دکسیون ، قفسه صنعتی مناسب برای انبار

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

دکسیون چیست؟

وقتی صحبت از قفسه بندی صنعتی می شود، تعداد کمی از آنها به اندازه دکسیون محبوب هستند؛ سازگاری با اندازه و مقیاس، هزینه کم و قدرت، دکوراسیون را به انتخابی عالی برای اهداف ذخیره سازی تبدیل می کند.

مطالب مرتبط :
قیمت ورق استیل

به همین دلیل است که در مغازه های فلزی، استدیو های چوبی، انبارهای بزرگ صنعتی و حتی ساختمان های مسکونی در سراسر جهان وجود دارد. این نوشتار توضیح می ‌دهد که دکسیون چیست، چگونه ساخته می ‌شود و چه کاربردی دارد. برای پاسخ به تمامی این سوالات تا پایان این نوشته با ما همراه باشید.

دکسیون چیست؟
اگر تا به حال به یک انبار صنعتی بزرگ رفته اید، حتما قفسه های فلزی بزرگی را دیده اید که توسط چندین دکسیون به هم متصل شده اند. این پروفیل همان ستون و ردیف خاکستری است که سوراخ های زیادی در آن وجود دارد.

این پروفیل ها آهن های زاویه ای هستند که در انگلیسی مانند حرف L می باشند. این محصولات در واقع از دو ضلع عمودی تشکیل شده و در هر یک از این ضلع ها یک حفره بیضی یا دایره ای شکل ایجاد می شود. وجود سوراخ ها باعث می شود تا به هر وسیله دیگری پیچ شود.

این پروفیل برای ساخت قفسه های صنعتی استفاده می شود تا فضای ذخیره سازی برای کالاهای مختلف فراهم شود. از مهمترین مزایای دکسیون ها نصب و اتصال آسان و ابعاد مناسب برای فضا و بار و حداکثر استفاده از فضای انبار می باشد. علاوه بر این، این پروفیل قادر به تحمل وزن های بین ۱۸۰ تا ۲۷۰ کیلوگرم خواهد بود که یکی از مهمترین مزیت های این محصولات فولادی است.

مطالب مرتبط :
تفاوت ناودانی upa و unp

تاریخچه دکسیون

کلمه “دکسیون” یا (Dexion) که برای نامگذاری نبشی‌ های مشبک انتخاب شده است، در واقع نام یک شرکت تجاری است که در ۸۰ سال گذشته انواع مختلفی از تجهیزات ذخیره سازی را تولید می کند. این شرکت در سال ۱۹۳۷ به عنوان اولین تامین کننده آهن زاویه دار در جهان تاسیس شد و نام آن به تدریج به عنوان اصلی ترین محصولات فولادی تبدیل شد. مانند تاید، نام اولین شرکت تولید کننده مواد شوینده لباس، نام این شرکت هنوز در این شوینده های لباسشویی تا به امروز استفاده می شود.

جالب است که با داستان این پروفیل که برای قفسه های صنعتی تولید می شود آشنا شوید. دکسیون توسط یک مهندس استرالیایی به نام دمتریوس کامینو (Demetrius Comino) در لندن تاسیس شد. کامینو به طور کلی یک مبتکر و متفکر است که ایده های زیادی ارائه کرده است. او حتی برخی از ایده های خود را ثبت نمود و مشکلاتی را در صنعت چاپ حل کرد.

کامینو از قفسه های چوبی برای نگهداری کاغذ ها استفاده می کرد، اما اجناس انبار او اغلب آسیب زیادی می دید بنابراین به دنبال چاره ای برای حل مشکل و ذخیره سازی کالاهای خود بود. پس از مدتی از نوارهای فولادی برای قفسه های صنعتی در انبار استفاده کرد و شرایط انبار را تا حدودی بهبود بخشید، اما این راه حل برای کالاهای کافی نبود.

در سال ۱۹۳۹ او برای تولید مقطعی نبشی شکل که سوراخ ‌هایی بر روی آن ایجاد شده، سفارشی را به شرکت اکسلز اند پولاک داد. جنگ جهانی دوم تقریباً همزمان با این دستور آغاز شد و شروع این جنگ پروژه کامینو را ناتمام گذاشت.

سرانجام، در سال ۱۹۴۷، خود کامینو وارد این کار شد و یک کارخانه کوچک در لندن راه اندازی و شروع به تولید گوشه های مشبک کرد. این محصولات فولادی در ابتدا چندان در بازار محبوبیت نداشتند، اما پس از مشخص شدن کاربردهای فراوان آنها، در سال ۱۹۴۹ به یکی از پرفروش ترین محصولات و یکی از سودآور ترین صنایع جهان تبدیل شدند.

دکسیون برای چه مواردی استفاده می ‌شود؟

به طور کلی، این محصولات فولادی در انواع قفسه های صنعتی استفاده می شوند که در زیر به معرفی دو نوع از رایج ترین قفسه ها می پردازیم:

قفسه های پالت راک:

پالت راک ‌ها برای قفسه بندی انبارهای بسیار بزرگ و با ظرفیت بالا استفاده می شود که باید وزن کالاهای بسیار سنگین را تحمل کنند. در این انبارها، محصولات به صورت تکی جابجا نمی شوند، بلکه بر روی انواع پالت های فلزی، چوبی یا پلاستیکی قرار می گیرند و توسط ماشین آلات صنعتی کوچک مانند لیفتراک و پالت روی قفسه ها قرار می گیرند.

قفسه های صنعتی:

دکسیون برای قفسه بندی در انبارهای کوچک و متوسط نیز استفاده می شود. آهن زاویه دار این محصولات فولادی به دلیل مزایای فراوانی که دارد از جمله: نصب و جابجایی آسان، قابلیت اتصال به انواع دیگر قطعات، قابلیت تطبیق با اندازه فضا و بار، قابلیت انبساط پس از نصب، مونتاژ و جداسازی بی دردسر و … در مکان های مختلف و استفاده از فضا ارجحیت دارد.

علاوه بر موارد فوق، از این محصولات فولادی برای ساخت نیمکت و مبلمان اداری، استند و … نیز استفاده می شود. به طور کلی، این محصولات فولادی را می توان به عنوان بهترین انتخاب برای هر برنامه ای که نیاز به آهن زاویه دار با استحکام بالا و بادوام دارد، استفاده کرد.

دکسیون چگونه ساخته می‌ شود؟

از کلاف های فولادی برای ساخت آهن های زاویه دار دکسیون استفاده می شود. این کلاف ها به عنوان ماده اولیه در جهت عرض شکسته شده و سپس با استفاده از چند رول بزرگ و سنگین فشرده می شوند. فشار اعمال شده سیم پیچ را به زاویه ۹۰ درجه و به ضخامت استاندارد می رساند. در مرحله بعد آهن نبشی آماده ایجاد سوراخ و شکاف در کناره های خود است. بر اساس سفارش مشتری می توان ترک ها و حفره ها را به صورت دایره یا بیضی ایجاد کرد.

بسته به تجهیزات و دستگاه ‌های موجود در مرکز تولید می توان سوراخ ها را به روش های مختلفی ایجاد کرد. سازندگان دکل حفاری از ماشین کاری برای حفاری سوراخ ها استفاده می کنند. اما سازندگان بزرگ از تجهیزات مدرنی مانند برش پرتو لیزر یا برش قوس پلاسما برای ایجاد این ترک ها روی سطح این محصولات فولادی با استفاده از فرآیند حرارتی استفاده می کنند. در نهایت، برخی از تولید کنندگان این محصولات فولادی را گالوانیزه می کنند تا عمر این محصولات فولادی را افزایش دهند و در برابر رطوبت و زنگ زدگی مقاوم تر شوند.

روش تولید دکسیون
ویژگی های دکسیون

این محصولات فولادی در اندازه های زیر موجود هستند.
۳۶ × ۳۶ میلی‌متر، ضخامت ۱٫۷۵ میلی‌متر
۴۱ × ۴۱ میلی متر، ۲ میلی متر ضخامت
هر دو نبشی در طول های ۲۱۳۴ میلی متر و ۳۰۴۸ میلی متر فروخته می شوند.
نبشی های ۴۱ × ۶۲ میلی متر، ضخامت ۲ میلی متر
نبشی های ۴۴ × ۶۶ میلی متر، ضخامت ۲٫۵ میلی متر
نبشی های بال ناهموار ۳۰۴۸ میلی متر طول دارند.

کاربرد دکسیون چیست

ساخت قفسه
قفسه بندی صنعتی
قراردادن براکت برای محصولات مختلف (قفسه های چوبی و سیمی)
میز کار
تولید مبلمان صنعتی

در این دانشنامه سعی کردیم دکسیون را که تقریباً همه می شناسند اما با نام آن آشنا نیستند معرفی کنیم و در نهایت می توان به این نکته اشاره کرد که این محصولات فولادی از نظر ظاهری مشابه نبشی بوده اما از نظر هدف بسیار متفاوت است. از طرفی وزن سبک تری نسبت به نبشی ها دارند که این به دلیل سوراخ های سطح آنهاست که منجر به اتصال پیچ و این محصولات فولادی می شود. در نهایت برای خرید دکسیون می توانید به سایت آهنات مراجعه نموده و یا با کارشناسان آهنات در این زمینه تماس بگیرید.

اینستاگرام آهنات را دنبال کنید .

مقالات مرتبط

بررسی انواع پروفیل ها
دانشنامه

بررسی انواع پروفیل ها

انواع پروفیل ها مقاطع فولادی توخالی هستند که از کاربرد بسیار زیادی در انواع صنایع برخوردار هستند. پروفیل ها در شکل های مختلفی تولید و

بررسی اجمالی ورق آلیاژی
دانشنامه

بررسی اجمالی ورق آلیاژی

ورق آلیاژی یکی دیگر از انواع ورق های فولادی می باشد که از ترکیب آهن با عناصری همچون کربن، سیلسیم و … تولید شده است.

Call Now Buttonتماس با آهنات
×

شما میتوانید از طریق شبکه اجتماعی واتساپ با واحد فروش در ارتباط باشید ...

×