معرفی ورق استیل

معرفی ورق استیل

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

ورق استیل ضدزنگ که با نام استنلس استیل نیز شناخته می‌شود، نوعی ورق فولادی است که پایه اصلی آن آهن بوده و در کنار آن از عناصر آلیاژی دیگری نیز با درصدهای مختلف وجود دارند. این عناصر آلیاژی باعث شده‌اند که خواص مکانیکی ورق مانند سختی، شکل‌پذیری و قابلیت جوشکاری آن در مدل‌های مختلف تفاوت داشته باشند.

مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و اکسایش در بین صنایع مختلف از محبوبیت بالایی برخوردار است. در کنار این خواص فیزیکی، وجود آلیاژهای مختلف در ورق های استیل، خواص شیمیایی مختلفی را بر بین مدل‌های مختلف این ورق تفاوت ایجاد می‌کند.

با این وجود، این نیاز صنعت شماست که تعیین می‌کند که کدام مدل برای شما مناسب است.

در این مطلب راهنما قصد داریم اطلاعات کاملی برای شما از ورق استیل بیان کنیم تا در صورت تمایل به خرید، مناسب‌ترین مدل را برای کسب و کار خود انتخاب نمایید.

در این صورت به شما پیشنهاد مطالعه ادامه این مطلب را می‌دهیم.

دلایل استفاده از ورق استیل در صنایع مختلف

انتخاب ماده اولیه مناسب، یکی از دغدغه‌های صنایع مختلف است. زمانی که تمایل به انتخاب ورق فولادی دارید، گزینه‌های مختلفی پیش روی شماست. با این وجود همواره توصیه می‌شود مدلی را انتخاب کنید که به بهترین وجه نیازهای شما را برطرف کند‌.

هر صنعتی در انتخاب ورق استیل ایده‌آل‌های خود را دارد. صنعت خودروسازی و هوافضا را در نظر بگیرید، در اینجا محکم‌بودن، دوام و مقاومت بالا در برابر سایش اهمیت بسیار بالایی دارد.

در سمت مقابل در صنایع شیمیایی مقاومت بالا در برابر خوردگی اهمیت بسیار بیشتری دارد. انتخاب ورق های استیل با کیفیت، هزینه‌های عملیاتی و تعمیر و نگهداری شما را به طرز چشمگیری کاهش دهد.

یک ورق استیل به دلیل شکل‌پذیری آسان و وزن کم و همچنین خاصیت چکش خواری قوی باعث گردیده تا در کاربردهای مختلف، امتحان خود را به‌خوبی پس داده باشد.

برای تأمین نیازهای همه صنایع در بازار، شما می‌توانید گریدهای مختلفی از ورق‌های استیل را پیدا کنید. در ادامه بیشتر درباره این گریدها صحبت خواهیم کرد.

طبقه‌بندی ورق های استیل

ورق استیل را می‌توان به روش‌های مختلفی طبقه‌بندی نمود. رایج‌ترین طبقه‌بندی‌ها بر اساس مواد تشکیل‌دهنده فولاد و همچنین گرید فولاد است. این دو خانواده را می‌خواهیم در ادامه مورد بررسی قرار دهیم.

طبقه‌بندی بر اساس مواد تشکیل‌دهنده

ورق استیل را می‌توان بر اساس خانواده ماده تولید شده از آن طبقه‌بندی نمود. رایج‌ترین مدل‌ها بر اساس این طبقه‌بندی به شرح زیر هستند:

طبقه‌بندی بر اساس مواد تشکیل‌دهنده

ورق استیل آستنیتی

در این ورق استیل ضدزنگ، ماده یا ریزساختار اولیه حاوی آستنیت است. این ماده مخلوطی از آهن و کربن بوده که مقاومت زیاد در دمای بالا از خصوصیات آن است. عناصر تشکیل‌دهنده این مدل از ورق فولادی بدین صورت است: ۶ درصد نیکل، ۱۶ درصد کروم و ۷۰ درصد آستنیت است.

این گرید از ورق فولادی خاصیت مغناطیسی ندارد و عملیات حرارتی بر روی آن به‌سختی انجام می‌پذیرد و عملیات حرارتی بر روی آن به‌سختی صورت می‌پذیرد.

ورق استیل ضد زنگ مارتنزیتی

این مدل نسبت به سایر گریدها کربن بالاتر با کروم کمتر است. برخلاف مدل آستنیتی خاصیت مغناطیسی دارد و همچنین درجه سختی بالایی نیز دارد.

به کمک عملیات حرارتی میمی‌توانواص این فلز را بهبود بخشید. فولاد مارتنزیتی نسبت به سایر مدل‌ها مقاومت کمتری را در برابر خوردگی از خود نشان می‌دهد. به همین دلیل برای کاربری های صنایع شیمیایی اصلا توصیه نمی شود.

استیل ضدزنگ فریتی

ورق فولاد فریتی نوعی از ورق فولاد آلیاژی است که تنها ماده آلیاژی آن کروم است.

میزان کروم تقریباً بین ۱۰ الی ۲۰ درصد متغیر است.

خواص فلزی این مدل از ورق فولادی به صورت زیر است. دارای قابلیت مغناطیسی، مقاومت بالا در برابر خوردگی و همچنین امکان انجام عملیات حرارتی.

 

طبقه‌بندی استیل ضدزنگ بر اساس گرید.

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، ورق استیل ضدزنگ دارای گریدها یا درجه‌های مختلفی است.

نحوه نام‌گذاری این درجه‌بندی‌ها بر اساس ترکیب اعداد و حروف انگلیسی است. در بازار نیز هنگام خرید ورق استیل باید آنها را بر اساس این نام‌گذاری خریداری نمایید.

در این نام‌گذاری‌ها با دو حرف H و L مواجه خواهید شد. این دو به معنای محتوای کم و یا زیاد کربن در داخل ورق استیل است. هرچه کربن در یک ورق فولادی بیشتر باشد، مقاومت آن افزایش‌یافته ولی انعطاف‌پذیری آن کاهش می‌یابد.

برعکس اگر مقدار کربن کم باشد، مقاومت کاهش‌یافته ولی انعطاف‌پذیری آن افزایش می‌یابد.

در صورتی که این دو حرف در کد یک ورق استیل وجود نداشته باشند، به این مدل‌ها، کد مستقیم می‌گویند که میزان کربن در این مدل ۰.۰۸ درصد است. سری‌های ۳۰۰ و ۴۰۰ از جمله گریدهای پرکاربرد ورق استیل ضدزنگ در صنایع مختلف است. برخی از رایج‌ترین مدل‌ها به شرح زیر هستند:

استیل ضدزنگ فریتی

ورق استیل ضدزنگ سری ۳۰۰

سری ۳۰۰ در بین گریدهای مختلف ورق استیل ضدزنگ از شهرت بسیار بالایی برخوردار است. این مدل به دلیل بهره‌مندی از فولاد آستنیتی با درصد کروم ۱۸ تا ۳۰% و نیکل ۶ تا ۲۰ درصد در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، هوافضا و صنعت ساختمان کاربرد دارد. مقاومت در برابر دمای بالا از ویژگی‌های بارز این مدل است.

نورد این فولاد تنها به روش سرد میسر است. از جمله پرکاربردترین مدل‌های سری ۳۰۰ می‌توان موارد زیر را نام برد.

  • استیل ضدزنگ با گرید ۳۰۱ دارای ترکیب استحکام بالا و مقاومت در برابر خوردگی و سایش است. همچنین این مدل درجه چکش خواری بالاتری نسبت به سایر هم رده‌ها دارد.
  • گرید ۳۰۴ یکی از پرتولیدترین مدل‌های ورق استیل ضدزنگ در کل جهان است. این مدل بیش از ۵۰ درصد فولاد تولید شده در سرتاسر جهان را به خود اختصاص داده است. این مدل دارای ۸ درصد نیکل و ۱۸ درصد کروم است. از معایب آن می‌توان به مقاومت کم آن در کنار ترکیبات آب‌نمک است. به‌گونه‌ای که امکان تشکیل منفذ و شکاف بر روی ورق فولادی وجود دارد.
  • پس از گرید ۳۰۴ متداول‌ترین مدل، گرید ۳۱۶ است که حاوی ۲ الی ۳ درصد مولیبدن است. این مدل مقاومت نسبتاً بهتری در برابر شوری دارد که باعث شده بتوان در محیط‌های ساحلی از آن استفاده نمود.
  • گرید ۳۱۷ نسبت به سایر مدل‌ها در سری ۳۰۰ در دمای بالا استحکام کششی بالاتری را از خود نشان می‌دهد. همچنین مقاومت در برابر خوردگی نسبت به مدل‌های ۳۰۴ و ۳۱۶ در سطح بهتری قرار دارد. با این وجود قیمت آن نسبتاً بالاتر است.

ورق های استیل سری ۴۰۰

ورق استیل ضدزنگ در سری ۴۰۰ حاوی یک درصد منگنز و ۱۱ درصد کروم بیشتر نسبت به سری ۳۰۰ است. همچنین محتوای کربن آن نیز بالاتر بوده که باعث شده تا استحکام مقاومت در برابر سایش آن نسبتاً بهتر باشد. با این وجود مقاومت در برابر خوردگی آن نسبت به سری ۳۰۰ کمتر است. همچنین امکان سخت‌تر کردن آن توسط عملیات حرارتی وجود دارد.

  • ورق استیل ضدزنگ سری ۴۳۰ مقاومت نسبتاً کمی در برابر خوردگی و دمای بسیار بالا دارد. به همین دلیل بیشتر در اهداف تزیینی مانند تزئینات خودرو به کار می‌رود. این مدل به دلیل اینکه فاقد نیکل است، قیمت کمتری نسبت به گرید ۳۰۴ دارد.
  • گرید ۴۳۴ مقاومت بسیار بالاتری در برابر خوردگی و اکسایش و کار در دماهای بالا دارد. این مدل امکان عملیات حرارتی ندارد و همانند مدل ۴۳۴ برای اهداف تزئینی به کار می‌رود.

ورق های استنلس استیل

کاربرد ورق های استیل

ورق استیل ضدزنگ در صنایع مختلفی کاربرد دارد. صنایع غذایی گرفته تا صنایع شیمیایی، خودروسازی، هوافضا، تولید لوازم‌خانگی و صنعت ساختمان از جمله موارد کاربرد ورق استیل هستند.

با این وجود تفاوت در گریدهای مورداستفاده در هرکدام از این صنایع با توجه به خصوصیات محصول تولیدی صنایع خواهد بود. در هر صنعتی با ملاحظه خصوصیات هر یک از این گریدها، ورق استیل موردنظر خریداری می‌شود.

خرید ورق استیل

تا چندی پیش‌خرید مواد اولیه برای صنایع امری بسیار مشکل و طاقت‌فرسا بود. امروزه با حضور فروشگاه‌های معتبر اینترنتی شما می‌توانید در هرکجا از کشور که باشید، خرید خود را از برترین فروشگاه‌های سطح کشور آن هم بدون واسطه و با قیمت مصوب کشوری انجام دهید. تنها کافی است که سفارش خود را در وب‌سایت ثبت نمایید و منتظر پردازش و انجام پروسه‌های ارسال کالا به محل کارگاه خود باشید.

مقالات مرتبط

قیمت نبشی به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟
دانشنامه

عوامل موثر در قیمت نبشی

موارد گوناگونی وجود دارند که می‌توانند در قیمت تمام شده و انواع متفاوت نبشی ها تاثیر گذار باشند. با توجه به استفاده گسترده از انواع

انواع ورق فولادی پانچ
دانشنامه

انواع ورق فولادی چیست؟

یکی از پرکاربردترین مقاطعی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در انواع صنایع استفاده می شود، انواع ورق فولادی می باشد. انواع ورق فولادی

Call Now Buttonتماس با آهنات
×

شما میتوانید از طریق شبکه اجتماعی واتساپ با واحد فروش در ارتباط باشید ...

×