021-47238000
جستجو در دانشنامه آهنات

جدیدترین مقالات آهنات

هر بندیل میلگرد چند شاخه دارد و چه مشخصاتی همراه آن است؟

تاریخ : 1402/05/15       نویسنده : آهنات


اگر در حوزه ساخت و ساز فعالیت داشته باشید، ممکن است به هنگام تحویل میلگردها بسته بندی خاص آنها را دیده باشید.

 • این نوع بسته بندی به بندیل بندی میلگرد معروف است. آیا تابحال با خود فکر کرده اید که چرا بندیل بندی مهم است و اساسا اینکار با چه ابزارهایی صورت میگیرد؟
 • آیا قوانین خاصی برای انجام بندیل بندی از لحاظ تعداد میلگردهای موجود در هر بسته وجود دارد یا این عمل کاملا به صورت اختیاری و بدون نظم صورت میگیرد؟
 • مثلا اینکه آیا در هر بندیل میلگرد باید تعداد شاخه یا وزن مشخصی وجود داشته باشد؟

به طور کلی در مورد نحوه بسته بندی میلگردها نکات قابل توجهی وجود دارد که از شما دعوت میکنیم برای اطلاع از آنها تا پایان با این مقاله همراه باشید.

بندیل یعنی چه؟ و چرا مهم است؟

اولین نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که بندیل بندی همان بسته بندی شاخه های میلگرد موقع تحویل و به هنگام خارج کردن از کارخانه است. بنابراین این عملیات در خود کارخانه تولید میلگرد اتفاق می افتد، نه توسط واسطه ها و فروشنده های میانی آن. البته این عملیات برای لوله های با قطر کم و شمش نیز انجام میشود.

چرا که بندیل بندی دارای نکاتی است که اولا برای انجام آن، بجز بندیل بندی دستی میلگرد که تقریبا قدیمی شده است، نیاز به امکانات و تجهیزات ماشینی است که در انبار یا مغازه فروشندگان وجود ندارد. ثانیا همراه با بندیل کردن میلگرد، اطلاعاتی از مشخصات آن محصول بر روی کالا قرار میگیرد که به صورت کارتی همراه با تسمه بندیل فرستاده میشود.

نکته دومی که باید به آن توجه کنید این است که نحوه بندیل میلگرد برای کارخانه های مختلف با یکدیگر فرق دارد. حال ممکن است بخواهید بدانید که آیا بندیل بندی مخصوص میلگردهای شاخه ای است یا کلاف میلگرد هم بندیل بندی میشود؟

در پاسخ باید گفت که به طور کلی بهتر است بگوئیم که بندیل بندی برای آرماتورها صورت میگیرد و از آنجائیکه هم میلگرد شاخه و هم کلاف به نوعی آرماتور محسوب میشوند، برای هر دو از اصطلاح بندیل بندی میلگرد استفاده میکنیم.

بندیل-بندی-میلگرد

برای بندیل میلگرد از چه چیزی استفاده میشود؟

به منظور بندیل کردن میلگرد از ورق های نواری از جنس فلز یا پلاستیک استفاده میشود که آنها را به دور محصول میپیچند.

محصولات مفتولی مثل کلاف و میلگرد در طول های مساوی در این بسته ها قرار میگیرند.لازم بذکر است که در حالت کلی میزان حد مجاز تعداد شاخه های قرار گرفته در هر بندیل از فرمول مشخصی پیروی میکند که در ادامه آن را عنوان خواهیم کرد اما در شرایطی خاص میتوان بسته به سفارش مشتری تعداد قرار گرفته در هر بندیل کمتر از مقدار معمول باشد.

چه پارامترهایی در بندیل بندی میلگردها مهم است؟

فرایند بسته بندی آرماتورها هر چند ساده به نظر میرسد اما نکاتی در آن نهفته است که بایستی حتما رعایت شود.

بعنوان مثال نوع فولاد و قطر میلگردها در نحوه بسته بندی آنها نقش دارد. نوع فولاد بکار رفته در ساخت میلگرد در سه دسته قرار میگیرد.

 1. فولاد نرم (S240)
 2. فولاد نیمه سخت (S400 و S340)
 3. فولاد سخت (S500)

حال اگر میلگرد مورد تولیدی در رده فولاد نرم و سخت باشد و از طرفی قطر آن کمتر از ۱۲ میل باشد، امکان بسته بندی به صورت کلاف و شاخه مستقیم وجود دارد. حال آنکه اگر همین دو رده دارای قطر بالای ۱۴ میل باشند تنها به صورت شاخه قابلیت بسته بندی یا همان بندیل بندی را دارند.

بسته بندی هر کلاف میلگرد

در مورد فولادهای سخت نیز وابسته به قطر میلگرد نیست و در تمامی قطرها، تنها به صورت شاخه امکان بسته بندی وجود دارد.

پارامتر بعدی که در هنگام نبدیل بندی باید آنرا در نظر گرفت، وزن بندیل میلگرد است.

وزن بندیل میلگرد چگونه است؟ و چه تاثیری بر بسته بندی میلگرد دارد؟

شاید برای عده ای اینطور جا افتاده باشد که بدانند در هر بندیل میلگرد چند شاخه وجود دارد؟ اما درستش این است که بگوئیم هر بندیل میلگرد چه میزان وزن دارد؟ در واقع معیار وزن، معیار صحیح تری برای اطلاع از تعداد شاخه های هر بندیل میلگرد است.

بنابراین، یک پارامتر مهم که بر روی تعداد شاخه میلگرد در هر بندیل تاثیر میگذارذ، همین وزن بندیل است. در واقع شما با دانستن معیار وزن، خودتان هم میتوانید تعداد شاخه های قرار گرفته در هر بندیل را مجاسبه کنید. بنابراین برای محاسبه تعداد شاخه ها در هر بندیل میلگرد نیاز به دانستن وزن میلگردها نیز دارید.

پس کافی است یک ماشین حساب همراه خود داشته باشید و دست بکار شوید. اما پیش از آن یادآوری میکنیم که به طور کلی نحوه بندیل بندی میلگرد در کارخانه های مختلف متفاوت است اما اگر بخواهیم یک رنج وزنی برای آن در نظر بگیریم، میتوانیم بگوئیم که بندیل ها در کارخانه های مختلف بین ۲ تا ۵٫۵ تن وزن دارند. حال با دانستن معیار وزن، شاید بتوانید بگوئید که چرا با توجه به برند تولیدی تعداد شاخه میلگرد در هر بندیل میلگرد میتواند متفاوت باشد؟

پاسخ این است که از آنجائیکه وزن هر شاخه میلگرد در برندهای مختلف با یکدیگر متفاوت است، بنابراین منطقی است که تعداد شاخه های میلگرد در هر بندیل میلگرد نیز متفاوت باشد.

احتمالا میدانید که وزن میلگردهای تولید شده در برند ذوب آهن اصفهان دقیقا با میانگین بازه استاندارد جهانی برای وزن میلگردها برابر است.

در حالی که سایر برندها دارای میزان کمی اختلاف نسبت به میانگین هستند. در استاندارد جهانی و برند ذوب آهن اصفهان، هر بندیل میلگرد دارای وزن ۴ تن و ۷۰۰ کیلوگرمی است. حال برای اینکه بدانیم در هر سایز میلگرد، چه تعداد درون یک بندیل قرار میگیرد کافی است جدول وزنی برند مورد نظر را بررسی کنید. ما در اینجا برند ذوب آهن را مورد بررسی قرار میدهیم چرا که تطابق خوبی با استاندارد جهانی دارد.

برند ذوب اهن میلگردهایی در سایز ۸ تا ۳۲ تولید میکند که جدول وزنی آن در هر سایز و در هر شاخه ۱۲ متری، مطابق جدول ذیل است.

سایز میلگردها ۸ ۱۰ ۱۲ ۱۴ ۱۶ ۱۸ ۲۰ ۲۲ ۲۵ ۲۸ ۳۲
ذوب آهن اصفهان ۴٫۷۴ ۷٫۳۹۲ ۱۰٫۶۵۶ ۱۴٫۵۲ ۱۸٫۹۶ ۲۴ ۲۹٫۶۴ ۳۵٫۷۶ ۴۶٫۲ ۵۷٫۹۶ ۷۵٫۷۲

با توجه به این جدول فوق سایزهای مختلف میلگرد را میتوان مورد بررسی قرار داد. نتیجه این بررسی در جدول زیر برای برند ذوب آهن نشان داده شده است.

سایز میلگردها ۸ ۱۰ ۱۲ ۱۴ ۱۶ ۱۸ ۲۰ ۲۲ ۲۵ ۲۸ ۳۲
تعداد شاخه در هر بندیل ۹۹۱.۵۶ ۶۳۵.۸۲ ۴۴۱.۰۷ ۳۲۳.۶۹ ۲۴۷.۸۹ ۱۹۵.۸۳ ۱۵۸.۵۷ ۱۳۱.۴۳ ۱۰۱.۷۳ ۸۱.۰۹ ۶۲.۰۷

اما همانطور که مشاهده میکنید اعداد آمده در جدول به صورت اعشاری هستند. بنابراین بازهم منطقی است که برای تعداد میلگرد در هر بندیل بایستی عدد محاسبه شده را به سمت عدد صحیح کمتر گرد کنیم.

بنابراین به طور مثال اگر بر طبق محاسبات، تعداد شاخه در هر بندیل میلگرد سایز ۱۸ ۱۹۵٫۸۳ شاخه است، بهتر است بگوئیم که تعداد ۱۹۵ بیاتن درست تری است.

در مورد کارخانه دیگر مثل قزوین، نیشابور و کاشان نیز به این گونه است که هر بندیل به ترتیب ۲، ۴ و ۲ تن وزن دارد و بدین ترتیب تعداد شاخه ها نیز متفاوت است.

مشخصات بسته بندی میلگردها

دقت کنید که به هنگام تحویل بندیل های میلگرد، دو پلاک فلزی شامل مشخصات محصول همراه آن وجود دارد. این مشخصات شامل نوع میلگرد، شماره بسته، سایز میلگرد، وزن بسته، شماره ذوب، نشانه تاییدیه کنترل کیفیت از سوی کارخانه سازنده، نام و نشان تجاری کارخانه و علامت استاندارد ملی ایران میباشد.

مشخصات الصاق شده در بسته های میلگرد ذوب آهن

به طور خاص، برای هر بار بسته بندی کردن میلگرد ذوب آهن از پنج تسمه و ۳ حلقه خاموت استفاده میشود.

علاوه بر آن دو پلاک همراه بسته های میلگرد ذوب آهن الصاق میشود که از جنس گرافی پلاست میباشد. یکی از این پلاک ها به تسمه متصل میگردد و دومی به یک شاخه متصل میگردد.

این پلاک ها که دو طرف سفید و یا یک طرف سفید و طرف دیگر زرد هستند، نیز ۱۰ مشخصه را ارائه میکند:

 1. سایز
 2. مارک
 3. نوع محصول
 4. طول و وزن محصول
 5. کارگاه نورد
 6. شماره ذوب
 7. شماره بسته
 8. آرم استاندارد ملی ایران
 9. آرم ذوب آهن اصفهان
 10. تاریخ تولید

توجه کنید که هنگام تحویل میلگردها ، علاوه بر بررسی موارد فوق و مشخصات درج شده بر روی لاک های همراه بندیل، بایستی به آرم حک شده بر روی میلگرد و همچنین سلامت ظاهری بار ، عدم وجود ضربه و صدمه در هنگام حمل و نقل و نبود هیچ گونه خمیدگی دقت لازم را کرد. برای اطلاع از قیمت میلگرد به سایت آهنات مراجعه کنید.


Logo

تیم آهنات به شما تجربه‌ی خرید آسان را هدیه می‌دهد‌ تنها کافی است با بیان نیاز خود، با ما در ارتباط باشید


آدرس

استان تهران - شهر تهران - خیابان اشرفی اصفهانی - نرسیده به چهار دیواری- خیابان میرطاهری - پلاک 6 - واحد 5

021-47238000

ساعت کار شرکت 8:30 الی 17