مشخصات گاردریل و کاربردهای آن

گاردریل

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

تابحال به گاردریل ها که مانعی به منظور امنیت در خیابان هاست دقت کرده اید؟ آیا میدانید گارد ریل چیست ؟ چه میزان با انواع گاردریل آشنایی دارید؟  مشخصات فنی گاردریل ها کدامند؟  از گاردریل ها در چه مواردی استفاده می­شود؟ اتصالات گاردریل به چه صورت است؟  اجزای تشکیل دهنده ی انواع گاردریل ها کدامند؟

ممکن است سوالات مختلف زیادی از این محصول در ذهن خود داشته باشید. سپری گاردریل چیست؟ گاردریل فاصله انداز به چه گاردریلی گفته می­شود؟ پایه های گاردریل چگونه است؟ قیمت گاردریلها به چه عواملی بستگی دارد؟ انواع پیچ و مهره مورد استفاده در ساخت گاردریلها چگونه است؟  در این مقاله برای دریافت اطلاعات کامل نسبت به این نوع لوله ها همراه با آهنات باشید.

گاردریل و مشخصات فنی آن چیست؟

احتمالا گاردریل ها را در قسمت های مختلفی از شهر مشاهده کرده اید. از گاردریل ها به عنوان یک مانع برای جلوگیری از سقوط و ضربه استفاده می­شود و در زمینه های ایمنی بسیار کاربرد دارد. استفاده از گاردریل ها در کاهش  آسیب ها و خطرات ناشی از ضربات و تصادفات یک فرآیند بسیار مهم و اساسی می­باشد. گاردریل ها اصولاً از تیرهای فولادی گالوانیزه شده تهیه می­شوند.

بر روی این سازه های گالوانیزه از پوشش فلز روی استفاده شده است تا در برابر آسیب های محیطی مقاوم باشند و همچنین وجود پوشش میتواند تا حدودی از خوردگی ضربه هایی که در اثر برخورد وسایل نقلیه ایجاد می­شود جلوگیری نماید.

طراحی و مهندسی این گاردریل ها به گونه‌ای است که نیازی به تعمیر و نگهداری و یا نقاشی ندارند. البته در صورت برخوردهای سنگین به آن، دچار تغییراتی خواهند شد که با توجه به طراحی مدولار آن، می توان با جایگزینی یک یا چند بخش کوچک و یا تعمیر سریع و ارزان قیمت، آسیب های وارده را جبران نمود.

طراحی مدولار به معنای ساخت یک سازه از بخش ها و اجزاء کوچکتر است که این امکان را میدهد که در صورت تخریب بخشی از آن، نیاز به جابجایی و تعمیر کل سازه نباشد.

گاردریل گالوانیزه

موارد کاربردی گاردریل چیست؟

معمولاً بیشترین کاربرد گاردریل ها در قسمت هایی مانند کنار جاده ها، محل پارک اتومبیل ها، کارخانه ها، انبارها مناطق مسکونی و یا مزارع به عنوان مانع محافظت در برابر ضربه نصب می‌شوند. وظایف این گاردریل ها محافظت از همه چیز از جمله مناطق مسکونی، گیاهان، اتومبیل ها و غیره می­باشد. با استفاده از این محصول میتوان از وارد شدن صدمات شدید جاده ای به اتومبیل ها در سرعت های بالا جلوگیری کرد و شدت صدمات را تا میزان خوبی کاهش دهد.

استفاده از گاردریل در حفظ امنیت خودروها

با قرار دادن گاردریل‌ها در اطراف منطقه و ایجاد محل عبور و مرور بی خطر برای پیاده ها و قرار دادن رانندگان ماهر در آن مناطق، که بتوانند در صورت بروز خطر، آسیب های وارده را فقط به موانع تحمیل کنند تا به ساختمان ها و یا کارمندان آسیب نرسد، با این روش احتمال آسیب های ناشی از حوادث را میتوان به کمترین حد ممکن رساند.

محل پارک اتومبیل ها

ماهیت این گاردریل، آن را به عنوان ابزار مناسبی برای پارک اتومبیل ها متناسب می­سازد. همچنین این موانع می­تواند یک معبر مناسب و یکپارچه برای راهپیمایی عابران را ایجاد نماید. از طرف دیگر از بازگشت وسایل نقلیه به محل عابر پیاده جلوگیری می­کند. در پارکینگ های چند طبقه نیز از آن می­توان برای محافظت از رمپ ها و دیگر عناصر ساختاری استفاده نمود که از ضربه های وارده جلوگیری بعمل می­‌آورند.

محل بارگیری گاردریل ها چگونه است؟

بنادر بارگیری و یا محل بارگیری گاردریل ها در کارخانجات و انبارهای لجستیکی می‌­توانند در معرض خطرات زیادی قرار بگیرند. در این اماکن وسایل نقلیه بسیار بزرگ مدام به جلو و عقب حرکت می­کنند که برای عابران پیاده و ساختمان ها خطرات زیادی را می توانند ایجاد کنند.

انبار گاردریل ها چگونه است؟

قفسه بندی در انبار گاردریل بسیار شکننده و هزینه بر است. بخصوص در یک انبار شلوغ که میزان ظرفیت و انباشتگی بالایی دارد، با قرار دادن موانع گاردریل‌ها در اطراف قفسه بندی ها، خطرات ناشی از سقوط بالا برها و برخورد سایر وسایل نقلیه در اثر اشتباهات رانندگان را می­توان در حد بالایی کاهش داد. در واقع احتمال ضربات ناشی از وسایل نقلیه مانند لیفتراک و کامیون ها در این اماکن بایستی به حداقل ممکن خود برسد.

اتصالات جانبی در گاردریل ها به چه شکل است؟

برای اتصال سپری ها به یکدیگر از دو نوع پیچ و مهره استفاده می­شود. یک نوع از آن مدل M 16* 25 ، به تعداد ۸ عدد و نوع دیگر آن مدل M 10*50 است که به تعداد یک عدد در مراحل ساخت گاردریل مورد استفاده قرار می­گیرد.

قیمت انواع گاردریل

گاردریل ها با توجه به ابعاد و ضخامت های گوناگون وزن های متفاوت و در نتیجه قیمت های متفاوتی دارند و شما می توانید با توجه به هدفی که از به کار بردن آنها دنبال می کنید و همچنین فضای در دسترس سفارش های مختلفی را در نظر گرفته و قیمت‌های مختلفی را بپردازید. همچنین میتوانید قیمت روز سپری مورد استفاده در گاردریل در ابعاد و اندازه های مورد نظرتان را از سایت آهنات دریافت نمایید.

 قیمت گاردریل جاده ای

عوامل بسیاری هنگام خرید گاردریل بر روی قیمت آن تاثیر گذار می­گذارد. مانند شرایط محیطی، میزان انحراف جاده و همچنین طول جان پناه و فاصله هایی که در طراحی و نصب جان پناه تاثیرگذار است، همه موارد نام برده بر روی قیمت گاردریل و نوع آن تأثیر می‌گذارد.

هرچه کیفیت آن ها بهتر باشد محافظت مطمئن تری خواهند داشت و در نتیجه قیمت آنها بالاتر خواهد بود و در صورتی که کیفیت مطلوبی در ساخت گاردریل به کار رفته باشد و استانداردها به خوبی رعایت شده باشد، این محصولات در برابر هر نوع ضربه ای بسیار  مقاوم هستند.

ساختار گاردریل

اگر خرید گاردریل به درستی انجام نشود احتمال دارد که خسارت های جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد . با توجه به اینکه این گاردریل‌ها از قطعات فولادی و گالوانیزه تولید شده اند، قیمت روز فولاد و فلز و همچنین قیمت ارز بر روی قیمت نهایی آنها تاثیر گذار است . چنانچه قصد خرید گاردریل و سایر محصولات فولادی و فلزی را دارید، ابتدا از آخرین قیمت روز آگاهی پیدا کرده و سپس اقدام به خرید نمایید.

گاردریل ها در چه اماکنی مورد استفاده قرار میگیرد؟

بیشتر گاردریل ها با وسعت بسیار بالا در زمینه های متنوعی مانند محل پارک اتومبیل ها و کنار جاده ها، مناطق مسکونی، کارخانه ها، انبارها و یا مزارع مورد استفاده قرار میگیرند.

مشخصات ظاهری گاردریل چگونه است؟

گاردریل ها معمولاً در ابعاد و ضخامت های متفاوتی تولید می­شوند. گاردریل‌ها از سه قسمت اساسی به نام سپری، فاصله انداز و پایه تشکیل شده اند. اصولاً طول سپری ۴۱۷ سانتیمتر و طول مفید آن ۳۸۰ سانتیمتر است.

اجزای تشکیل دهنده ی انواع گاردریل ها

همانطور که اشاره شد گاردریل ها دارای قسمت های مختلف سپری، پایه و فاصله انداز و پیچ و مهره های مخصوص به خود هستند که هر کدام از آنها دارای مشخصات منحصر به فردی مطابق با هدف ساختشان می­باشند. در نهایت این سپری ها با استفاده از پیچ و مهره به هم متصل می­شوند. برای آشنایی با مشخصات کامل تمام این قطعات در ادامه با ما همراه باشید.

اجزای گاردریل

سپری

 1. طول سپری ۴۲۰ سانتیمتر می­باشد و امکان تولید طول ۳۸۰ سانتیمتری آن نیز وجود دارد.
 2. طول مفید سپری ۳۹۰ سانتیمتر است.
 3. عرض گسترده ورق ۴۸ سانتیمتر و عرض فرمدهی شده ی آن ۳۳ سانتیمتر است.
 4. جنس فلز مورد استفاده در این پروفیل معمولا از فولاد ST37 و با ضخامت ۳ میلیمتر است.
 5. پوشش ورق در سه نوع گالوانیزه گرم، گالوانیزه سرد و رنگ الکترواستاتیک وجود دارد.
 6. هر طرف سپری دارای ۸ عدد سوراخ مخصوص جهت اتصال سپری به یکدیگر می­باشد.
 7. هر طرف سپری نوع دوم دارای ۱ عدد سوراخ مخصوص جهت اتصال آن به فاصله انداز یا پایه ی می­باشد.

پایه

 1. طول پایه ۱۵۰ سانتیمتر است و پایه به شکل ناودانی نمره ۱۲ سانتیمتری است.
 2. جنس فلز از فولاد ST37 و با ضخامت ۶ میلیمتر می­باشد.
 3. پوشش ورق با ضد زنگ و رنگ هوا خشک خاکستری است.
 4. در سیستم جدید پایه به فاصله انداز متصل می­شود اما در سیستم قدیم پایه به سپری متصل میشد.

فاصله انداز (SPACER)

 1. این قطعه در میان پایه و سپری نصب شده و باعث جذب انرژی تصادف می­گردد و در دو حالت یکطرفه و دوطرفه تولید می­شود.
 2. جنس فلز از فولاد ST37 و با ضخامت ۳ میلیمتر است و پوشش آن در ۳ حالت میسر می­باشد.
 3. تولید این قطعه وفق نمونه اروپایی می­باشد.

پیچ و مهره

 1. پیچ و مهره اتصال سپری به یکدیگر از نوع M16*25 به تعداد ۸ عدد است.
 2. پیچ و مهره اتصال سپری به یکدیگر از نوع M10*50 به تعداد ۱ عدد است.
 3. پوشش پیچ و مهره ها نیز به صورت گالوانیزه می­باشد.
 4. حفاظ های صلب – حفاظ بتنی معروف به نیوجرسی است.

سیستم بتنی با مقطع متغیر

این نوع گاردریل ها در زمان برخوردهای شدید تمایل به واژگونی و شکسته شدن دارند و در نتیجه در طراحی باید آرماتور کافی و مناسب برای آن تعبیه گردد و گیرداری کافی با زمین داشته باشد. مقطع برتر و استاندارد این نوع حفاظ به نام نیوجرسی معروف می‌باشد. این‌گاردریل بتنی به عنوان حفاظ میانی و حفاظ پلها نیز کاربرد دارد. با توجه به مورد حتی برای سپر کردن نور وسایل نقلیه مقابل یا ممانعت از ریزش خاک کنار جاده به روی جاده می‌توان ارتفاع آن را تا ۲۳۰۰ mm نیز افزایش داد.

محافظ بتنی برای حالتهای متعارفی طراحی می‌شود. در اندازه های آن ارتفاع ۸۱۰ mm باید رعایت شود و در این حال به طور مناسبی وسایل نقلیه تا ۱۸ تن را به مسیر اصلی باز میگرداند. همچنین ارتفاع به ۱۰۷۰ mm افزایش یابد این سیستم قادر به پوشش دادن کامیون ۳/۶۳ تن خواهد بود که استفاده از هر یک از آنها به نوع جاده بستگی دارد.

 

مقالات مرتبط

قیمت نبشی به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟
دانشنامه

عوامل موثر در قیمت نبشی

موارد گوناگونی وجود دارند که می‌توانند در قیمت تمام شده و انواع متفاوت نبشی ها تاثیر گذار باشند. با توجه به استفاده گسترده از انواع

انواع ورق فولادی پانچ
دانشنامه

انواع ورق فولادی چیست؟

یکی از پرکاربردترین مقاطعی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در انواع صنایع استفاده می شود، انواع ورق فولادی می باشد. انواع ورق فولادی

Call Now Buttonتماس با آهنات
×

شما میتوانید از طریق شبکه اجتماعی واتساپ با واحد فروش در ارتباط باشید ...

×