۷ روش متفاوت و کاربردی برای برش آهن آلات

برش نشی آهن

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

برش آهن چگونه است ؟ چه میزان با روش های برشکاری آهن آلات آشنایی دارید؟  مشخصات فنی دستگاه های برش آهن کدامند؟  برشکاری گرم و سرد چیست؟  مزایای برشکاری سرد و گرم ؟برش آهن با اره‌ مدور چگونه است؟ برش آهن با فلاپ دیسک های سایشی چگونه است؟ آیا نکات ایمنی در رابطه با برش آهن را میدانید ؟ در این مقاله برای دریافت اطلاعات کامل نسبت به انواع روش های برش آهن آلات  با آهنات همراه باشید.

در سالهای اخیر پروسه برش آهن آلات به دو روش مدرن و سنتی انجام می­شود. در ادامه، جهت افزایش اطلاعات شما عزیزان به بررسی تکنیک های مرتبط در صنعت برشکاری و استفاده از ابزارآلات قدرتمند و بروز برای برش انواع آهن در ضخامت های گوناگون می‌پردازیم.

انواع روشهای برشکاری

برشکاری با توجه به تجهیزات مصرفی و همچنین شرایط دمایی به دو دسته ی سرد و گرم تقسیم میگردد.

برشکاری گرم

برش گرم به پروسه ای گفته می شود که در آن با بالا بردن دما تا نقطه ذوب فلز، اقدام به جداسازی  ملکولهای فلز نموده و به این روش فلز برش داده می شود. برش گرم نیز خود به سه دسته برش با دستگاه پلاسما (هوا برش) ، تیغ اره های دیسکی آتشی (اصطکاکی) و برش لیزر تقسیم می شود.

روش های برش آهن
روش های برش آهن

مزایای برش گرم

بزرگترین مزیتی که می توان برای برش گرم نامبرد، کاهش زمان برشکاری، عدم ایجاد تراشه، قابلیت همگام سازی با کامپیوتر، حکاکی و… می باشد.

برشکاری سرد

برش سرد به پروسه ای گفته می شود که درآن قطعه فلزی بدون ایجاد حرارت به اندازه دلخواه برش داده شود. برش سرد نیز انواع مختلفی دارد که شامل برش از طریق واتر جت، اره نواری، اره دیسکی، اره دستی و اره لنگ را شامل می شود.

 

لینک های مفید:
قیمت تیرآهن

 

مزایای برش سرد

برش سرد دارای مزیت هایی مانند عدم تغییر در ساختار ملوکولی فلزات ، قابلیت برش مقاطع در سایز های متفاوت و اشکال مختلف، کاهش ضایعات، کیفیت سطحی مناسب، قطعات یکسان، عدم تولید گاز های مزاحم و سمی، تطبیق پذیری و انعطاف و مزیت های بیشمار دیگر که در دیگر مقالات تخصصی برش تیغ اره دات کام به آنها اشاره خواهیم کرد.

 

برش فوری آهن

این روز ها راه های تکنیکال سریع و ساده تری جهت برش انواع آهن وجود دارد، اما با این حال هنوز هم از اره برقی، که یکی از روش های قدیمی و فوری برای برش آهن می­باشد استفاده میشود. در این عصر با وجود فیلم های آموزشی در زمینه ی نحوه ی برشکاری آهن آلات، میتوان با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته دستگاه های سفارشی ساخت یا حتی ماشین هایی را تعمیر کرد. همچنین بهرمندی از توانایی جوشکاری میتواند باعث افزایش خلاقیت افراد در کار با برش آهن شود.

 

۱٫ برش آهن با اره‌های مدور (گرد بر)

اره ‌های مدور (گرد بر) یکی از ابزارهای برش کاربردی در صنایع چوب، فلز، سنگ تراشی و کاشی، اره گرد بر  می باشد. اره گرد بر که به اره مدور هم معروف است برای اولین بار در کشور انگلستان اختراع شد و با گذر زمان به یکی از کاربردی ترین ابزارهای کارگاه ها تبدیل شد و تا به امروز نیز اهمیت خود را حفظ کرده است. اره گرد بر در انواع مختلف مانند اره مستقیم بر، اره کرمی شکل، اره برقی و اره شارژی تولید می شود و بهترین گزینه برای برش انواع آهن آلات می‌باشند. قدرت برش آن طوری است که گویا کره را با چاقوی داغ برش میزنید.

اره مدور
اره مدور

برای برش آهن و فولاد با ضخامت ۸/۳ اینچ میتوان از تیغه های برشی این نوع اره ها استفاده کرد. در حین  انجام این کار باید از لباس و عینک ایمنی استفاده کرد چرا که تراشه های آهنی داغ حاصل از برش آهن به اطراف پراکنده می­شوند. جهت احتیاط بیشتر در مقابل تراشه ها نایستید و برای جلوگیری از آسیب دیدن وسایل اطراف روی آن ها را بپوشانید. برای انجام برشکاری نیازی نیست که حتما در این زمینه حرفه ای باشید یا تازه کار ، در هر صورت بعضی ابزار های حرفه ای وجود دارند که در انجام کار ها، بسیار ضروری بوده و راندمان کار را بالا می­برند.

تیغه های برشی دایره‌ای شکل دو نوع هستند:  تیغه‌های دندانپزشکی ارزان‌قیمت و تیغه‌های کاربیدی که قیمت آنها از ۸ تا ۴۰ دلار می‌باشد. درضمن با اینکه تیغه‌های کاربیدی گران‌تر هستند اما طول عمر زیادی دارند.

 

۲٫ برش آهن با فلاپ دیسک های سایشی

یکی از ابزار برشی دیسک  های سایشی در صنایع مختلف می باشد و این ابزار بیشتر برای سطوح ظریف تر کاربرد دارند.  دستگاه برش با دیسک های سایشی یک دستگاه چرخدار مجهز به فلاپ دیسک سایشی برنده به خوبی می‌تواند انواع آهن از جمله پیچ و مهره، میلگرد و حتی ورق آهن را برش دهد، اما دیسک‌ها به سرعت ساییده شده و از بین می‌روند. همچنین با استفاده مکرر از آنها قطرشان کوچک می‌شود. با این حال توصیه می‌شود از تیغه‌هایی از جنس الماس استفاده کنید که دارای قابلیت برش آهن هم هستند. این تیغه‌ها دوام بسیار طولانی تری داشته و سریعتر هستند. تیغه‌های الماسی با قیمتی حدود ۱۳ تا ۴۰ دلار در فروشگاه‌های لوازم خانگی و فروشگاه ابزارآلات آنلاین موجود هستند.

فلاپی دیسک ساینده
فلاپی دیسک ساینده

 

لینک های مفید:
قیمت تیرآهن هاش

 

۳٫ برش فولاد با دیسک آسیابی

برش برخی از فولاد های ضد زنگ بسیار مشکل است. به همین دلیل برای برش قطعات کوچک این نوع فولاد ها یک دستگاه چرخشی مجهز به دیسک سایشی برنده وجود داردد که نتیجه خوبی را حاصل می­کند. همچنین برای برش قطعات بزرگتر همین نوع فلز نیز، یک دیسک سایشی برنده بر روی یک چرخ زاویه دار نصب می­شود.

۴٫ برش با تیغه‌ی آهنی

یکی از روش های ساده و کاربردی برش فلزاتی ماننده آلمینیوم، برش با تیغه ی آهنی است. این نوع فلزات خاصیت چکش خواری و جنس نرمی دارند که همین ویژگی سبب برش های دقیق  و یک نواختی بر روی آن ها میشود. همچنین میتوان این تکنیک را روی سایز ورق های سبک یا حتی فولاد نیز استفاده کرد. در این مواقع یک گیره را در امتداد جهت برش قرار داده و با نوک تیغه یک خط می­کشیم . سپس چند بار ورق را به عقب و جلو تا کرده و آن را خم می‌کنیم. برای برش ورق‌های آهنی نیز می‌توان از همین روش استفاده کرد.

 

۵٫ برشکاری با تجهیزات حرفه‌ای در نقاط غیرقابل دسترس

هنگامی که دسترسی به بعضی قسمت ها مشکل است، یک ابزار حرفه ای با یک تیغه تیز، می تواند مشکل را برطرف کند. به عنوان مثال، نصب مهره بر روی شیر آب ها با یک ابزار خم شونده و حرفه ای آسان است.

همچنین می توان از یک ابزار خم شونده برای برش لوله های لوله کشی، پیچ و مهره های اتومبیل، میخ ها و سایر اشیاء آهنی در قسمت هایی که ابزار های بزرگتر در آن جا کارآیی ندارند، استفاده کرد. فقط بایستی مطمئن شوید که تیغه در نظر گرفته شده برای برش آهن مناسب می باشد.

 

مطابقت تیغه با آهن

ابزارآلاتی که تیغه مناسب یا دیسک برشی دارند، تقریبا می توانند هر نوع آهنی را برش دهند. از این رو تنها نکته مهم در برش، تطبیق تیغه با آهن می باشد.

در حالت کلی دو نوع فلز وجود دارد: آهنی و غیر آهنی؛ هر فلزی که دارای آهن باشد، فلز آهن است و به تیغه های آهنی احتیاج دارد. به عنوان مثال، پوشش بام های فولادی، میلگرد و پیچ و مهره های آهنی نمونه هایی از مصالح ساختمانی آهنی است. بیشتر تیغه ها و دیسک های برشی، برای برش فلزات غیر آهنی یا آهنی، دسته بندی شده اند. دو مورد از فلزات غیر آهنی که نیاز به برشکاری دارند، آلومینیوم و مس هستند، علاوه بر این فلزات غیر آهنی معمولاً نسبت به فلزات آهنی نرم تر هستند.

 

۶٫ برشکاری پیشرفته با اره دوطرفه

قبل از این که پشت دستگاه برشکاری قرار بگیرید، باید دستورالعمل استفاده از دستگاه را به طور کامل مطالعه نمایید و با تنظیمات دستگاه آشنا شوید تا بیشترین استفاده از دستگاه را برای برشکاری انواع قطعات داشته باشید. چند مورد از نکات لازم جهت یادآوری برای کار با دستگاه برشکاری در زیر آورده شده است:

 1. در صورت داشتن حق انتخاب، اره خود را تنظیم کنید.
 2. با ثابت نگه داشتن سرعت اره، عمر اره را طولانی کنید.
 3. تیغه ها را با توجه به ضخامت آهن مورد نظر تنظیم کنید.
 4. برای دوام بیشتر تیغه ها از تیغه های دوتایی یا کاربیدی استفاده کنید.

 

۷٫ برش نبشی و شبکه‌ی آهنی با آسیاب

قطعات آهنی و غیر آهنی را می توان با استفاده از تیغه هایی از جنس قلع برش داد، اما روش ساده تری نیز وجود دارد. به این صورت که تیغه الماسی را در قسمت زاویه دار چرخشی دستگاه ببندید و از آن مانند اره برای برش و یا سوراخکاری استفاده کنید. توصیه می شود از تیغه الماسی استفاده کنید که قابلیت برش آهن آلات را دارد، حتی بسیاری از افراد از یک تیغه الماسی معمولی برای این کار استفاده می کنند.

ابزار های دستی نیز فوق العاده هستند، چرا که هنگام استفاده از آن ها به کمک خلاقیت خود، می توان کارهایی را انجام داد که برایشان طراحی نشده اند.

 

نکات  ایمنی در هنگام برش انواع آهن آلات

در عملیات برشکاری آهن آلات، تراشه‌های کوچک یا تکه‌های آهنی می تواند به اطراف پرتاب شود و ممکن است داغ یا تیز باشند. از این رو برای جلوگیری از صدماتی چون آسیب دیدگی چشم، بریدگی، سوختگی و سایر صدمات ناشی از برش آهن آلات، نکات ایمنی زیر را رعایت فرمایید:

 • اقدامات احتیاطی ایمنی چاپ شده بر روی دستگاه ها را بخوانید و رعایت کنید.
 • از عینک ایمنی، حفاظ صورت و حفاظ شنوایی استفاده کنید.
 • قسمتهای از بدن که در معرض  خطر قرار دارند را با دستکش، پیراهن آستین بلند و شلوار بپوشانید.
 • قبل از لمس قطعات برشکاری شده اجازه دهید تا خنک شوند.
 • در هنگام کار با آهن آلاتی که دارای لبه های تیز هستند، دستکش بپوشید.
 • قبل از برش، آهن را تمیز کنید.
 • هرگز در هنگام عملیات برشکاری به کسانی که در نزدیکی شما هستند اجازه ندهید کنار شما بایستند، مگر اینکه لوازم ایمنی و حفاظتی داشته باشند.

 برش آلومینیوم و فلزات غیرآهنی با اره زاویه‌دار

از اره زاویه ­دار برای برش فلزات غیر آهنی کاربرد دارد. برای بوجود آوردن برش های خیلی دقیق بر روی میله ها و لوله های آلمینیومی و همچنین زاویه دار کردن فلزات از اره زاویه دار استفاده میشود. برای جلوگیری از آسیب دیدن دستگاه اره زاویه ­دار بهتر است در حین کار از یک پارچه برای پوشاندن و محافظت از قسمت سیم پیچی و موتور آن استفاده شود تا تراش های فلزی به داخل آن وارد نشوند.

اره زاویه دار
اره زاویه دار

روش دیگری که خطر پرتاب شدن تراشه های فلزی را کاهش میدهد، گیره نگهدارنده است که فرآیند برش را هم راحت تر میکند. تنها نکته ی بسیار مهم این است که حتما باید گیره پشتی و دستگاه باشد در غیر این صورت تیغه روی فلز گیر کرده و آن را ازبین می برد و باعث میشود دستگاه غیرقابل استفاده شود.

مقالات مرتبط

قیمت نبشی به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟
دانشنامه

عوامل موثر در قیمت نبشی

موارد گوناگونی وجود دارند که می‌توانند در قیمت تمام شده و انواع متفاوت نبشی ها تاثیر گذار باشند. با توجه به استفاده گسترده از انواع

انواع ورق فولادی پانچ
دانشنامه

انواع ورق فولادی چیست؟

یکی از پرکاربردترین مقاطعی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در انواع صنایع استفاده می شود، انواع ورق فولادی می باشد. انواع ورق فولادی

Call Now Buttonتماس با آهنات
×

شما میتوانید از طریق شبکه اجتماعی واتساپ با واحد فروش در ارتباط باشید ...

×