کاهش آمار صادرات فولاد در ۱۰ ماه نخست سال ۹۹ نسبت به سال گذشته

صادرات فولاد

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

آمار صادرات فولاد نشان میدهد در بهمن ماه امسال نسبت به بهمن سال گذشته به میزان ۱۴.۷ درصد کاهش حجم ثبت شده است. حجم صادرات محصولات فولادی و میانی در بهمن ماه به ۷ میلیون و ۵۰۹ هزار تن بوده است که از این میان ۵ میلیون و ۱۳۶ هزار تن به فولاد میانی اختصاص پیدا کرده است.

کل صادرات محصولات فولادی کشور در دوره ۱۰ ماهه نخست سال ۹۹، ۲ میلیون و ۳۷۳ هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، کاهش ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.

از میان محصولات فولادی، سهم صادرات مقاطع طویل فولادی، ۱ میلیون و ۷۹۸ هزار تن بوده و صادرات این مقاطع، در مجموع ۱۰ ماه نخست امسال، ۲۱ درصد کاهش یافته است. صادرات میلگرد آجدار و ساده که بیشترین سهم را از میان صادرات کل محصولات فولادی دارد، در ۱۰ ماه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته، ۲۲ درصد کاهش یافته است.

صادرات مقاطع تخت فولادی نیز با کاهش ۱۹ درصدی در دوره ۱۰ ماه نخست امسال، به ۵۷۵ هزار تن رسیده است.

صادرات آهن اسفنجی در دوره ۱۰ ماهه نخست امسال، با کاهش ۲۵ درصدی به ۶۶۶ هزار تن رسیده است.

نکته قابل تأمل این است که در دوره ۱۰ ماهه نخست امسال آمار صادرات محصولات فولادی، فولاد میانی و آهن اسفنجی نزولی بوده و علی‌رغم رشد قابل توجه تولیدات و رکود داخلی، شاهد افزایش صادرات نبوده‌ایم! از میان دو بخش مهم، کاهش صادرات مقاطع طویل فولادی بسیار بیشتر از کاهش صادرات شمش فولادی بوده است.

گفتنی است انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران پیش از این در اوایل اردیبهشت طی نامه‌ای به وزیر وقتِ صنعت، معدن و تجارت با توجه به شرایط ایجادشده توسط بحران کرونا و همچنین محدودیت‌های شدید داخلی مرتبط با ستاد تنظیم بازار، نسبت به کاهش آمار صادرات فولاد کشور و کاهش درآمدهای ارزی صنعت فولاد اعلام خطر کرده بود که متاسفانه این هشدارها جدی گرفته نشد!

انجمن فولاد در نامه هشدارآمیز خود سه درخواست را مطرح کرده بود. این انجمن درخواست کرده بود که ۱) تمامی محدودیت‌های صادراتی آهن و فولاد کشور به فوریت مرتفع گردد؛ ۲) توسعه صادرات به عنوان یکی از اهداف اصلی کارگروه تنظیم بازار (حداقل در خصوص فولاد) در اولویت قرار گیرد؛ و ۳) همانند سایر کشورهای فولادساز دنیا، مشوق‌های صادراتی وضع و به سرعت اجرایی گردد.

به هیچ‌یک از این درخواست‌ها پاسخ مثبت داده نشد و در عوض تنظیم بازار داخلی به صادرات فولاد گره زد. نهایتاً نتیجه این بوده که محدودیت‌های صادراتی، کاهش صادرات فولاد کشور را در پی داشته است.

مقالات مرتبط

قیمت نبشی به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟
دانشنامه

عوامل موثر در قیمت نبشی

موارد گوناگونی وجود دارند که می‌توانند در قیمت تمام شده و انواع متفاوت نبشی ها تاثیر گذار باشند. با توجه به استفاده گسترده از انواع

انواع ورق فولادی پانچ
دانشنامه

انواع ورق فولادی چیست؟

یکی از پرکاربردترین مقاطعی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در انواع صنایع استفاده می شود، انواع ورق فولادی می باشد. انواع ورق فولادی

Call Now Buttonتماس با آهنات
×

شما میتوانید از طریق شبکه اجتماعی واتساپ با واحد فروش در ارتباط باشید ...

×