ورق استیل دکوراتیو چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

ورق استیل دکوراتیو

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

ورق استیل دکوراتیو چیست ؟ چه میزان با انواع ورق استیل دکوراتیو آشنایی دارید؟ مشخصات فنی ورق استیل دکوراتیو کدامند؟  آیا شما در محیط خانه خود از ورق استیل دکوراتیو استفاده کرده اید؟ این نوع ورق استیل در چه مواردی استفاده می­شود؟ کاربرد های ورق استیل دکوراتیو چیست؟  قیمت ورق استیل دکوراتیو به چه عواملی بستگی دارد؟ آیا تا به حال ورق استیل های آیینه ای و طرحدار و براق و تزئینی را شنیده اید ؟ در این مقاله برای دریافت اطلاعات کامل نسبت به این نوع ورق استیل ها همراه با آهنات باشید.

آشنایی با ورق استیل

در ابتدا کمی با ورق استیل آشنا شویم. این سازه به دلیل داشتن ترکیب شیمیایی خاص ، خواص مکانیکی منحصر به فردی را دارا می­باشد . ورق استیل در میان مهندسین این حوزه محبوبیت فراوانی دارد زیرا در برابر خوردگی از مقاومت بالایی برخوردار است. این نوع ورق از ترکیبات شیمیایی ذیل ساخته شده است.

درصد بالایی آهن، حداکثر ۱،۲ درصد کربن و حدودی عناصر کروم و نیکل و مولیبدن. ترکیب کروم و نیکل سبب غیرفعال شدن این نوع ورق فولادی می­گردد لازم به ذکر است که وجود عنصر مولیبدن در ترکیب شیمایی این فلز نیز باعث می شود مقاومت بسیار بالایی در مقابل خوردگی به خصوص در محیط های اسید های کاهنده داشته باشد. افزایش قیمت ورق استیل بستگی به افزایش درصد کروم و مولیبدن  در آلیاژ است که با کم و زیاد شدن این ترکیبات شیمیایی قیمت ورق استیل هم افزایش میابد.

همچنین  این ورق ها در شرایط کاری مختلف ترکیبات شیمیایی شان متفاوت می­باشد. مثلاً در دسته ی لوازم خانگی و آشپزخانه و صنعت پزشکی از این نوع ورق ها استفاده می­شود. در محیط های خورنده نیز از ورق های استیل بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند.

(پروسه تولید ورق استیل طولانی است. بایستی پس از آنکه در کوره های مخصوص این نوع فولاد ترکیب شیمیایی آن مشخص شد، ورق های ضخیم آن بایستی طی ۷ مرحله نورد شوند.)

 

ورق استیل دکوراتیو چیست؟

یکی از انواع ورق های استیل، ورق استیل دکوراتیو است این نوع ورق ها ضد زنگ می­باشد. از جمله ویژگی های این نوع ورق استیل میتوان  براقی، زیبایی، سطح صیقلی، مقاومت بالا در برابر خوردگی را نام برد. در بازار ورق استیل نیز مانند ورق گالوانیزه به صورت رول و شیت عرضه می­شود. به دلیل مقاومت بالای ورق گالوانیزه در برابر خوردگی ممکن است این سوال به وجود بیایید که ورق گالوانیزه چه تفاوتی با ورق استیل دارد؟

یکی از محصولات فولادی تخت ورق گالوانیزه می­باشد که که روی سطح آن با چند میلی متر پوشش فلز روی پوشانده شده است اما در ترکیبات شیمیایی ورق استیل از فلزات گران قیمتی مانند کروم، مولیبدن و نیکل استفاده شده است.

ورق استیل دکوراتیو

ورق استیل دکوراتیو در اندازه ها و ابعاد متفاوتی در بازار وجود دارد، همچنین سطح آن ها صاف و صیقلی است و اکثراً ضخامت کمی دارند. کیفیت این نوع ورق ها زمانی مشخص می­گردد که در محیط هایی با شرایط خورنده استفاده شوند و مقاومت خود را حفظ کنند.

قیمت ورق استیل دکوراتیو به چه صورت می­باشد؟

قیمت ورق استیل دکوراتیو به علت نوسانات بازار به صورت روزانه تغییر می­کند همچنین ورق استیل با توجه به اینکه در ترکیبات شیمیایی خود از فلزات گران قیمتی برخوردار است اصولاً قیمت بالایی دارند. در سطح ورق استیل دکوراتیو از رنگ های دلنشینی و جذاب استفاده می شود و در انواع مات، براق و خش دار در بازار عرضه می­شوند. ورق استیل دکوراتیو معمولا در محیط هایی مثل داخل آسانسور و در اغلب محصولات ظروف به صورت دکوری مورد استفاده قرار می­گیرند.

انواع ورق استیل دکوراتیو

 1. ورق استیل طرحدار
 2. ورق استیل مشبک
 3. ورق استیل آیینه ای (تزئینی)

ورق استیل طرحدار

این نوع سازه های ضد زنگ دارای خواص دلخواه مهندسی هستند. این دسته از فولاد قابلیت فرم پذیری قابل توجهی داشته و سطح براقی دارد. ورق استیل های طرحدار، در طرح های متنوعی تولید و به بازار عرضه می­شوند. استفاده از آن ها در تزئینات ساختمان ها همواره مرسوم است.

انواع ورق استیل طرح دار

ورق های استیل رنگی و استیل طرح دار در انواع زیر در فروشگاه آهن۲۴ موجود می باشد

 1. ورق استیل رنگی
 2. ورق استیل رنگی آبی
 3. ورق استیل رنگی قرمز
 4. ورق استیل رنگی طلایی
 5. ورق استیل رنگی دودی
 6. ورق استیل رنگی نقره ای
 7. ورق استیل میرور
 8. ورق استیل میرور طلایی
 9. ورق استیل میرور نقره ای
 10. ورق استیل گندمی
 11. ورق استیل خشدار
 12. ورق استیل میرور بگیر
 13. ورق استی میرور نگیر
 14. ورق استیل میرور طلایی بگیر
 15. ورق استیل میرور طلایی نگیر
 16. ورق استیل میرور نقره ای بگیر
 17. ورق استیل میرور نقره ای نگیر
 18. ورق استیل گندمی بگیر
 19. ورق استیل گندمی نگیر
 20. ورق استیل طرح دار
 21. ورق استیل چرمی
 22. ورق استیل ورساچی
 23. ورق استیل حبابی
 24. ورق استیل اسلیمی
 25. ورق استیل ابر و باد
 26. ورق استیل طرح چوب
 27. ورق استیل طرح خاص
 28. ورق استیل طلایی طرح دار
 29. ورق استیل نقره ای طرح دار

ورق استیل مشبک

در سطح این نوع ورق استیل ها تعدادی سوراخ وجود دارد که بنا به درخواست مشتری ساخته میشود، که کاربرد های مختلفی دارد. از این ورق ها در صنعت پرورش ماهی و آبزیان، خشک کردن میوه، لوازم آشپزخانه مثل دستگاه دانه بندی حبوبات ، سرخ کن و غیره استفاده میشود. ورق استیل مشبک معمولا در ابعاد ۱*۲ متر تولید می شود و با گرید ۳۰۴ در بازار عرضه می شود.

ورق استیل مشبک

ورق استیل تزئینی

ورق استیل تزئینی انواع گوناگونی دارد که می توان  از انواع آن به ورق استیل آینه ای طلایی، ورق استیل براق، ورق استیل خش دار مسی، ورق استیل خش دار رز گلد، ورق استیل مات و ورق استیل آیینه ای ساده اشاره کرد.

 

کاربرد ورق استیل دکوراتیو

ورق استیل دکوراتیو با توجه به علت داشتن طرح و رنگ های متنوع جایگاه ویژه ای بین دیزاینر ها دارد که کار دکوراسیون های داخلی و نمای خارجی ساختمان ها را  انجام می­دهند. این نوع ورق استیل های طرحدار، طرح های مختلفی مثل چرمی رنگ، طلایی طرحدار، طلایی براق، مسی، آبی و مشکی و خشدار دارد. با توجه به نیاز فراوان صنعت دکور و ساختمان سازی، نیاز به ورق استیل های دکوراتیو هم افزایش می­یابد و به همین دلیل روز به روز در طرح ها و رنگ های این اقلام تغییرات کاربردی زیادی دیده می­شود. در اماکن دیدنی، هنری ، عمومی، مذهبی، نما های ساختمانی و برج ها و هتل ها از ورق استیل های دکوراتیو استفاده می­شود.

 

جنس ورق استیل دکوراتیو چیست؟

برای نمای بیرونی ساختمان از ورق های سری ۳۰۰ ضد زنگ استفاده می­کنند. همچنین امکان استفاده ی ورق گالوانیزه به جای ورق استیل ضد زنگ وجود دارد. قیمت ورق گالوانیزه معمولا کمتر از ورق استیل است. بنابراین از لحاظ اقتصادی ورق گالوانیزه به صرفه خواهد بود. البته تعیین جنس ورق استیل دکوراتیو اصولاً توسط مهندسین صورت می پذیرد.

 

مراحل روش تولید ورق استیل دکوراتیو

۱)آماده سازی مذاب

در ابتدا بایستی مذاب در کوره های مخصوص فولاد ضد زنگ آلیاژسازی شود. لازم به ذکر است که کوره های مخصوص به این دلیل است که هدر رفت عناصر با ارزش در فولاد سازی ضد زنگ بسیار کم باشد. از کوره های آلیاژ سازی فولاد ضد زنگ می توان به AOD و VOD اشاره کرد. استفاده از کوره های اتمسفر خنثی یا گاز خنثی هم هزینه بر خواهد بود، و هم هدر رفت بیشتری خواهد داشت.

 

۲) ریخته گری پیوسته

پس از آنکه توسط کوره های مخصوص آلیاژ سازی صورت گرفت، چندین بار مذاب را تست می کنیم تا ببینیم به ترکیب شیمیایی مورد نظر رسیده است یا نه. و درد نهایت ترکیب شیمیایی به تایید نهایی می رسد. پس از آن توسط ریخته گری پیوسته فولاد ضد زنگ به شکل شمش اسلب تولید می شود.

 

۳) نورد

برای کاهش ضخامت شمش تولید شده در این فرآیند، بایستی محصول تولید شده چندین مرحله تحت نورد قرار بگیرد تا به ضخامت مورد نظر برسد. این فرآیند با چند سری غلطک با فشار زیاد صورت می گیرد. نورد برای این آلیاژ بایستی به صورت گرم باشد. یعنی در حین تغییر شکل بایستی دما بالا باشد تا شکل پذیری خوب باشد. بایستی تمامی پارامتر ها به خوبی رعایت شود تا خواص فولاد استیل ضد زنگ دچار عیب و ایراد نشود.

مرحله نورد زمانی پایان می یابد که ضخامت ورق ضد زنگ به اندازه مورد نظر برسد. ورق استیل ضد زنگ معمولا در ضخامت های کم به صورت رول روانه بازار می شود. اما معمولا برای سایر ضخامت ها به صورت شیت فابریک روانه بازار می شود. ورق استیل دکوراتیو در گریدهای مختلفی تولید می شود که در ادامه به برهی از آنها خواهیم پرداخت.

گرید یا رتبه بندی های آلیاژی ورق استیل دکوراتیو

به طور کلی آلیاژهای ورق استیل دکوراتیو گریدهای متنوع و متعددی دارند. اما بیشترین و مهمترین گریدی که در این نوع ورق فولادی به کار می رود، آلیاژ ۳۰۴ است. این دسته از فلز ضد زنگ جذب آهن ربا نمی شود. معمول ترین نوع ورق استنلس استیل دکوراتیو از آلیاژ ۳۰۴ تولید میشود. آلیاژ ۳۰۴ را میتوان پر مصرف ترین گرید استیل در نظر گرفت. این آلیاژ در دسته آلیاژهای نگیر قرار میگیرد. به این معنا که آهنربا جذب آن نمیشود. علت این موضوع پایداری فاز آستنیت در دمای محیط است. علت اصلی این پایداری حضور مقادیر چشم گیری نیکل در ریز ساختار است. این ورق قابلیت شکل پذیری و انعطاف پذیری بالایی دارد.

 

 

مقالات مرتبط

Call Now Buttonتماس با آهنات