ورق استیل را در انواع و کاربردهای مختلف آن بشناسید

ورق-استیل یا ضد زنگ

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

ورقی که به ورق استیل مشهور است یکی از محصولات مهم در صنعت ورق های تولید شده بر پایه آهن است که دارای خواص مکانیکی منحصر به فردی نیز می‌باشد.

حتما میدانید که این ورق‌ها نیز در ضخامت و ابعاد متنوع عرضه می‌شوند.

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی مواردی از قبیل اینکه به چه ورقی، ورق ضد زنگ میگوئیم؟

ورق استیل در کجاها کاربرد دارد؟

ویژگی‌های ورق استیل چیست؟

و ورق خاص استیل طلایی چیست؟

علاوه بر اینها سعی میکنیم نکات تکمیلی در مورد این کالای خاص را به شما ارائه دهیم. پس تا انتها همراه آهنات بمانید.

ورق استیل چیست و انواع ورق‌های استیل به چه صورت هستند؟

یکی از ورق‌های پرکاربرد در صنعت، ورق استیل است که در ترکیب شیمیایی آن درصد بالایی از عنصر آهن  و ۱،۲ درصد عنصر کربن وجود دارد.

اما بر خلاف ورقهای فولاد کربنی معمول، این نوع ورق‌ها دارای عنصر نیکل و کروم در ترکیب خود هستند که همین موضوع می‌تواند باعث افزایش مقاومت این ورق‌ها در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی گردد.

یکی دیگر از ویژگی‌های معمول ورق‌های استیل نازک بودن آن‌هاست که باعث می‌شود به آسانی شکل بگیرند، لازم بذکر است که با وجود اینکه ورق‌های استیل نازک هستند، اما از استحکام بالایی برخوردار هستند.

سری۳۰۰ و ۴۰۰ مهمترین گریدهای ورق استیل

ورق های استیل یا به عبارتی استنلس استیل ( فولادهای زنگ نزن) به دو دسته کلی استیل بگیر (سری ۴۰۰) و استیل نگیر (سری ۳۰۰) تقسیم‌بندی می‌گردند.

ورق‌های استیل بگیر شامل ورق‌هایی هستند که به آهنربا جذب می‌شوند و دارای خاصیت مغناطیسی هستند و در این ورق‌ها میزان درصد عنصر کروم بیشتر و درصد عنصر نیکل کمتر است. ورق‌های استیل نگیر نیز ورق‌های هستند که به آهنربا جذب نمی‌شوند.

ویژگی جذب شدن در آهنربا را در ورق های با گرید ۴۰۰ مشاهده خواهید کرد در حالی که ورق های سری ۳۰۰ خاصیت جذب به آهن ربا را ندارند.

ورق‌های سری ۳۰۰ و سری ۴۰۰ خود انواع مختلفی دارد و در موارد مختلف از آن‌ها استفاده می‌شود.

ورق استیل خشدار

انواع ورق‌های استیل نگیر در سری ۳۰۰

ورق ضد زنگ ۳۰۴

این ورق‌ها از سختی بالایی برخوردار هستند و به همین علت در زمینه و مواردی مانند کاربردهای ساختمانی و صنعتی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند.

این ورق‌ها از رایج‌ترین ورق های استیل موجود در بازار هستند. همچنین این ورق‌ها در مواردی که در معرض رطوبت قرار گرفته اند، از ویژگی های مکانیکی مناسبی برخوردار هستند.

ورق استنلس استیل ۳۱۶

ورق‌های استنلس استیل ۳۱۶ دارای خاصیت ضد اسیدی هستند و در مواردی همچون صنایع غذایی، دریایی، پزشکی مانند: خطوط تولید کنسرو، ساخت حوضچه های اسید در کارخانه‌های مختلف، خطوط گالوانیزه، صنایع لبنی کاربرد دارند.

ورق‌های استنلس استیل ۳۲۱

این نوع ورق‌ها بدلیل وجود عنصر تیتانیوم در ترکیب شیمیایی آلیاژ خود از مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی بهره‌مند هستند.

انواع ورق‌های استیل بگیر در سری ۴۰۰

ورق استیل ۴۱۰

این نوع ورق‌ها در برابر سایش از مقاومت بالایی برخوردار است ولی در برابر خوردگی از مقاومت کمی برخوردار هستند.

ورق استیل ۴۲۰

این ورق‌ها از قابلیت پولیش خوبی بهره‌مند هستند و در وسایل آشپزخانه مانند: قاشق، چنگال و کارد کاربرد دارند.

ورق استیل ۴۳۰

این ورق‌ها قابلیت شکل‌پذیری بالایی دارند زیرا حین شکل‌دهی و فرم‌دهی این گروه از ورق‌ها به حرارت کمی نیاز داریم. جالب است بدانید که این ورق‌ها در دکوراسیون داخلی که کمتر در معرض محیط‌های خورنده قرار دارند، کاربرد زیادی دارند. از جمله آن‌ها می‌توان به تزئینات داخلی اتومبیل اشاره کرد.

لازم بذکر است که این نوع ورق‌ها به دو صورت مات و براق در بازار موجود هستند.

همچنین شایان ذکر است در بین ورق‌های استیل سری ۳۰۰ و ۴۰۰، ورق‌های استیل ۳۰۴ و ۴۳۰ از محبوبیت بالاتری برخوردارند و به منظور سطح دکوراتیو تولید می‌گردند.

ویژگی‌های ورق استیل

از ویژگی‌های مهم ورقهای استیل می‌توان به ضد زنگ بودن آن‌ها اشاره کرد، به طوری که عنصر کروم موجود در این ورق‌ها با اکسیژن موجود در هوا ترکیب شده و لایه‌ای از اکسید کروم بر روی این ورق‌ها تشکیل می‌شود و از زنگ‌زدگی آن‌ها جلوگیری می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های این ورق‌ها می‌توان به قابلیت بازیافت و ذوب پذیری آن‌ها اشاره کرد. استحکام و سختی این ورق‌ها نیز به کربن موجود در ترکیب شیمیایی آن‌ها بستگی دارد به صورتی که  هر چه مقدار درصد کربن بیشتر شود، میزان سختی ورق‌های استیل نیز بالاتر می‌رود.

ورق استیل

ویژگی سوم، چهارم و پنجم این ورق‌ها می‌توان به نسوز بودن، ضد اسید بودن، روکش دار بودن آن‌ها اشاره کرد. همچنین از معایب اصلی این ورق‌ها خراشیده شدن زود هنگام آن‌ها را می‌توان در نظر گرفت.

کاربردهای دیگر ورق ضد زنگ

ورق‌های استیل علاوه بر موارد ذکر شده کاربردهای دیگری نیز دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ساخت بدنه هواپیماها، خوردرو و کامیون‌ها
  • ساخت تانکر‌های حمل کننده مواد شیمیایی
  • ساخت لوازم الکتریکی
  • ساخت دکوراتیوها

ورق استیل دکوراتیو چیست؟

امروزه استفاده از وسایل تزئینی و طراحی دکوراسیون مورد توجه بشر قرار گرفته است. یکی از مواردی که می‌توان در طراحی دکوراسیون و وسایل تزئینی استفاده نمود، ورق‌های استیل دکوراتیو هستند که در واقع همان ورق‌های استیل با سطح در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت هستند. طرح و رنگ این ورق‌ها با توجه به کاربردهای این ورق‌ها مختلف است.

از انواع ورق‌های استیل دکوراتیو می‌توان به ورق‌های استیل آینه‌ای، ورق‌های استیل طلایی، ورق‌های استیل نقره‌ای، ورق استیل براق، ورق استیل خشدار و دیگر ورق‌های استیل که شامل طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی هستند، اشاره کرد.

و اما از کابردهای ورق‌های استیل دکوراتیو می‌توان موارد نمای بیرونی مراکز خرید، هتل‌ها و فرودگاه را در نظر گرفت. قیمت ورق‌های استیل دکوراتیو از ورق‌های استیل معمولی بالاتر است که دلیل این امر پرداخت‌های سطحی بر روی این ورق‌ها هست.

ورق استیل طلایی چیست؟

این نوع ورق‌ها با پوشش رنگ طلایی هستند که در زیر مجموعه ورق‌های استیل دکوراتیو قرار می‌گیرند. نحوه تولید ورق‌های استیل رنگی به این صورت است که سطح ورق ضد زنگ با استفاده از انواع مختلف عناصر فلزی باعث ایجاد ورق‌های استیل رنگی می‌گردد.

ورق‌های استیل طلایی با استفاده از پوشش‌دهی توسط فلز تیتانیوم تولید می‌شوند. این ورق‌ها به دلیل این که از جنس استیل هستند مقاومت بالایی در برابر خوردگی از خود نشان می‌دهند،

همچنین به دلیل داشتن ظاهری زیبا در مواردی مانند: لوازم تزئینی، بدنه آسانسورها، نمای داخلی و خارجی ساختمان، ساخت زیورآلات، تابلوسازی و … کاربرد دارند. همچنین این ورق‌ها به سه دسته مات، براق، خشدار تقسیم می‌شوند.

 

ورق استیل طلایی

ورق استیل آینه‌ای چیست؟

یکی از ورق‌هایی که از فولادهای زنگ نزن تولید می‌گردد، ورق‌های استیل آینه‌ای هستند و به دلیل ویژگی‌هایی همچون رسانای خوب گرما، مقاومت در برابر فشار وارد به ورق، امکان انجام جوشکاری بر روی این ورق‌ها، دوام بالا در برابر ترک خوردگی و خش افتادگی از ورق‌های پرکاربرد در صنعت به شمار می‌روند.

از رایج‌ترین ورق‌های استیل آینه‌ای می‌توان به ورق استنلس استیل ۳۰۴ اشاره کرد. تولیدکنندگان ورق‌های استیل آینه‌ای کشورهای چین، تایوان، اسپانیا و آفریقای جنوبی هستند.

ورق استیل آینه ای

ورق استیل سیاه چیست؟

ورق استیل سیاه یا مشکی دارای ترکیب شیمیایی شامل عناصر آهن، کروم، سیلیسیم، نیکل و کربن است که همانند ترکیب شیمیایی ورق استیل معمولی است با این تفاوت که پوششی محافظتی پلیمری دارد و حاوی سطح مات و کدر است. در واقع ورق ضد زنگ سیاه همان ورق ضد زنگ معمولی است با این تفاوت که دارای یک پوشش مستحکم و زیبا است.

ورق استیل پانچ شده چیست؟

این نوع ورق‌ها از ورق‌های سری ۳۰۴ و ۳۱۶ تولید می‌شوند که کاربردهای مختلفی در صنعت کشتی سازی، قطعات لوازم خانگی، مخازن پالایشگاه‌ها، صنایع غذایی و لبنیاتی، دکوراسیون‌ها، آزمایشگاه‌ها، حفاظ هواکش موتورخانه‌ها، دیواره‌ها و سقف آسانسور، درب‌های پارکینگ‌ها، دیواره‌های محافظ برای مناطق حساس نظامی و زندان‌ها دارند.

ورق-استیل پانچ شده

عواملی متعددی بر قیمت این ورق‌ها تاثیر دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به ضخامت ورق، نوع آلیاژ پانچ شده و چشمه ورق است. شایان ذکر است که چشمه ورق اندازه سوراخ‌های ورق هستند و واحد آن‌ها بر حسب میلی‌متر است. از مزایای ورق‌های استیل پانچ شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این ورق‌ها معمولا از جنسی تهیه می‌شوند که میتوان محصول نهایی را بازیافت کرد.
  • دارای قابلیت ماندگاری بالا هستند.
  • تعمیر و نصب این ورق‌ها ساده است.
  • دارای قابلیت بالا در جوشکاری، برشکاری، شکل‌دهی و خم‌کاری هستند.

 

کشورهای تولیدکننده ورق‌های استیل و قیمت ورق های استیل

در کشور ما ورق‌های استیل تولید نمی‌شود و این ورق‌ها توسط کشورهایی مانند فرانسه، آلمان، اوکراین، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، آمریکا و آفریقا جنوبی تولید می‌گردد که از این بین ورق‌های تولید شده توسط کشورهای کره جنوبی و تایوان از کیفیت بهتری برخوردار هستند.

همچنین این ورق‌ها به صورت رول و شیت به بازار عرضه می‌گردند. بنابراین قیمت ورق استیل به شرایط اقتصادی، حجم عرضه و تقاضا، قیمت مواد اولیه ای همچون نیکل و کروم، قیمت پایه ورق فولادی و از همه مهمتر به نرخ ارز بستگی دارد.

جمع‌بندی

همان طور که در این مقاله مشاهده شد، یکی از ورق‌های مهم در صنعت ورق استیل است که به دلیل داشتن ویژگی‌هایی مطلوبی اعم از ضد زنگ بودن و قابلیت بازیافت بودنشان در موارد مختلفی از آن‌ها استفاده می‌شود.

انواع مختلف ورق‌های استیل همانند ورق‌های طلایی و آینه‌ای و کاربردهای متعدد آن‌ها و قیمت ورق‌های استیل نیز در این مقاله بررسی شد.

قیمت ورق استیل نیز فاکتور مهمی است که با توجه به ویژگی های برتر آن نسبت به ورق های معمول فولادی بالاتر است.

 

 

مقالات مرتبط

قیمت نبشی به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟
دانشنامه

عوامل موثر در قیمت نبشی

موارد گوناگونی وجود دارند که می‌توانند در قیمت تمام شده و انواع متفاوت نبشی ها تاثیر گذار باشند. با توجه به استفاده گسترده از انواع

انواع ورق فولادی پانچ
دانشنامه

انواع ورق فولادی چیست؟

یکی از پرکاربردترین مقاطعی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در انواع صنایع استفاده می شود، انواع ورق فولادی می باشد. انواع ورق فولادی

Call Now Buttonتماس با آهنات
×

شما میتوانید از طریق شبکه اجتماعی واتساپ با واحد فروش در ارتباط باشید ...

×