای از خطرات بالقوه هستند که ممکن است به دلیل آسیب دائمی ایجاد شود. برخی از این خطرات شامل برق گرفتگی، دود و گازها ، آتش سوزی و انفجار و غیره است.

قبل از شروع هر پروژه جوشکاری و برای جلوگیری از عوارض جوشکاری آرگون، موارد زیر را رعایت کنید:

دستورالعمل های سازنده را برای تجهیزاتی که استفاده می کنید بخوانید و به طور کامل درک کنید.
برگه های اطلاعات ایمنی مواد را بررسی کنید.
اگر برای یک شرکت کار می کنید، مطمئن شوید که اقدامات امنیتی داخلی آن شرکت را دنبال کنید.

دانستن رایج ترین خطرات جوشکاری و نحوه اجتناب از آنها به شما کمک می کند هنگام تکمیل پروژه جوشکاری بعدی خود ایمن و سازنده بمانید.

مطالب مرتبط :
برشکاری هوابرش

اثرات طولانی مدت جوشکاری آرگون

عوارض جوشکاری آرگون بر روی محیط زیست

تاکنون هیچ آسیب بیولوژیکی برای گاز آرگون گزارش نشده است. آرگون در طبیعت به صورت گاز است. در مناطقی که فیلتراسیون انجام می شود، آرگون به سرعت آزاد می شود. تأثیر گاز آرگون بر گیاهان یا حیوانات هنوز مشخص نیست. به نظر نمی رسد که آرگون برای محیط آبی خطرناک باشد. گاز آرگون حاوی مواد شیمیایی مخرب لایه ازن نبوده و یک آلاینده طبقه بندی شده توسط وزارت حمل و نقل ایالات متحده (DOT) نیست.

عوارض جوشکاری آرگون بر انسان

مشکلات ریه ها، حنجره و مجاری ادراری به ویژه هنگام کار با بخارات مواد خطرناک مانند کادمیوم، نیکل، بریلیم، کروم و آرسنیک که در بخارات جوشکاری با مواد فوق وجود دارد. مشکلات مزمن تنفسی مانند برونشیت، آسم، ذات الریه، کاهش حجم ریه، گرد و غبار یا رسوب دی اکسید سیلیکون یا اکسید آهن در ریه ها و قلب، مشکلات پوستی، شنوایی و گوارشی مانند التهاب مزمن معده و روده و زخم معده. و اثنی عشر و به طور کلی این صدمات یکی دیگر از عوارض جوشکاری طولانی مدت است.

در بعضى جوشکارى‌ها احتمال تاخیر در حاملگى همسران بیشتر است که بیشتر به دلایل زیر می باشد:

فلزاتی مانند آلومینیوم، کادمیوم، نیکل، کروم، آهن، منگنز، مس
گاز هایی مانند ازن، گازهای نیتروژن
گرما
رادیوگرافی (برای بررسی درز ها)

جوشکاری آزبست برای عایق کاری و پوشاندن سطوح با آزبست باعث تجمع آزبست در ریه ها می شود و خطر ابتلا به سرطان ریه و پرده جنب را افزایش می دهد. به همین دلیل برای جوشکاری نزدیک سطوح آزبست باید تمامی نکات ایمنی مانند ماسک های مخصوص برای جلوگیری از عوارض جوشکاری آرگون رعایت شود.

عوارض ناشی از گرما در جوشکاری آرگون

گرمای شدید جوشکاری و ذوب و جرقه مربوطه می تواند باعث سوختگی شود. سوختگی ها و ضایعات چشمی می توانند ناشی از ذوب فلزات مذاب، جرقه و الکترودهای داغ شوند. علاوه بر این، گرمای زیاد و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرما می تواند باعث گرمازدگی شود. جوشکاران باید از علائم گرمازدگی (مانند خستگی، سرگیجه، از دست دادن اشتها، حالت تهوع، درد شکم و تحریک پذیری) آگاه باشند.

نور و اشعه مادون قرمز و فرابنفش

نور شدید جوشکاری به شبکیه و اشعه مادون قرمز به قرنیه آسیب می رساند و باعث آب مروارید می شود. نور ماوراء بنفش می تواند باعث تابش خیره کننده شود (حتی در کمتر از یک دقیقه).علائم رعد و برق پس از چند ساعت ظاهر می شود و شامل احساس شن یا جسم خارجی در چشم، تاری دید، درد شدید، اشک، سوزش چشم و سردرد است.

عدم استفاده از تجهیزات محافظ و چشمک زدن مداوم ممکن است باعث آسیب دائمی چشم شود. آفتاب سوختگی به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش مشابه آفتاب سوختگی است و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

پیشگیری: در مورد پیشگیری از عوارض جوشکاری آرگون باید از عینک یا محافظ هایی استفاده شود که شیشه آن بتواند اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز را جذب کند.

اثرات صوتی

صدا علاوه بر کاهش شنوایی باعث استرس و فشار عصبی، فشار خون بالا و بیماری قلبی می شود. کار در یک محیط پر سر و صدا می تواند باعث خستگی، عصبی بودن و تحریک پذیری شود. برای نویز بالای ۸۵ دسی بل باید از گوشی محافظ استفاده کنید.

عوارض جوشکاری آرگون بر انسان

راه پیشگیری از عوارض جوشکاری آرگون

وسایل حفاظت سیستم شنوائی

پلاک گوش: طراحی و ساخته شده تا به خوبی در داخل کانال گوش قرار گیرد.
گوشی: گوش خارجی را کاملا می پوشاند. از نظر محافظت بهتر و در عین حال بسیار سبک تر از گوشواره خواهد بود.
مشکلات عضلانی و استخوانی در جوشکاری آرگون
جوشکاران در معرض درد در ناحیه کمر، شانه ها، زانو ها، التهاب عضلات، مفاصل و رباط ها هستند. شرایط کاری مانند کار بالای سر، تکان دادن و بلند کردن بارهای سنگین از عوامل موثر هستند. برای جلوگیری از این عارضه باید فواصل منظمی بین استراحت و کار ایجاد کرد. همچنین مهم است که چگونه بار را به درستی بلند کنید.

راه های دیگر برای جلوگیری از عوارض جوشکاری آرگون

بلند کردن صحیح اجسام
تغییر وضعیت بدن هر از گاهی (برای مدت طولانی در یک موقعیت کار نکنید)
کار را در ارتفاع مناسب قرار دهید
از مکانی استفاده کنید که در صورت ایستادن طولانی مدت پاهای خود را در شرایط مناسب قرار دهید
وسائل را در مکان مناسب برای دسترسی قرار دهید
کاهش لرزش
تجهیزات جوشکاری مناسب می تواند از شما در برابر عوارض جوشکاری آرگون محافظت کند
بسیاری از بهترین نکات ایمنی جوشکاری برای اکثر افراد، مانند پوشاندن بدن، منطقی به نظر می رسد.با این حال، هر قانون ایمنی که باید در مورد جوشکاری بدانید، واضح به نظر می رسد. بنابراین، برای یادگیری بهترین روش ‌های جوشکاری و همچنین تجهیزات مناسبی که باید استفاده کنید، باید هر زمان که در حال انجام یک پروژه جوشکاری هستید، مطمئن شوید.
در اینجا نکات ایمنی وجود دارد که باید هنگام شروع جوشکاری بدانید. همچنین انواع لباس هایی که برای ایمن ماندن باید بپوشید، نحوه پوشیدن آن و بهترین راه های ایمن ماندن از عوارض جوشکاری آرگون را پوشش خواهیم داد.
خواه از جوشکاری در گاراژ خود یا از افتتاح شغل جوشکاری لذت می برید، باید برای درک مواد خود، کل کتابچه راهنمای ایمنی را برای همه تجهیزات خریداری شده بخوانید.
عوارض جوشکاری آرگون برای جلوگیری از آسیب های احتمالی، هر زمان که سرگرم کار هستید، لباس های جوشکاری محافظ بپوشید. لباس جوشکاری برای محافظت از شما در برابر خطرات طراحی شده است، بنابراین حتما لباس جوشکاری مناسب بخرید تا میزان حفاظت جوشکاری مناسبی داشته باشید.

لباس جوشکاری

لباس جوشکار برای جلوگیری از عوارض جوشکاری آرگون معمولاً شامل موارد زیر است:
کلاه ایمنی جوشکاری
عینک جوشکاری
دستکش جوشکاری
پیش بند چرمی
شلور دمین
کفشهای چرمی

استفاده از محافظ مناسب هنگام جوشکاری در لباس مهم است، زیرا جوشکاری باعث ایجاد جرقه و تشعشع می شود که اگر به درستی از بدن محافظت نکنید، می تواند به پوست و چشم آسیب برساند. اگر در حین جوشکاری پوست را در معرض دید قرار دهید، می تواند آن قسمت های پوست را بسوزاند. بنابراین، برای کمک به شما در درک آنچه که برای ایمن ماندن در حین جوشکاری باید بپوشید، در زیر جزئیات و تجهیزات مورد نیاز برای جوشکاری و لباس های مورد نیاز شما آورده شده است.

دستکش و دستکش جوشکاری

هنگام جوشکاری، حتما از دستکش های مقاوم در برابر حرارت استفاده کنید تا از عوارض جوشکاری آرگون جلوگیری شود. هنگام خرید دستکش های جوشکاری، امروزه گزینه های زیادی در بازار پیدا خواهید کرد. بسیاری از دستکش های جوشکاری مختلف برای فرآیندهای خاصی ساخته می شوند، بنابراین شما باید بدانید که چگونه می خواهید به جوشکاری نزدیک شوید، آنچه را که نیاز دارید پیدا کنید.

دستکش جوشکاری آرگون

امروزه دستکش ها و دستکش های جوشکاری از مواد مختلفی مانند پوست گوزن ، پوست خوک، پوست بز و کولار ساخته می شوند و اقلامی مانند آستر پشم و پشم را برای دستکش های راحت تر ارائه می دهند.

اگر می خواهید در دماهای بالا جوشکاری کنید، ممکن است بخواهید دستکش های سنگین تری بخرید که در دماهای مختلف مقاومت کنند. برای جلوگیری از عوارض جوشکاری آرگون از دستکش های چرمی نازک تری استفاده کنید بنابراین مهارت ‌ها و انعطاف‌ پذیری لازم برای انجام موفقیت ‌آمیز این نوع پروژه جوشکاری را به دست خواهید آورد.

کفش های جوشکاری

پس از خرید چند دستکش مناسب جوشکاری، باید کفش مناسب جوشکاری را برای محافظت از پا و انگشتان پا در برابر گرما در نظر بگیرید. خرید یک جفت چکمه بلند یا کفش چرمی بادوام، نوع حفاظت حرارتی مورد نظر شما را برای هر پروژه جوشکاری که انجام می دهید، به شما می دهد.

کفش جوشکاری

کفش های جوشکاری مناسب باید از چرم یا لاستیک ساخته شوند. همچنین باید مراقب باشید که پایین شلوار خود را روی چکمه بپوشید تا حتی محافظت بهتری داشته باشید. همچنین خرید چکمه های پلاستیکی پوشیده از پنجه برای ایمن نگه داشتن انگشتان پا از عوارض جوشکاری آرگون ایده خوبی است. همچنین، اگر چکمه های بند دار را ترجیح می دهید، حتماً تعدادی با محافظ کف پا بخرید.

پیراهن و شلوار جوشکاری

همچنین باید نوع پیراهن و شلواری را که برای سرگرمی جوشکاری خود می خرید در نظر بگیرید. هنگام جوشکاری بهتر است از لباس های آستین کوتاه خودداری کنید. این به این دلیل است که شما می خواهید پوست شما برای محافظت بیشتر در حین جوشکاری پوشانده شود و پیراهن ها و آستین های کوتاه به اندازه کافی پوست شما را نمی پوشانند تا سطح ایمنی خوبی ایجاد کنند.

شلوار جوشکاری

بنابراین شما می خواهید پیراهن های آستین بلند و شلوارهای بلند بخرید که در مقابل شعله نیز مقاوم باشند. خرید شلوار دمین را توصیه می کنیم زیرا در برابر آتش و عوارض جوشکاری آرگون مقاوم هستند. هر زمان که در حال انجام یک پروژه جوشکاری هستید، حتما از یک ژاکت یا پیش بند جوشکاری برای محافظت بیشتر استفاده کنید. همچنین باید یک کت مقاوم در برابر آتش انتخاب کنید و امروزه گزینه های ارزان زیادی برای این نوع کت ها در بازار وجود دارد.

در این نوشتار با خواص عنصر آرگون و جوشکاری آرگون آشنا شدید. دیدیم که این نوع جوشکاری کاربرد وسیع و مزایا و معایب خود را دارد. جوشکاری آرگون دارای عوارض است که نباید از آن غافل شد.در این صفحه به بررسی عوارض جوشکاری آرگون پرداختیم و راه های مقابله با آنها را بررسی کردیم. جوشکاری یکی از مشاغلی است که خطرات زیادی را به همراه دارد. اگر از تجهیزات مناسب استفاده و دستورالعمل های ایمنی اولیه را رعایت کنید، می توان این کار را با حداقل خطر انجام دهید. در محل کار ، اقدامات را فراموش نکنید.

اینستاگرام آهنات را دنبال کنید .

مقالات مرتبط

بررسی انواع پروفیل ها
دانشنامه

بررسی انواع پروفیل ها

انواع پروفیل ها مقاطع فولادی توخالی هستند که از کاربرد بسیار زیادی در انواع صنایع برخوردار هستند. پروفیل ها در شکل های مختلفی تولید و

بررسی اجمالی ورق آلیاژی
دانشنامه

بررسی اجمالی ورق آلیاژی

ورق آلیاژی یکی دیگر از انواع ورق های فولادی می باشد که از ترکیب آهن با عناصری همچون کربن، سیلسیم و … تولید شده است.

Call Now Buttonتماس با آهنات
×

شما میتوانید از طریق شبکه اجتماعی واتساپ با واحد فروش در ارتباط باشید ...

×