انواع پروفیل و کاربردهای متنوع ان در صنعت ساختمان

انواع پروفیل

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

چقدر با انواع پروفیل آشنایی دارید؟ در میان انواع آهن آلات به چه مقاطعی پروفیل میگوئیم؟ پروفیل به هر مقطع طویلی که دارای سطح مقطع ثابت باشد، گفته می‌شود. بنابراین پروفیل‌ها می‌تواند از تنوع بالایی برخوردار باشند. ضمن اینکه جنس پروفیل نیز می‌تواند علاوه بر فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ، مسی و حتی پلیمری باشد. بنابراین تنها با گفتن نام پروفیل نمی‌توانید قیمت این محصول مهم و پرکاربرد را پیدا کنید.

پروفیل ها که دارای مقطعی ثابت در طول خود هستند، به دو دسته مقطع باز و بسته تقسیم می‌شوند. برخی از پروفیل ها نیز مثل میلگرد، تیرآهن، لوله، نبشی و ناودانی به علت اهمیت بالای و گسترده بودن کاربرد آن ها در دسته‌های مجزا از پروفیل قرار می‌گیرند. بنابراین در ادامه این مقاله به پروفیل‌هایی خواهیم پرداخت که در موارد نام برده شده نباشند.

انواع پروفیل ها بر اساس شکل مقطع

پرکاربردترین پروفیل ها عبارتند از پروفیل‌های مربعی و مستطیلی که به پروفیل‌های قوطی نیز معروف هستند و پس از آن پروفیل‌هایی از جمله پروفیل سپری، پروفیل کلافی و پروفیل لنگه دری در رده دوم از لحاظ کاربرد قرار می‌گیرند. صنایع ساختمان سازی پرمصرف ترین صنعت پروفیل به حساب می‌آید. در این بخش هر یک از این پروفیل ها به طور کاملتر توضیح داده خواهد شد.

قوطی و پروفیل مربعی و مستطیلی:

ساده ترین نوع پروفیل، پروفیلی با مقطع مربعی است. در نوع مربعی، ضخامت پروفیل‌های مربعی از ۱۰*۱۰ میلی متر شروع می‌شود و تا ضخامت های ۳۰۰*۳۰۰ میلی متر در بازار ایران تولید می‌شود. اما در پروفیل مستطیلی ابعاد از ۱۰*۲۰ تا ۱۰۰*۲۰۰ متغیر است. طول پروفیل ها غالبا ۶ و ۱۲ متری است و به صورت شاخه ای عرضه می‌شود اما قیمت پروفیل به صورت کیلویی اعلام می‌گردد.

پروفیل سپری:

پروفیل سپری در انگلیسی بدلیل ظاهر آن، با نام پروفیل T و یا Tripetalous Profile معروف است. نوع معروف و پرکابرد دیگر سپری با نام سپری ۵۰۷ شناخته می‌شود. مقطع این دو نوع سپری را در شکل زیر مشاهده می کنید.

پروفیل سپری
پروفیل سپری

سپری به مانند دیگر مقاطع آهنی از دو روش پرسی و فابریک تولید می‌شوند. روش پرسی آن روش نورد سرد است و روش فابریک آنها نورد گرم می باشد. معمولا نوع سپری ۵۰۷ به روش نورد گرم و سپری T، به روش فابریک یا همان نورد گرم تولید می‌شود. گاهی در بازار سپری T شکل به صورت فابریک یافت نمی‌شود. در این حالت برای تامین نیاز مشتریان، از برش تیرآهن هاش، سپری تی تولید می‌کنند. یکی از کارخانه معروف تولید انواع سپری، کارخانه گل نرده می باشد.

لنگه دری و کلافی:

دو نوع دیگر سپری، با نام های لنگه دری ۵۰۸ و کلافی ۵۰۹ در بازار دیده می‌شوند. پروفیل‌های ۵۰۷، ۵۰۸ و ۵۰۹ اغلب در اتصالات و در و پنجره کاربرد دارند. تفاوت ظاهری این ۳ نوع پروفیل سپری را می‌توانید در شکل ذیل ببینید.

 

انواع مقطع پروفیل
انواع مقطع پروفیل

پروفیل اشکال خاص دیگری هم دارد، مانند پروفیل Z و پروفیل‌های چهارچوب فرانسه و که بسته به کاربرد می‌تواند به صورت سفارشی نیز مقطع آن طراحی و تولید شود. بنابراین میتوان گفت متنوع ترین نوع مقاطع فولادی، پروفیل ها هستند.

مهمترین تولیدکننده های پروفیل و قوطی

انواع پروفیل‌ها به دو دسته کلی باز و بسته تقسیم می‌شوند. پروفیل‌های بسته مانند انواع قوطی‌ها و پروفیل‌های درب و پنجره هستند، اما پروفیل‌های باز شامل چارچوب و برخی پروفیل‌های سفارشی می‌شوند. کارخانه‌های تولیدکننده معروف انواع پروفیل در ایران بیش از ۱۰ برند شناخته شده است که در این مقاله، ۵ برند جلودار صنعت پروفیل سازی را به شما معرفی خواهیم نمود.

شرکت جهان پروفیل پارس

جهان پروفیل پارس، نام آشنایی است که از سال ۱۳۶۱ در تهران تاسیس شد. این کارخانه علاوه بر تولید انواع پروفیل درب و پنجره و پروفیل‌ قوطی در نوع صنعتی، ساختمانی و مبلی به تولید انواع لوله‌های صنعتی و داربستی نیز پرداخته است. به طوریکه تنوع تولید این کارخانه در مجموع بیش از ۴۰۰ نوع محصول است که ظرفیت تولید این محصولات سالیانه به ۴۷۶ هزار تن می‌رسد.

قوطی‌های مربعی این کارخانه از ضخامت ۶/۰ تا ۵/۶ و ابعاد ۱۵´۱۵ تا ۱۸۰´۱۸۰ میلیمتر می‌باشد. ضخامت قوطی های مستطیلی نیز بین ۷/۰ تا ۶ میل و ابعاد آنها بین ۲۰´۱۰ تا ۱۰۰´۱۸۰ است. این کارخانه تولید کننده پروفیل Z در سایز ۱۸ و ۲۰ و در ضخامت بین ۲ تا ۵/۳ نیز می‌باشد.

شرکت لوله و پروفیل صابری

لوله و پروفیل صابری سال ۱۳۸۷ در شهر صنعتی عباس آباد شروع به فعالیت کرد. ظرفیت تولید این شرکت سالیانه نیم میلیون تن از انواع مقاطع لوله و پروفیل است. انواع پروفیل های این شرکت شامل پروفیل مربعی، مستطیلی، پروفیل درب و پنجره، چارچوب است. علاوه بر این، شرکت لوله و پروفیل صابری در راستای زیباسازی فضاهای شهری، در، پنجره، نرده، حفاظ، مبلمان شهری، مبلمان خانگی و دیگر سازه های فلزی اقدام به تولید پروفیل های طرحدار نموده است

ضخامت پروفیل‌های مربعی از ۱ تا ۱۴ میل و ابعاد آنها از ۱۰´۱۰ تا ۲۲۰´۲۲۰ و ضخامت پروفیل های مستطیلی از ۱ تا ۱۴ و ابعاد آنها نیز از ۱۰´۲۰ تا ۳۰۰´۲۰۰ می‌باشد. پروفیل های درب و پنجره ۵۰۷، ۵۰۸ و ۵۰۹ نیز از محصولات این شرکت می‌باشد.

صنایع فولاد هیربد زرندیه

یکی از کاملترین مجتمع های تولید فولاد کشور، شرکت صنایع فولاد هیربد زرندیه می باشد که در سال ۱۳۹۱ در شهرک صنعتی مامونیه در شهرستان زرندیه استان مرکزی به بهره برداری رسید. مجموع محصولات لوله و پروفیل هیربد در سال تا ۱ میلیون تن ظرفیت تولید دارد.

تنوع پروفیل‌های تولیدی این کارخانه نیز عبارت است از: پروفیل درب و پنجره، پروفیل قوطی مربعی و مستطیلی، پروفیل های باز. ضخامت پروفیل‌های مربعی از ۳۰´۳۰ و مستطیلی از ۲۰´۳۰ شروع شده و به ترتیب تا ۱۰۰´۱۰۰ و ۵۰´۱۰۰ قابل تولید می‌باشد.

کارخانجات نورد پروفیل ساوه

نورد و پروفیل ساوه از سال ۱۳۵۴ تاسیس شد. این شرکت نیز علاوه بر پروفیل در تولید لوله فعالیت دارد.  پروفیل‌های تولیدی این شرکت را در نوع قوطیِ مربعی و مستطیلی، مقاطع باز، مقاطع صنعتی و پروفیل درب و پنجره می‌توان نام برد.

گروه صنعتی شرق تهران

در سال ۱۳۸۰ شرکت نورد لوله و پروفیل تهران شرق در زمینه تولید انواع لوله و انواع پروفیل های صنعتی و ساختمانی در منطقه صنعتی خاتون آباد پاکدشت تاسیس شد. محصولات تولیدی این شرکت شامل انواع لوله های صنعتی، ساختمانی، آب و گاز شهری، قوطی های صنعتی و ساختمانی در سایز۱۶۰*۱۶۰ و تا ضخامت ۸ میلیمتر می‌باشد.

 

مقالات مرتبط

قیمت نبشی به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟
دانشنامه

عوامل موثر در قیمت نبشی

موارد گوناگونی وجود دارند که می‌توانند در قیمت تمام شده و انواع متفاوت نبشی ها تاثیر گذار باشند. با توجه به استفاده گسترده از انواع

انواع ورق فولادی پانچ
دانشنامه

انواع ورق فولادی چیست؟

یکی از پرکاربردترین مقاطعی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در انواع صنایع استفاده می شود، انواع ورق فولادی می باشد. انواع ورق فولادی

Call Now Buttonتماس با آهنات
×

شما میتوانید از طریق شبکه اجتماعی واتساپ با واحد فروش در ارتباط باشید ...

×