تحلیل بازار فولاد : علل نشانه های افزایش قیمت آهن آلات در بازار

تحلیل بازار فولاد

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

در تحلیل بازار فولاد در این هفته شاهد نشنانه های بازگشت رو به بالای قیمت ها در بازار هستیم. این نشانه با توجه به اینکه زمان چندانی به شروع تعطیلات سنتی عید نوروز و پایان سال باقی نمانده و از طرفی از آنجاییکه برای مدتی طولانی، بازار داخلی ما دچار رکود و سکوت فرسایشی شده بود و به نوعی فنر تقاضا تا حدی فشرده شده بود، اگر اتفاق یا توافق خاصی در حوزه سیاسی کشور تا قبل پایان سال رخ ندهد؛ بعید بنظر می‌رسد که این بازار خیال عقب نشینی را تا قبل پایان سال به خود راه دهد. برای درک بیشتر این پست را حتما مطالعه فرمایید.

 

یکی از رخدادهای قابل تاملی که طی چند ماه گذشته شاهد آن بودیم؛ هماهنگی تغییر روند ارز و بازارهای صادراتی بصورت همزمان بود که همین همگرایی بین ارز و نرخ صادراتی فولاد، خودش به نوعی تشدید کننده روند کاهش یا افزایش بوده است.

اتفاقی که طی چند ماه گذشته در بازار فولاد افتاد، همزمان با کاهش نرخ صادراتی فولاد در بازارهای صادراتی؛ متاثر از جو انتخاباتی آمریکا و برخی امیدهای برجامی، ارزش ریال هم شروع به صعود کرد که همین موضوع تشدید انتظارات کاهشی در بازار داخلی فولاد برای تمامی زیر مجموعه های این حوزه را به همراه داشت.

اما دیری نپایید که امیدهای برجامی آرام آرام رنگ باخت بطوریکه دلار امروز علیرغم مقاومت بانک مرکزی در اعلام ملاحظه ‌کارانه صرافی؛ در بازار طلا و دلار طلا به مرز ۲۶،۸۰۰ تومان رسیده است، در حالیکه همین ارز در آستانه پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تا کف ۲۰ هزار تومانی هم رسید و خریدار نداشت.

حالا اتفاقی که شاهد آن هستیم، به موازات افزایش نرخ ارز، از بدشانسی مصرف کننده داخلی، نرخ صادراتی فولاد هم تغییر مسیر داده و حالا انتظارات افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر مقاطع در بازار داخلی فولاد بر پایه شیوه نامه تنظیم بازار فولاد حاکم بر تنظیم بازار فولاد کشور؛ از سوی اهالی این بازار افزایش پیدا کرده و بطوریکه شاهد بودیم، از اواسط هفته گذشته، اقبال تقاضا به بازارها بازگشته است …

سومین گزاره بنیادین که در بروز التهاب بازار داخلی فولاد کشور تا حدی تاثیرگذار دیده میشود؛ بحث زمان محدود حدودا ۲۰ روزه تا پایان سال و شروع تعطیلات نوروزی کارخانجات است که به نوعی اضطرار برای خریداران داخلی در بحث محدودیت زمانی ایجاد خواهد کرد.

مورد آخر هم در بحث تحلیل بازار فولاد عدم عقب نشینی مواد اولیه در خلال روند کاهشی بازارها بود، بطوریکه شنیدیم آهن اسفنجی و قراضه آهن، به عنوان سرچشمه مواد اولیه تولید در بخش خصوصی فولاد، حتی در اوج ریزش قیمتهای محصول نهایی هم حاضر به عقب نشینی جدی در این بازارها نشدند، بطوریکه برخی کارخانجات خصوصی تحت فشار قرار گرفته و مترصد فرصتی برای فرار از این تنگنا بودند.

این عوامل همگی دست به دست هم دادند تا بازار داخلی شاهد صعود محسوس قیمتها از اواسط هفته گذشته باشد …

 

مقالات مرتبط

قیمت نبشی به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟
دانشنامه

عوامل موثر در قیمت نبشی

موارد گوناگونی وجود دارند که می‌توانند در قیمت تمام شده و انواع متفاوت نبشی ها تاثیر گذار باشند. با توجه به استفاده گسترده از انواع

انواع ورق فولادی پانچ
دانشنامه

انواع ورق فولادی چیست؟

یکی از پرکاربردترین مقاطعی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در انواع صنایع استفاده می شود، انواع ورق فولادی می باشد. انواع ورق فولادی

Call Now Buttonتماس با آهنات
×

شما میتوانید از طریق شبکه اجتماعی واتساپ با واحد فروش در ارتباط باشید ...

×