021-47238000
جستجو در دانشنامه آهنات

جدیدترین مقالات آهنات

همه چیز درباره ورق آلوزینک و مشخصات آن

تاریخ : 1402/05/15       نویسنده : آهنات


  • در مورد ویژگی های منحصر بفرد ورق آلوزینک موجود در بازار چه اطلاعاتی دارید؟
  • این ورق ها عموما در چه بخش هایی کاربرد دارند؟
  • رقیب اصلی ورق آلوزینک کدام نوع ورق می باشد؟
  • مزایا و مشخصات ورق های آلوزینک به چه صورت است؟
  • تفاوت این ورق ها با پوشش گالوانیزه چیست؟

شاید شما هم تابحال نام این نوع ورق به گوشتان خورده باشد، در این مقاله علاوه بر پاسخ سوالات فوق مهمترین نکات پیرامون ورق آلوزینک و کاربرد آن را بیان خواهیم کرد. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

تعریف ورق آلوزینک

ورق های آلوزینک تحت سه نام تجاری Aluzinc، Galvalume و Zincalume در بازار جهانی شناخته می شود. در یک تعریف کلی، ورق آلوزینک به ورق روغنی گفته می شود که در ساختار پوشش آن از دو عنصر روی و آلومینیوم و کمی سیلیکون استفاده شده باشد. پایه ورق بکار رفته به طور معمول برای این نوع ورق ها، ورق فولادی کربنی ساده می باشد.

به طور کلی، این ورق نسبت به ورق های گالوانیزه عادی که تنها دارای عنصر روی می باشد، مزایایی از جمله مقاومت بالاتر نسبت به خوردگی و دوام عمر بیشتر را دارند.

ترکیب شیمیایی ورق آلوزینک و تفاوت آن با ورق گالوانیزه

تفاوت اصلی گالوانیزه با گالوالوم در این است که گالوالوم ترکیبی از روی، آلومینیوم و سیلیسیم است در حالی که گالوانیزه ۱۰۰% روی می باشد. ترکیب این سه عنصر در پوشش گالوانوم کمی بیش از ۵۰% آلومینیوم، کمی کمتر از ۵۰% روی، با مقادیر کمی از سیلیسیم است.

به عنوان مثال ترکیب شیمیایی پوشش آلیاژی بر روی سطح ورق Aluzinc تاراز که بزودی وارد بازار می شود، شامل نسبت های ترکیبی به صورت ۵۵ درصد آلومینیوم، ۴۳٫۵ درصد روی و ۱٫۵ درصد سیلسیم می باشد.

اثر عنصر سیلیکون بر ترکیب این پوشش به این شکل است که اولا Si میزان چسبندگی فلز و پوشش را افزایش می دهد و از طرفی این عنصر از لحاظ متالورژیکی و ساختار پوشش از کنترل بیشتری برخوردار است. همچنین عنصر سیلیکون باعث فرم پذیری بهتر ورق نسبت به پوشش گالوانیزه شده می گردد.

ممکن است از خود بپرسید که پوشش گالوالوم بر فلز پایه، بجز فولاد کربنی معمولی بر روی چه آلیاژهای دیگری قابل پوشش دهی است؟ پاسخ این است که علاوه بر امکان پوشش دهی گالوالوم بر روی فولاد کربنی ساده،. مواد دیگری که می توانند این پوشش را داشته باشند عبارتند از:

لیست قیمت های ورق

ورق گالوالوم

آیا ورق های گاولوانوم سمی هستند؟

ورق های آلوزینک / گالوانوم به همان شکلی که خریداری می شوند، سمی نیستند اما دقت کنید که این ورق ها در هنگام انجام عملیاتی مانند جوشکاری، برشکاری، سنگ زنی و حتی حرارت با دمای بالا از خود گاز و بخار سمی ساطع می کنند.

این عیب در مورد ورق های گالوانیزه نیز وجود دارد و علت آن وجود عنصر روی در ساختار پوشش است.

بنابراین، می توان در یک مقایسه کلی اینطور اظهار کرد که میزان سمیت ورق های گالوانیزه نسبت به ورق گالوالوم بیشتر است.

پس با وجود این عیب، آیا از ورق های پوشش دار مثل ورق گالوانیزه در تجهیزات آشپزخانه که با حرارت سرو کار دارد استفاده نمی شود؟

واقعیت این است که مدتهاست از سینی های گالوانیزه در صنعت پخت و پز و شیرینی پزی مورد استفاده می شود. همچنین سینی هایی که در آون توستر و فرگازی در منزل شماست نیز از نوع فولاد گالوانیزه است. از طرفی کاربرد ورق های پوشش دار با روی، محدود به سینی های آشپزخانه نیست.

این ورق ها هرجایی از یک خانه که نیاز به مخافظت در برابر خوردگی داشته باشند کاربرد دارند و از حمله آنها می توان به لوله بخاری، کابینت های آشپزخانه، کانال کولر، سقف و شیروانی منازل نیز اشاره کرد.

در این بین، با توجه به میزان نیاز به محافظت در برابر خوردگی بین ورق های گالوانیزه و گالوالوم می توان یکی را انتخاب نمود.

لیست قیمت های ورق 3 میل

برای مقایسه و انتخاب بین ورق گالوالوم و گالوانیزه چه پارامترهایی مهم است؟

یکی از سوالاتی که درباره کاربرد ورقهای پوشش دار مطرح میشود این است که آیا با وجود مسمومیت عنصر "روی" آیا استفاده از ورق های پوشش داده شده با روی در وسایل آشپزی مجاز است؟ ورق های گالوانیزه و گالوانوم هر دو دارای عنصر روی در ساختار پوشش خود هستند.

لذا برای مقایسه باید قیمت ورق گالوانیزه و گالوانوم، میزان دما در حین سرویس دهی و دوام عمر مورد نیاز از ورق را مد نظر قرار داد.

به طور کلی استفاده از ورق های پوشش داده شده با فلز روی، در مجاورت با دمای بالای ۱۵۰ درجه سانتی گراد غیرمجاز است و توصیه نمی شود.

اما مسمویت ذکر شده در مورد پوشش گالوانوم که از درصد کمتری از فلز روی برخوردار است، پایینتر است اما به لحاظ مقایسه قیمت نیز می توان گفت که قیمت ورق های گالوانوم بدلیل خواص ضد خوردگی و دوام بالاتر، نسبت به ورق های گالوانیزه بالاتر است.

ظاهر ورق گالوالوم / آلوزینک چگونه است؟ آیا می توان آنرا رنگ کرد؟

از نظر زیبایی نیز، گفته می شود که فولادهای گالوالوم شده ظاهری زیباتر از فولادهای گالوانیزه معمولی دارند.

آنها در میزان براقیت با یکدیگر متفاوتند. پوشش گالوانوم دارای ظاهری مات و خاکستری است در حالی که پوشش گالوانیزه مانند استیل از براقیت برخوردار است.

هر چند هر دو ورق گالوانیزه و گالوالوم در زیباسازی خانه های مدرن مورد استفاده قرار می گیرند، اما طبق آمار ورق های گالوالوم از استقبال بیشتری برای زیباسازی برخوردار بوده است.

از طرفی، در صورت تمایل نیز می توان با تمام رنگ هایی که ورق های گالوانیزه را رنگ می کنند، رنگ کرد. لذا حتما دقت شود که سطحی که قرار است رنگ آمیزی شود پیش از رنگ آمیزی عاری از هر گونه آلودگی، چربی، روغن و گرد و غبار باشد.

ظاهر ورق آلوزینک

طول عمر و دوام ورق های آلوزینک نسبت به گالوانیزه چگونه است؟

ورق های آلوزینک به علت برخوردار بودن درصد بالایی از آلومینیوم در پوشش محافظ خود از دوام و عمر بالاتری نسبت به ورق های گالوانیزه برخوردارند. در یک برآورد کلی می توان گفت که طول عمر میانیگن ورق های گالوانیزه تا ۱۰ سال است، در حالی که طول عمر مفید ورق های آلوزینک یا همان گالوالوم بین ۱۵ تا ۲۵ سال می باشد.

لیست قیمت های ورق 8 میل

از طرفی ورق های آلوزینک معمولا در ضخامت های نازکتری نسبت به ورق های گالوانیزه تولید می شوند و این موضوع باعث می شود که در برابر خراش های سطحی نیز از حساسیت بالاتری برخوردار باشند.

لذا مناطق خراشیدگی ممکن است باعث تشدید احتمال زنگ زدگی در آن ناحیه می گردد، اما ویژگی انعطاف پذیری بالای این نوع ورق ها باعث می شود احتمال تشکیل ترک در آن به حداقل ممکن کاهش یابد.

کاربرد ورق های آلوزینک (گالوالوم) در صنعت و ساختمان سازی

در نگاه اولیه کاربردهای ورق آلوزینک مشابه ورق گالوانیزه می باشد، چرا که در درجه اول پوشش ایجاد برروی آن وظیفه محافظت از فلز پایه آهن در شرایطی است که استعداد خوردگی در آن محیط بیشتر باشد. اما در یک مقایسه دقیقتر ذکر کردیم که فولاد پوشش داده شده با ترکیب گالوالوم از مقاومت به اکسیداسیون بالاتری نسبت به ورق های گالوانیزه برخوردار است.

علاوه بر این، یکی از محبوب ترین کاربردهای فولاد آلوزینک، کاربرد بعنوان روکش فلزی و سقف در فضای باز است. زیرا مقاومت آن در برابر خوردگی در محیط های بیرونی نسبت به فولاد گالوانیزه بیشتر است و هنگام قرار گرفتن در معرض برف، یخ و باران قادر به مقاومت بیشتری در برابر خوردگی است.

چه زمانی نباید از فولاد آلوزینک (گالوالوم) استفاده کرد؟

فولاد گالوالوم شده نباید در محیط های قلیایی استفاده شود.

آلومینیوم موجود در پوشش گالوالوم برای قرار گیری در محیطهای قلیایی(بازی) مناسب نیست، بنابراین در چنین محیط هایی ممکن است فولاد گالوانیزه گزینه بهتری باشد.

همچنین ممکن است ورق های آلوینک در صورت آسیب دیدن عملکرد خوبی نداشته باشند.

بعنوان مثال، اگر پانل سقفی شما در معرض خراشیدگی و تورفتگی باشد، در چنین شرایطی استفاده از فولاد گالوانیزه به عنوان پانل سقف مناسب تر خواهد بود.

حساسیت بالای ورق های آلوزینک به خراشیدگی بعلت نازک بودن پوشش نسبت به ورق گالوانیزه است. بنابراین برای جلوگیری از خراشیدگی، حتی در هنگام نصب بر روی سقف نیز بایستی احتیاط های لازم را درنظر بگیرید.

لیست قیمت های ورق 2 میل

روش تولید و ضخامت ورق های گالوالوم چگونه است؟

ورق گالوالوم با استفاده از فرآیند غوطه وری گرم بر روی ورق فولادی که عموما ورق نورد سرد شده اعمال می شود. بنابراین، یک پوشش آلوزینک (گالولوم) دارای ضخامت های مشابه مواد گالوانیزه گرم است.

ضخامت فرآیند غوطه وری در هر گرم حدود ۱ میلی متر است. البته ضخامت می تواند بسته به مشخصات پوشش قابل تغییر است.

اگر ضخامت های پوشش یک فولاد گالوانیزه و یک فولاد گالوانیزه مساوی باشد، فولاد گالوالوم بسته به محیط زیست به طور کلی از گالوانیزه دوام بیشتری خواهد داشت.

در حال حاضر در ایران شرکت هفت الماس در ضخامت های ۰٫۵، ۰٫۶ و ۰٫۷ این نوع ورق ها را تولید می کند. در کارخانه تولید ورق تاراز چهارمحال و بختیاری نیز تولید این نوع ورق را بزودی خواهد داشت.

بررسی ریز ساختاری و متالورژیکی ورق آلوزینک

- بررسی ریزساختاری

ریز ساختار پوشش گالوالوم دارای ۲ فاز مهم است. فاز اول که در فرایند انجماد زودتر تشکیل می شود، یک فاز دندریتی غنی از آلومینیوم است. فاز دوم که در مراحل بعدی انجمائ تشکیل می شود، در نواحی بین دندریتی ایجاد و فازی غنی از روی می باشد. بدلیل وجود آلومینیوم در این ساختار، سطح این ورق ها دارای گل یا همان اسپنکل ها ریز میباشد که ظاهری زیبا برای این ورق ها ایجاد کرده است.

ریزساختار پوشش آلوزینک بر روی ورق فولادی

بنابراین در نهایت ریز ساختاری این پوشش شامل فازهای دندریتی غنی از آلومینیوم و فاز بین دندریتی غنی از روی می باشد.

در حقیقت این دو فاز برای دستیابی به مقاومت به خوردگی مناسب مورد نیاز است، به همین علت مقاومت در برابر خوردگی پوشش گالوالوم در محیط های مختلف بیش از گالوانیزه است به طوری که مقاومت به خوردگی اتمسفری ورق گالوالوم حداقل ۲ تا ۴ برابر پوشش گالوانیزه در یک ضخامت یکسان می باشد.

- بررسی مقاومت به خوردگی

از طرفی، این پوشش به دلیل مقدار بالای آلومینیوم می تواند دمای سطحی تا ۴۰۰ درجه سانتیگراد را بدون هیچ گونه تغییری در رنگ و تا دمای ۶۵۰ درجه سانتیگراد بدون اکسید شدن زیاد و پوسته پوسته شدن تحمل نماید.

به همین دلیل است که در محیط های با حرارت بالا مانند اگزوز اتومبیل و همچنین محیط های در معرض حرارت در وسایل خانگی ورق گالوالوم یا همان ورق آلوزینک نسبت به ورق گالوانیزه ارجحیت دارد.

- بررسی دانسیته پوشش گالوالوم

پوشش های گالوالوم به علت حضور آلومینیوم دارای دانسیته کمتری نسبت به ورق های گالوانیزه در یک ضخامت یکسان پوشش می باشند.

ورق گالوانوم تولیدی شرکت صنایع هفت الماس

شرکت صنایع هفت الماس نخستین تولید کننده خط تولیدِ ورق گالوالوم با ظرفیت ۳۶۰ هزار تن به صورت سالیانه می باشد. لازم بذکر است که این خط تولید از سال ۱۳۹۶ نیز آغاز بکار کرده و کویل های ورودی در خط تولید ورق گالوالوم، پس از پاکسازی سطح اعم از چربی زدایی و شستشو وارد کوره های آنیل با اتمسفر محافظ می شود.

سپس با عبور ورق پایه از حمام مذاب گالوالوم تشکیل شده از ۵۵ درصد وزنی آلومینیوم، ۴۳ درصد وزنی روی و ۵/۱ درصد وزنی سیلیسیم، لایه نازکی از پوشش گالوالوم بر روی هر دو سطح ورق می نشیند. در پایان نیز به منظور جلوگیری از شوره زدن ورق گالوالوم حین انبار کردن، عملیات کروماته بر روی آن صورت می گیرد.

پوشش گالوالوم از هر دو ویژگی مقاومت در برابر حرارت و مقاومت در برابر خوردگی منحصر به فرد آلومینیم، و نیز رفتار گالوانیکی و فداشونده روی برخوردار است.


Logo

تیم آهنات به شما تجربه‌ی خرید آسان را هدیه می‌دهد‌ تنها کافی است با بیان نیاز خود، با ما در ارتباط باشید


آدرس

استان تهران - شهر تهران - خیابان اشرفی اصفهانی - نرسیده به چهار دیواری- خیابان میرطاهری - پلاک 6 - واحد 5

021-47238000

ساعت کار شرکت 8:30 الی 17